PDA

Επιστροφή στο Forum : Οργανικη Λιπανση-Αποξηραμμενη Κοπρια

My Nellie
13-04-13, 11:25
Με αφορμη αυτη την συζητηση για "Λιπασματα βραδειας αποδεσμευσης (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=6172)και καποια pm που ελαβα, οπως επισης και λογω του οτι και στο παρελθον εχω προσπαθησει να βρω κοπρια επεξεργασμενη σε μορφη pellets, θα ηθελα να ενημερωσω οτι εχω παραγγειλει ηδη κοπρια αλογου αποξηραμενη. Ειναι προιον της Βελγικης φιρμας DCM, θα την παραλαβω την ερχομενη εβδομαδα.
Σας δινω μια περιγραφη του προιοντος απο το διαδικτυο (μεταφραση απο την γερμανικη)
Hippo Fert is pure, dried horse manure, which is even more effective than composted manure, because it contains a lot of straw in the rule that binds nitrogen. The nitrogen in the soil but is required by the plant roots. Hippo Fert brings nitrogen to the roots and stimulates rooting and growth of plants of all kinds

Horse manure is generally a very effective fertilizer, but fresh horse manure contains too much ammonia and is therefore too spicy for most garden plants. Only by the drying and Anrotten the ammonia content is reduced. The time required for this operation, you can save yourself by using the same the ready Hippo Fert of Cuxin. Because, unlike manure, straw is reduced in proportion to the fertilizer to a minimum, provide your plants with hippo-Fert pure biological nutrients!

• pure horse manure, applicable in organic farming according to EU Regulation (EEC 889/2008)
• 3x more horse power for your soil as composted manure
• stimulates rooting and growth of plants
Θα την χρησιμοποιησω και θα σας ενημερωσω.
΄Ισως ενδιαφερει να σημειωσω εδω οτι ο P. Warren στο προσφατο workshop, απαντησε σε σχεση με το τι ειδους λιπασμα ειναι καλο να χρησιμοποιουμε, "ενα καλο οργανικο και τιποτε αλλο".
Φυσικα, δεν χρειαζεται να γραψω οτι δεν εχω καμμια ειδικωτερη γνωση, απλη ενημερωση κανω, διοτι διαπιστωνω οτι νεα μελη πελαγοδρομουν ετσι οπως πελαγοδρομουσα κι εγω στα πρωτα βηματα.
΄Ενα καλο λιπασμα κανει για ολα τα φυτα. Δεν χρειαζονται εξειδικευσεις (κατα την γνωμη μου).
Απο εκει και περα, υπαρχουν τα ειδικωτερα προιοντα βελτιωτικα, ενισχυτες κλπ

Ειμαι στο μεσον της ερευνας για τα pellets και εκχυλισμα κοπριας προβατου και θα ενημερωσω και γι' αυτα τα προιοντα.

Manosvince
13-04-13, 14:29
Ένα σχετικό άρθρο στο οποίο "έπεσα" πάνω πριν λίγες μέρες...

http://www.bonsaibasho.com/micromarket/#/library/library/a391

Vaggelis P.
13-04-13, 18:35
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί να προτιμίσω κοπριά που προσφέρει μόνο άζωτο, είναι πιο δύσχρηστη και ενδεχομένως πιο ακριβή, από ένα σύνθετο υδατοδιαλυτό π.χ. 20-20-20+Mg+ιχνοστοιχεία, το οποίο προσφέρει πλήρη θρέψη στα φυτά μας, δουλέυεται εύκολα και είναι οικονομικό?Ο λόγος είναι να μην χρησιμοποιούμε χημικά σκευάσματα ή υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα?

nikolos
13-04-13, 20:06
Ένα σχετικό άρθρο στο οποίο "έπεσα" πάνω πριν λίγες μέρες...

http://www.bonsaibasho.com/micromarket/#/library/library/a391

καλό αυτό ρε Μάνο αλλά τα υλικά πώς τα βρίσκεις?Αίμα και bone meal...Λίγο νεκρομαντεία η φάση:259345:

Manosvince
13-04-13, 20:21
Χαχαχαχα σοβαρά λέει τέτοια? Μόνο τα αυγά πρόσεξα..!

philip
13-04-13, 22:30
Με αφορμη αυτη την συζητηση για [url=http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=6172]..... θα ηθελα να ενημερωσω οτι εχω παραγγειλει ηδη κοπρια αλογου αποξηραμενη. Ειναι προιον της Βελγικης φιρμας DCM, θα την παραλαβω την ερχομενη εβδομαδα.

Αλεξανδρα.........αναγραφεται το ΝΡΚ στην συσκευασια ? Μηπως ξερεις ?

Το θελω για κατι Γαρδενιες...!!!

My Nellie
13-04-13, 23:19
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί να προτιμίσω κοπριά που προσφέρει μόνο άζωτο, είναι πιο δύσχρηστη και ενδεχομένως πιο ακριβή, από ένα σύνθετο υδατοδιαλυτό π.χ. 20-20-20+Mg+ιχνοστοιχεία, το οποίο προσφέρει πλήρη θρέψη στα φυτά μας, δουλέυεται εύκολα και είναι οικονομικό?Ο λόγος είναι να μην χρησιμοποιούμε χημικά σκευάσματα ή υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα?Βαγγέλη, δεν έχω ειδικές γνώσεις. Ψάχνω, διαβάζω και προσπαθώ να καταλήξω. Γι' αυτό θα σου απαντήσω στην ερώτηση, με βάση ό,τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα. Μπορεί όμως και να σφάλω και αν υπάρχει κάποιος ειδήμονας (ο Liakos ίσως), πολύ θα ήθελα να μας ενημερώσει.

Λοιπόν, είναι λάθος αυτό που γράφεις ότι η κοπριά παρέχει μόνο άζωτο. Τα χημικά λιπάσματα έχουν υψηλό συνολικά N-P-K από 20 έως 60% ενώ το συνολικό N-P-K των οργανικών είναι πάντα χαμηλό. Επίσης, τα οργανικά δρούν πιο αργά. ΓιΆ αυτούς τους δύο λόγους όμως, το οργανικό λίπασμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και κοντά στην ρίζα των φυτών και σε υψηλότερη αναλογία, χωρίς να αποτελεί κίνδυνο για κάψιμο του φυτού. Κι επίσης η θρέψη με οργανικό λίπασμα διαρκεί σταθερά περισσότερο χρόνο (λόγω της αργότερης αποδόμησης).

Για να τραφούν σωστά τα φυτά, είτε με ανόργανο είτε με οργανικό λίπασμα, πρέπει η μικροβιακή χλωρίδα του εδάφους να επεξεργασθεί το λίπασμα και να το αποδομήσει πρώτα ώστε να απελευθερωθεί στις σωστές ποσότητες που μπορεί να απορροφήσει το φυτό. Αυτοί οι μικροβιακοί οργανισμοί αντλούν την ενέργειά τους μόνο από οργανική ύλη (ζωϊκή ή φυτική) που σαπίζει μέσα στο έδαφος. Το οργανικό λίπασμα περιέχει τον αναγκαίο άνθρακα κυρίως υδρογονάνθρακες, δηλαδή ενέργεια για τα ευεργετικά μικρόβια του εδάφους. Τα χημικά λιπάσματα δεν κάνουν τίποτα περισσότερο από το να δίνουν τροφή στο φυτό, δεν χτίζουν ένα υγιές υπόστρωμα και δεν μπορούν να το διατηρήσουν υγιές.

Εάν δεν είναι ήδη παρούσα στο έδαφος η οργανική ύλη, τα χημικά στοιχεία του λιπάσματος πολύ γρήγορα θα προκαλέσουν στρες στο φυτό και ακόμη μπορεί και να αποβούν δηλητηριώδη. Πέραν αυτού προκαλούν και αυξημένη αλατότητα στο έδαφος.

Στο bonsai το υπόστρωμα είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό του ανόργανο εάν όχι εξ ολοκλήρου ανόργανο. Το ανόργανο υπόστρωμα δεν μπορεί να αποικισθεί με τους ωφέλιμους μικροοργανισμούς, παρά μόνο με την χρήση οργανικού λιπάσματος.

My Nellie
13-04-13, 23:35
Αλεξανδρα.........αναγραφεται το ΝΡΚ στην συσκευασια ? Μηπως ξερεις ?
Το θελω για κατι Γαρδενιες...!!!Φίλιππε, αυτό βρήκα
Wirtschaftsdünger 1,2-0,8-2,3
1,2% N
0,8% P2O5
2,3% K2O

Αυτή η φίρμα στην Ευρώπη έχει και pellets από βοοειδή, αλλά εδώ Ελλάδα δεν το φέρνουν.

simonm
14-04-13, 01:09
Ζωικη κοπρια εχεις δοκιμασει?(οχι σε πελετ)

Vaggelis P.
14-04-13, 09:36
Βαγγέλη, δεν έχω ειδικές γνώσεις. Ψάχνω, διαβάζω και προσπαθώ να καταλήξω. Γι' αυτό θα σου απαντήσω στην ερώτηση, με βάση ό,τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα. Μπορεί όμως και να σφάλω και αν υπάρχει κάποιος ειδήμονας (ο Liakos ίσως), πολύ θα ήθελα να μας ενημερώσει.

Λοιπόν, είναι λάθος αυτό που γράφεις ότι η κοπριά παρέχει μόνο άζωτο. Τα χημικά λιπάσματα έχουν υψηλό συνολικά N-P-K από 20 έως 60% ενώ το συνολικό N-P-K των οργανικών είναι πάντα χαμηλό. Επίσης, τα οργανικά δρούν πιο αργά. ΓιΆ αυτούς τους δύο λόγους όμως, το οργανικό λίπασμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη και κοντά στην ρίζα των φυτών και σε υψηλότερη αναλογία, χωρίς να αποτελεί κίνδυνο για κάψιμο του φυτού. Κι επίσης η θρέψη με οργανικό λίπασμα διαρκεί σταθερά περισσότερο χρόνο (λόγω της αργότερης αποδόμησης).

Για να τραφούν σωστά τα φυτά, είτε με ανόργανο είτε με οργανικό λίπασμα, πρέπει η μικροβιακή χλωρίδα του εδάφους να επεξεργασθεί το λίπασμα και να το αποδομήσει πρώτα ώστε να απελευθερωθεί στις σωστές ποσότητες που μπορεί να απορροφήσει το φυτό. Αυτοί οι μικροβιακοί οργανισμοί αντλούν την ενέργειά τους μόνο από οργανική ύλη (ζωϊκή ή φυτική) που σαπίζει μέσα στο έδαφος. Το οργανικό λίπασμα περιέχει τον αναγκαίο άνθρακα κυρίως υδρογονάνθρακες, δηλαδή ενέργεια για τα ευεργετικά μικρόβια του εδάφους. Τα χημικά λιπάσματα δεν κάνουν τίποτα περισσότερο από το να δίνουν τροφή στο φυτό, δεν χτίζουν ένα υγιές υπόστρωμα και δεν μπορούν να το διατηρήσουν υγιές.

Εάν δεν είναι ήδη παρούσα στο έδαφος η οργανική ύλη, τα χημικά στοιχεία του λιπάσματος πολύ γρήγορα θα προκαλέσουν στρες στο φυτό και ακόμη μπορεί και να αποβούν δηλητηριώδη. Πέραν αυτού προκαλούν και αυξημένη αλατότητα στο έδαφος.

Στο bonsai το υπόστρωμα είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό του ανόργανο εάν όχι εξ ολοκλήρου ανόργανο. Το ανόργανο υπόστρωμα δεν μπορεί να αποικισθεί με τους ωφέλιμους μικροοργανισμούς, παρά μόνο με την χρήση οργανικού λιπάσματος.

Αλεξάνδρα ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντησή σου. Κατάλαβα την ευεργετική δράση των οργανικών λιπασμάτων στα ανόργανα υποστρώματα και έχεις απόλυτο δίκιο. Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να συνδιάζεται και με κάποιο άλλο λίπασμα που θα περιέχει και άλλα απαραίτητα στοιχεία, όπως σίδηρο, μαγνήσιο, ψευδάργυρο, λοιπά ιχνοστοιχεία, ώστε να αποφέυγονται τροφοπενίες, κιτρινίσματα στα φύλλα κλπ. Ή θα πρέπει τα οργανικά λιπάσματα που χρησιμοποιούμε να είναι εμπλουτισμένα με τα παραπάνω απαραίτητα συστατικά.

My Nellie
14-04-13, 10:50
@ simonm
Όχι, Σίμο δεν έχω δοκιμάσει

@ Vaggelis P.
Σωστά, Βαγγέλη. Ξέρεις βέβαια ότι υπάρχουν οργανικά (δηλαδή από φυτική ή ζωϊκή πηγή ή από πετρώματα) υδατοδιαλυτά λιπάσματα που έχουν τα ιχνοστοιχεία και άλλα φουλβικά οξέα, αμινοξέα κλπ.
Μη με ρωτήσεις τι είναι αυτά.... Διαβάζω ότι είναι οι πρόσφατες ανακαλύψεις για την πλήρη κι ισορροπημένη θρέψη των φυτών :lol:

nikoskyra
14-04-13, 17:49

Συμφωνα με τον W. Pall αλεξανδρα χρησιμοποιουμε ανοργανα υποστρωματα και απλο χημικο λιπασμα (ενα φθηνο μαλιστα οπως λεει και ο καλιτεχνης) σε μεγαλες ποσοτητες (3 φορες την αναγραφομενη) και δεν χρειαζεται καν οργανικο. Καλο θα ηταν να ανοιξουμε μια συζητηση και να πει ο καθενας κυριως οι εμπειροτεροι τι λιπασμα χρησιμοποιουν ωστε να καταληξουμε στο πιο ωφελημο για τα φυτα μας σε σχεση μαλιστα με τις κλιματολογικες συνθηκες της περιοχης

Geo.K
14-04-13, 18:22
Συμφωνα με τον W. Pall αλεξανδρα χρησιμοποιουμε ανοργανα υποστρωματα και απλο χημικο λιπασμα (ενα φθηνο μαλιστα οπως λεει και ο καλιτεχνης) σε μεγαλες ποσοτητες (3 φορες την αναγραφομενη) και δεν χρειαζεται καν οργανικο. Καλο θα ηταν να ανοιξουμε μια συζητηση και να πει ο καθενας κυριως οι εμπειροτεροι τι λιπασμα χρησιμοποιουν ωστε να καταληξουμε στο πιο ωφελημο για τα φυτα μας σε σχεση μαλιστα με τις κλιματολογικες συνθηκες της περιοχης

Να διορθώσω. Ο W.P δεν συνιστά χημικό λίπασμα. Και κανένας απ' όσους γνωρίζω.

Η άποψη μου περί του θέματος είναι να προτιμούμε οργανικά λιπάσματα που προέρχονται κυρίως από πτηνά. Όχι κάτι άλλο.

philip
14-04-13, 22:01
Φίλιππε, αυτό βρήκα
Wirtschaftsdünger 1,2-0,8-2,3
1,2% N
0,8% P2O5
2,3% K2O

Αυτή η φίρμα στην Ευρώπη έχει και pellets από βοοειδή, αλλά εδώ Ελλάδα δεν το φέρνουν.

Ήπιο φαίνεται......θα το δοκιμάσω.:376571:

Υπαρχουν αρκετες εταιριες στην χωρα μας που φερνουν λιπασματα σε στερεά μορφη ζωικά κ φυτικα.

Έχω δει καλα αποτελεσματα απο το bio-gold (εχει βαση την αμμωνια) , νυκτεριδα (ανθη-καρπος) ψαρι, φυκι, σκουλικι , κοπρια κοτας .
Εχω χρησιμοποιησει κ σκονη απο αιμα μοσχου με αριστα αποτελεσματα σε ανθη ή σε δεντρα που εχουν προβλημα με το ''ανοιγμα'' των ματιων.
Σε πευκα ,γιουνιπερους, ελιες εχει αμεσα αποτελεσματα η αμμωνια, φυσικα εδω θελει προσοχη.

Μονο στα φυλλοβολα χρησιμοποιω υδατοδιαλυτα λιπασματα.

Οπου εχω προβλημα με την απορρόφηση του αζωτου χρησιμοποιω χαλκο.

Θα συμφωνησω μαζι σας οτι μαγικη συνταγη δεν υπαρχει, ολα εξαρτιόνται απο το υποστρωμα το ΡΗ το ειδος του δεντρου κ τι αναπτυξη θελεις.

nikoskyra
14-04-13, 22:42
Να διορθώσω. Ο W.P δεν συνιστά χημικό λίπασμα. Και κανένας απ' όσους γνωρίζω.

Η άποψη μου περί του θέματος είναι να προτιμούμε οργανικά λιπάσματα που προέρχονται κυρίως από πτηνά. Όχι κάτι άλλο.

Αντιγραφω απο το αρθρο του Γιωργου
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=5182&highlight=%CB%DF%F0%E1%F3%EC%E1%2C+%D5%F0%FC%F3%F4 %F1%F9%EC%E1+%D0%FC%F4%E9%F3%EC%E1+Walter+Pall

Λίπασμα: Με τα σύγχρονα υποστρώματα και το επιθετικό πότισμα, η λίπανση δεν είναι μυστικό πια. ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λίπασμα που προσφέρεται και για τα συνήθη φυτά μπορεί να χρησιμοποιηθεί, είτε οργανικό ή χημικό. Τα λιπάσματα θα πρέπει να έχουν αρκετό άζωτο. Μόνο με τη βοήθεια του αζώτου τα φυτά μπορούν να αναπτυχθούν.

Χρησιμοποιώ κυρίως υγρό λίπασμα, από το φθηνότερο της αγοράς. Στην Αμερική θα ήταν το Walmart. Χρησιμοποιήστε γενικό λίπασμα που σημειώνεται ότι είναι καλό για όλα τα φυτά. Επιπλέον αγοράζω μερικά κουτιά με κοκκώδη λιπάσματα, που περιέχουν χημικά και μερικά βιολογικά συστατικά. Δύο φορές το χρόνο, στις αρχές του Μαΐου και το τέλος Αυγούστου, ρίχνω μια χούφτα αποξηραμένα κοπριά πουλερικών στα δέντρα. Αγοράζω αυτά στις μεγάλες τσάντες, τα οποία είναι πολύ οικονομικά.

My Nellie
14-04-13, 22:56
Εγώ κρατώ ότι χρησιμοποιεί δύο φορές τον χρόνο κοπριά. Αυτό λέει σ' εμένα ότι το κάνει για να εποικήσει το υπόστρωμα με ευεργετικούς μικροοργανισμούς. Χωρίς την συμβολή τους τα φυτά δεν μπορούν να τραφούν σωστά κι επίσης με την παρουσία τους στο υπόστρωμα, καθιστούν τα φυτά περισσότερο ανθεκτικά στις ασθένειες.
Φαντάζομαι ότι με το πλήθος των δένδρων που έχει ο κ. Pall, θα του ήταν σημαντική επιβάρυνση να αγοράζει οργανικά κι εξειδικευμένα λιπάσματα. Εν τούτοις, για τα δένδρα του που είναι ήδη διαμορφωμένα και σε υψηλό επίπεδο διαμόρφωσης, εγώ πιστεύω ότι πιθανώς θα έχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση....

@ philip:
Φίλιππε, με πρόλαβες. Σκεπτόμουν να σε ρωτήσω να μας ενημερώσεις για τα λιπάσματα που έχεις κατά καιρούς χρησιμοποιήσει. Ξέρω ότι πειραματίζεσαι και δοκιμάζεις....

Manosvince
14-04-13, 23:37
Η κοπριά δεν έχουμε πει οτι μπορεί να προκαλέσει ζημιά στις ρίζες λόγω των μικροβίων που ίσως φέρει? :hmmm:

My Nellie
15-04-13, 11:45
Μάνο, μη μπερδεύεσαι!
Εσύ μιλάς για παθογόνους μικροοργανισμούς, εγώ μιλάω για φιλικούς μύκητες και φιλικά βακτήρια/μικρόβια/μικροοργανισμούς που βοηθούν τα φυτά στην απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων από το έδαφος.
Συμβιώνουν σε μία ανακύκλωση θρέψης. Τα μικρόβια βοηθούν τα φυτά να απορροφούν ενέργεια και τα φυτά σε ανταπόδωση δίνουν στα μικρόβια τα υποπροϊόντα της θρέψης τους, που χρησιμοποιούνται ως τροφή τους (των μικροβίων εννοώ).
Η επιστημονική βιολογική λίπανση στηρίζεται ακριβώς σε αυτή την σχέση.

Οι παθογόνοι μικροοργανισμοί βρίσκονται στην φυσική κοπριά κι όχι στην επεξεργασμένη.

nikoskyra
15-04-13, 15:09
Kαι γιατι κοπρια κοτας και οχι προβατου? Υπαρχει προβλημα?

My Nellie
15-04-13, 18:20
Η κοπριά πουλερικών είναι πιο δυνατή από των βοοειδών/ιπποειδών/προβατοειδών κι ίσως γι' αυτό τον λόγο την επιλέγει... λέω ίσως.

Manosvince
15-04-13, 21:37
Οι παθογόνοι μικροοργανισμοί βρίσκονται στην φυσική κοπριά κι όχι στην επεξεργασμένη.

Εντάξει... τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο... Αλεξάνδρα όταν έχεις δοκιμάσεις στα δέντρα σου, να μας πεις εντυπώσεις!

My Nellie
16-04-13, 18:15
Μη ξεχνάς ότι αυτά είναι αργής αποδέσμευσης, με εξαίρεση το guano.
Ίσως κάποιος αντιτείνει ότι δεν είναι κατάλληλα για την ονομαζόμενη επιθετική λίπανση...
Προσωπικές επιλογές. Εγώ δίνω καιρό και στους... εκπαιδευόμενους και στον εαυτό μου :p
Θα ενημερώσω, ναι Μάνο.

nikoskyra
16-04-13, 20:53
Οι υπολοιποι τι λιπασματα χρησιμοποιουν? Οποιος εχει διαθεση μπορει να πει τις παρατηρησεις του

ria s
17-04-13, 00:02
Χρησιμοποιώ εδώ και 1,5 χρόνο αποξηραμένο οργανικό υπόστρωμα από το Kaizen (Green Dream) και είμαι ικανοποιημένη, χωρίς να έχω ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός από τη δυσοσμία και τα τρωκτικά που είδα να κάνουν βόλτα στον κήπο όταν το χρησιμοποίσα πρώτη φορά. Τη μυρωδιά τη συνήθισα και τα ποντίκια δεν ξαναφάνηκαν γιατί πήρα μια γάτα - απίστευτο κυνηγό.
Το λινκ εδώ:
http://www.kaizenbonsai.com/shop/product_info.php?products_id=2492&osCsid=6ce0036bff090f2a2fb2b2b8321abe5e

My Nellie
17-04-13, 00:47
Όσον αφορά στην μυρωδιά, αυτό του αλόγου που παρέλαβα μυρίζει ελάχιστα και καθόλου δυσάρεστα.
Το γκουανό βρωμοκοπούσε!

My Nellie
17-04-13, 09:52
... ...Έχω δει καλα αποτελεσματα απο το bio-gold (εχει βαση την αμμωνια) , νυκτεριδα (ανθη-καρπος) ψαρι, φυκι, σκουλικι , κοπρια κοτας .
Εχω χρησιμοποιησει κ σκονη απο αιμα μοσχου με αριστα αποτελεσματα σε ανθη ή σε δεντρα που εχουν προβλημα με το ''ανοιγμα'' των ματιων.
Σε πευκα ,γιουνιπερους, ελιες εχει αμεσα αποτελεσματα η αμμωνια, φυσικα εδω θελει προσοχη.
Μονο στα φυλλοβολα χρησιμοποιω υδατοδιαλυτα λιπασματα.
Οπου εχω προβλημα με την απορρόφηση του αζωτου χρησιμοποιω χαλκο.
Θα συμφωνησω μαζι σας οτι μαγικη συνταγη δεν υπαρχει, ολα εξαρτιόνται απο το υποστρωμα το ΡΗ το ειδος του δεντρου κ τι αναπτυξη θελεις.Φίλιππε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κυρίως επειδή προέρχονται από την εμπειρία και την πρακτική εφαρμογή.
Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, συμφωνούμε.
Μετά από όλα όσα ξέρεις και όλα όσα δοκίμασες, μήπως θα μπορούσες να βγάλεις ένα μέσο όρο και να μας πεις τι θα μπορούσε κάποιος να χρησιμοποιήσει με καλά αποτελέσματα σε δένδρα που βρίσκονται στο στάδιο της εκπαίδευσης. Όχι δένδρα σε προχωρημένο στάδιο διαμόρφωσης που ήδη έχουν τοποθετηθεί σε pot.
Εγώ για παράδειγμα δεν έχω ειδικότερες γνώσεις και διαβάζοντας πολλά μάλλον μπερδεύομαι...., έχω καταλήξει βέβαια ότι θέλω να χρησιμοποιώ πιο φιλικές και ήπιες λύσεις, δηλ. συνδυασμούς οργανικών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

philip
17-04-13, 14:43
Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, συμφωνούμε.
...............................................
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να μην με ξανά ευχαριστήσεις ……..:075: :wavey:

θα σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία όσο αναφορά τα δέντρα μπονσαι ή τα εκπαιδευόμενα. Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και σε δέντρα που συντηρούμε σε γλάστρες, παρτέρια.
Η μόνη διαφορά με τα τις άλλες τεχνικές καλλιέργειας είναι ότι με την τεχνική μπονσαι θέλουμε ισορροπία στην λίπανση.
Τα πράγματα για μένα είναι απλά. Θα αναφέρω ότι η λίπανση που χρησιμοποιώ έχει να κάνει με ανόργανα υποστρώματα με μικρό ποσοστό οργανικού. Αυτό που με ενδιαφέρει ποιο πολύ είναι : ότι τροφή δώσω στο δέντρο μου να μπορεί να την απορροφήσει- Βασικό στοιχείο για να πω ότι αυτή η τροφή είναι καλή ή όχι. Εδώ έχουμε να κάνουμε με το ΡΗ της τροφής του υποστρώματος κ του νερού μας.. Τα υγρά λιπάσματα έχουν ελαφρός όξινο ΡΗ (πρέπει να αναγράφεται στην συσκευασία) για να μπορούν να το απορροφήσουν οι ρίζες.

Τι κάνω ? Το ΡΗ του νερού της βρύσης που ποτίζω είναι περίπου 7,8 με αρκετό χλώριο κ σκληρότητα 230-250.

Χαρακτηρισμός Νερού ppm CaCO3
Πολύ μαλακό νερό 0 – 70
Μαλακό νερό 70 – 150
Ελαφρώς σκληρό νερό 150 – 250
Μέτρια σκληρό νερό 250 – 320
Σκληρό νερό 320 – 420
Πολύ σκληρό νερό > 420

Σε πεύκα-γιουνιπερους-ελιές-μυρτιες τέλος Μαΐου κ τέλος Νοεμβρίου τα ποτίζω μια φορά με lime sulphur. Αργής αποδέσμευσης λιπάσματα από αρχές Φεβρουάριου κάθε μήνα μέχρι Νοέμβριο. Κατά περίπτωση χρησιμοποιώ διαφυλικο ή πότισμα με χαλκό ή διάλυμα φύκι.

Τα φυλλοβόλα από αρχές Απριλίου μέχρι τέλος Νοεμβρίου με ένα διάλυμα ΡΗ down μια φορά τον μήνα . Κοιτάζω η δόση του διαλύματος να μου δίνει στο νερό μου ΡΗ 6 -6,5. Αρχές Φεβρουάριου μια φορά αργής αποδέσμευσης λίπασμα, και όταν ολοκληρωθεί το φύλλωμα την άνοιξη ξεκινώ υγρή λίπανση κάθε 10 μέρες με την χαμηλότερη προτεινόμενη δόση του κατασκευαστή. Κατά περίπτωση διαλέγω διάλυμα που μου δυναμώνει τους κόμπους του δέντρου( δέντρα σε λάθος κλιματολογικές συνθήκες ).

Δεν ξερω αν σας τα περιεγραψα σωστα :icon_scratch:......νομιζω οτι δεν ειναι πολυ δυσκολο..απλα δεν ειναι ??

Manosvince
17-04-13, 14:46
..Σε πεύκα-γιουνιπερους-ελιές-μυρτιες τέλος Μαΐου κ τέλος Νοεμβρίου τα ποτίζω μια φορά με lime sulphur...

:affraid::affraid:

philip
17-04-13, 14:47
:affraid::affraid:

χα χα .........Τι επαθες ?

Manosvince
17-04-13, 14:49
Δεν θα καούν οι ρίζες? Πόσο αραιωμένο ?

philip
17-04-13, 15:04
Δεν θα καούν οι ρίζες? Πόσο αραιωμένο ?

Μάνο...... βάζεις 1-1,5ml στο λίτρο. Ειναι πολυ γνωστη μεθοδο ΡΗ DOWN.

Tο λαιμ με εχει γλειτωσει κ απο πολλες ασθενειες κ ανεπιθυμητους επισκεπτες (χειμερινο ψεκασμα)

Manosvince
18-04-13, 00:37
Μάνο...... βάζεις 1-1,5ml στο λίτρο. Ειναι πολυ γνωστη μεθοδο ΡΗ DOWN.

Tο λαιμ με εχει γλειτωσει κ απο πολλες ασθενειες κ ανεπιθυμητους επισκεπτες (χειμερινο ψεκασμα)

Ενδιαφέρων δεν το είχα ξανά ακούσει

My Nellie
18-04-13, 11:43
Να ξέρεις ότι πολύ με δυσκολεύεις που μου ζητάς να μην εκφράζω ευχαριστίες.... Τέλος πάντων, θα συμμορφωθώ. ... ...Δεν ξερω αν σας τα περιεγραψα σωστα :icon_scratch:......νομιζω οτι δεν ειναι πολυ δυσκολο..απλα δεν ειναι ??Απλά και κατανοητά τα περιέγραψες. Κι επειδή είμαστε και γειτονάκια και λογικά το νερό σου είναι και νερό μου, εγώ λέω ότι μπορώ να επωφελούμαι από τις μετρήσεις τις δικές σου και δεν ασχολούμαι να μετράω την οξύτητα. Στέκει αυτό που λέω? Ή πρέπει να κάνω in situ εκτίμηση :991552:

philip
18-04-13, 16:25
Ενδιαφέρων δεν το είχα ξανά ακούσει

Είναι πράγματι....... λένε ότι είναι βασικό για την συντήρηση juniper , βοηθάει κ στην αποφυγή κάποιων μυκήτων στην ριζά των συγκεκριμένων δέντρων.

Παντως πιστευω ενα διαλυμα ΡΗ down των 500ml είναι ποιο οικονομικο .Να σκεφτεις Μάνο 2 σταγονες ρυθμιζουν 1 λιτρο νερο ...........οποτε η αγορα του διαλυματος ειναι επενδυση ζωης :lol:

philip
18-04-13, 16:33
Να ξέρεις ότι πολύ με δυσκολεύεις που μου ζητάς να μην εκφράζω ευχαριστίες.... Τέλος πάντων, θα συμμορφωθώ.Απλά και κατανοητά τα περιέγραψες. Κι επειδή είμαστε και γειτονάκια και λογικά το νερό σου είναι και νερό μου, εγώ λέω ότι μπορώ να επωφελούμαι από τις μετρήσεις τις δικές σου και δεν ασχολούμαι να μετράω την οξύτητα. Στέκει αυτό που λέω? Ή πρέπει να κάνω in situ εκτίμηση :991552:

Αλεξάνδρα.......το νερό μας είναι στην ίδια κατάσταση. Μικρο διαφορές θα έχουμε στο ΡΗ.

Χρειάζεσαι μια μέτρηση μόνο. Δηλ. πόσες σταγόνες κάποιου διαλύματος ΡΗ down θέλεις για να έχεις το ΡΗ που θέλεις. :376571: