PDA

Επιστροφή στο Forum : ελιες και ασθενειες

pan
10-11-13, 15:58
εχω τρεις ελιες με διαφορετικο μαλλον προβλημα
η πρωτη...

pan
10-11-13, 16:04
η δευτερη...

pan
10-11-13, 16:05
η τριτη...

pan
10-11-13, 16:06
μαλλον ειναι ψωρα αλλα δεν ξερω
λιγη βοηθεια παρακαλω

gkorg
10-11-13, 18:16
Pan, μοιάζει να είναι το ίδιο πρόβλημα σε όλες τις ελιές σου. Αλλά ας μιλήσουν οι ειδικοί...

φώτης
10-11-13, 19:39
μαλλον ειναι ψωρα αλλα δεν ξερω
λιγη βοηθεια παρακαλω

Ψώρα είναι και αν την αφήσεις μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά ,με δύο ψεκάσματα θερινού πολτού είσαι εντάξει .

pan
10-11-13, 23:10
φωτη ευχαριστω-δεν χρειαζεται και καποιο εντομοκτονο μαζι;

gkorg
12-11-13, 09:28
Ψώρα???
Ακούγεται σοβαρό και κολλητικό...
Σκέτος θερινός πολτός θα είναι οκ?

Manosvince
12-11-13, 18:44
Σκέτος θερινός πολτός θα είναι οκ?

δεν νομίζω... καλύτερα ρώτα ένα γεωπόνο..!

Criss
15-11-13, 21:44
Ψώρες κλπ. Τριόνα ή Ουλτρασίντ μαζί με χαλκό, 2-3 ψεκάσματα κάθε 15-20 μέρες αλλά ρώτα και το γεωπόνο σου. :279916: Ψέκασε κι αυτές που δεν έχουν τπτ...

φώτης
15-11-13, 22:16
Σκέτος πολτός για την ψώρα είναι αρκετο , τώρα αν θές βάζεις και κάποιο εντομοκτόνο απλά το ψέκασμα πρέπει να γίνει πάνω και κάτω απο τα φύλλα .
Ο χαλκός είναι μυκητοκτόνο αλλά η ψώρα είναι έντομο .

pan
16-11-13, 07:33
ευχαριστω φωτη και criss-εχω ηδη χρησιμοποιησει χαλκο ο οποιος μετριασε το
προβλημα αλλα δεν το ελυσε,
ψαχνωντας βρηκα το "φτιαχνω μονος μου"
http://www.ftiaxno.gr/2013/03/blog-post_15.html
"Υπάρχει όμως και άλλη πολύ ανώτερη και αποτελεσματικότερη μέθοδος, ακόμα κι από εντομοκτόνο, για τη θεραπεία και των μεγάλων των δέντρων που έχουν προσβληθεί.

Η ουσία αυτή είναι το πετρέλαιο, το οποίο πρότεινα προ 12ετίας να χρησιμοποιηθεί για την καταπολέμηση της ψωρίασης στα εσπεριδοειδή της Χίου. Επειδή όμως σε καθαρή κατάσταση βλάπτει τα τρυφερότερα όργανα των φυτών, πρέπει να εφαρμόζεται αραιωμένο· υπέδειξα λοιπόν την ανάμιξή του με νερό το οποίο περιέχει άφθονο ασβέστη. Και με αυτό το μέσο όμως δεν επιτυγχάνεται ομογενές υγρό χωρίς τη βοήθεια ειδικής αντλίας, η οποία είναι ο ψεκαστήρας.

Ωστόσο με τον ψεκαστήρα δεν μπορεί να γίνει χρήση υγρού που να περιέχει μεγάλη ποσότητα ασβέστη ή άλλη στερεά ουσία, γιατί αυτή φράζει το στενότατο στόμιο του οργάνου, ο δε ασβέστης φθείρει γρήγορα τους ελαστικούς σωλήνες του.

Η αραίωση του πετρελαίου με την ανάμιξη του με το νερό επιτεύχθηκε τέλεια με την προσθήκη σαπουνιού, ουσία που είναι και αυτή εντομοκτόνα, η οποία χτυπημένη με το νερό και μικρή ποσότητα πετρελαίου, παρέχει ομογενές και αραιό γαλάκτωμα, το οποίο αποδείχθηκε αποτελεσματικότατο κατά την χρήση των 2 τελευταίων χρόνων για την καταπολέμηση της ψώρας.

Οι δοκιμές δε που έγιναν εφέτος στην Ιταλία, σύμφωνα με τις οδηγίες του διευθυντή του εντομολογικού σταθμού της Φλωρεντίας Targioni-Tozzetti κατά των ψωριάσεων των εσπεριδοειδών, εδώ δε από εμάς κατά της ψωρίασης της συκιάς, δεν αφήνουν καμία αμφιβολία πλέον για την αποτελεσματικότητα αυτού του μέσου.

Όπως είναι γνωστό, η συκιά προσβάλλεται από ψώρα (Ceroplastes Rusci),
http://it.wikipedia.org/wiki/Ceroplastes_rusci
η οποία κάποιες φορές καλύπτει όλα τα φύλλα, τους καρπούς και τους νεότερα κλαδιά της. Τέτοιου είδους προσβολή εκτός από το ότι καταστρέφει μεγάλο μέρος του καρπού, εξαντλεί και το δέντρο, το οποίο εάν εξακολουθήσει να είναι έτσι προσβεβλημένο και τον επόμενο χρόνο, μπορεί στο τέλος να ξεραθεί.

Τέτοιου είδους προσβολή υπήρχε φέτος σε 6 μεγάλες συκιές του εδώ Τριανταφυλλίδειου γεωργικού σχολείου, στις οποίες δοκιμάστηκε η αποτελεσματικότητα του μίγματος από σαπούνι, πετρέλαιο και νερό".
το εχει δοκιμασει κανεις το σκευασμα αυτο

gkorg
16-11-13, 11:53
Η εμπειρία μου με το μείγμα πετρελαίου είναι πολύ καλή. Είχα πρόβλημα σε μια μεγάλη δάφνη, δέντρο σε κήπο, σκεπασμένο σε μεγάλο βαθμό από μια σκούρα ΄καπνιά΄. Εφάρμοσα μόνο μια φορά, την άνοιξη (διαβάστε ολόκληρο το άρθρο του ftiaxno. Εγώ έβαλα λίγο λιγότερο πετρέλαιο γιατί φοβήθηκα... ) και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Η εικόνα βελτιώθηκε σημαντικά. Πρέπει να τονίσω ότι χρειάζεται επιμονή στην εφαρμογή, κάτω από τα φύλλα, στο εσωτερικό του δέντρου και επαναλήψεις, πράγμα που εγώ δεν μπόρεσα να κάνω γιατί ήμουν εκτός και αναγκαστικά θα κάνω την επόμενη άνοιξη.

pan
19-11-13, 12:04
thanks korg- σε τι αναλογιες (πετρελαιο νερο)

gkorg
20-11-13, 02:09
Παναγιώτη διάβασε το άρθρο του ftiaxno, έχει ενδιαφέρον και αναφέρει τις αναλογίες και άλλες λεπτομέρειες.
10 μέρη ζεστό νερό + 1 μέρος σαπούνι (διαλύουμε) + 3 μέρη πετρέλαιο (ανακατεύουμε) + 86 μέρη νερό (αραιώνουμε) = 100 μέρη του διαλύματος.
Το σαπούνι που χρησιμοποίησα ήταν το κλασσικό πράσινο από λάδι ελιάς.
Στο τέλος σούρωσα για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα βουλώσει το ψεκαστικο.
Θα πρότεινα, μιας που πρόκειται για bonsai, να σκεπάσεις το χώμα με κάτι, ώστε να μην ποτίζεις το φυτό με το μείγμα κατά την εφαρμογή.
Πάντως, αν η προσβολή είναι σε μεγάλη έκταση, θα σου έλεγα να ρωτήσεις έναν γεωπόνο, για μια επαγγελματική γνώμη και πιθανή χημική αντιμετώπιση, ειδικά όταν έρθει με το καλό η άνοιξη και φουντώσει το πρόβλημα...

pan
20-11-13, 23:48
ο γεωπονος ειπε να ψεκασω με εντομοκτονο τον ιανουαριο-φεβρουαριο.
δεν μου αρεσει η χρηση χημικων.
τωρα για το μειγμα πετρελαιου νομιζω οτι το καλυτερο ειναι με ενα πανι
να τριψεις τον κορμο και το φυλλωμα.

ria s
21-11-13, 00:30
Ψάχνοντας τη διαφορά θερινού και χειμερινού πολτού έπεσα πάνω σ' αυτή την εργασία και μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες και σαφείς οι πληροφορίες για τα ''βιολογικά φυτοφάρμακα'' για μας τους μη ειδικούς:
http://informatics.aua.gr:8080/scam/2/resource/630

novice
21-11-13, 13:26
Υπάρχει και το alegre grow shop (χορηγός της Λέσχης) που μπορούμε να το συμβουλευόμαστε και να αγοράζουμε τυποποιημένα βιολογικά σκευάσματα.

www.alegre.gr