PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα σε σφενδαμια

dimitris1
17-05-12, 20:48
Καλησπερα

Προβλημα και στα σφενδαμια που βλεπετε. (φετος με παει .....)
Στο μεγαλο εχουν γινει 4 εναεριες καταβολαδες. Σε μια κορυφη τα φυλλα ξεραθηκαν σιγα σιγα και τα εβγαλα. Το ιδιο συμβαινει και σε αλλη μια κορυφη οπως βλεπετε, πηραν τα φυλλα τη κατιουσα....Το υπολοιπο δεντρο (κατω απο τις καταβολαδες) ειναι υγιεστατο, πεταει απο παντου. Οι καταβολαδες ειναι σωστες, δηλ δεν κρατανε νερο και δεν εχουν μεινει ξερες καθολου.
Στο μικρο σφενδαμακι εγινε πριν απο μια βδομαδα μερικη αποφυλωση αλλα τα υπολοιπα φυλλα εγιναν οπως τα βλεπετε.
Και τα 2 δεν μενουν απο νερο ποτε, ενω το μικρο απο τοτε που εκανα την αποφυλωση το εχω σε βορεινο μπαλκονι χωρις απευθειας ηλιο.
Περυσι εκανα μερικη αποφυλωση σε ενα arakawa μεγαλο που ειχα και το αποτελεσμα ηταν να γινει καυσοξυλα. Ορκιστηκα να μην ξανακανω ποτε αποφυλωση αλλα ......

Αιμιλία
17-05-12, 21:21
Κρίμα ρε συ Δημήτρη....:715702: Δεν τα πας σε κανενα γεωπόνο να δεις τι γίνεται; Μπορει να είναι καμιά ασθένεια, κανένας ιος....γιατι το ενα μετα το αλλο δεν μου ακούγεται καλο....εμενα κολλησε κοκκοειδη ενας γουνιπερος στρικτα που ειχα προσφατα μεταφυτευσει δεν το ειχα παρει χαμπαρι νομιζα οτι ξερενοταν απο το στρες και οταν το ειδα τα τερατακια ειχαν κανει ζημια....ζει ακομα αλλα μου ειχε κολλησει και εναν αλλο γουνιπερο. Πηγαινε καμια βολτα σε κανενα γεωπονο....

ria s
17-05-12, 21:29
Μήπως την πάτησες από λίπανση?

dimitris1
17-05-12, 21:41
Και στα δυο ειχα λιπανει μονο μια φορα με green dream απο kaizen το οποιο γενικα δεν μου εχει προκαλεσει ποτε προβληματα. Κοκωηδη και ζωηφια δεν ειδα καθολου....

nek
17-05-12, 22:00
Δεν ξέρω για το μεγάλο και τις καταβολάδες αλλα το μικρό φαίνεται πρόσφατα να έχει μπει σε ποτ και να έχει κλαδευτει χοντρά
Αν ισχύει αυτο η αποφυλωση σε συνδυασμό με το συρματωμα λογικό είναι να το έχουν στρες άρει με τις ζεστές που είχαμε τόσες μέρες

glyn
17-05-12, 22:05
Καλησπερα

Προβλημα και στα σφενδαμια που βλεπετε. (φετος με παει .....)
Στο μεγαλο εχουν γινει 4 εναεριες καταβολαδες. Σε μια κορυφη τα φυλλα ξεραθηκαν σιγα σιγα και τα εβγαλα. Το ιδιο συμβαινει και σε αλλη μια κορυφη οπως βλεπετε, πηραν τα φυλλα τη κατιουσα....Το υπολοιπο δεντρο (κατω απο τις καταβολαδες) ειναι υγιεστατο, πεταει απο παντου. Οι καταβολαδες ειναι σωστες, δηλ δεν κρατανε νερο και δεν εχουν μεινει ξερες καθολου.
Στο μικρο σφενδαμακι εγινε πριν απο μια βδομαδα μερικη αποφυλωση αλλα τα υπολοιπα φυλλα εγιναν οπως τα βλεπετε.
Και τα 2 δεν μενουν απο νερο ποτε, ενω το μικρο απο τοτε που εκανα την αποφυλωση το εχω σε βορεινο μπαλκονι χωρις απευθειας ηλιο.
Περυσι εκανα μερικη αποφυλωση σε ενα arakawa μεγαλο που ειχα και το αποτελεσμα ηταν να γινει καυσοξυλα. Ορκιστηκα να μην ξανακανω ποτε αποφυλωση αλλα ......

στο μικρο που εκανες αποφυλλωση...ποτε ειχες κανει μεταφυτευση?

GIANNHS
17-05-12, 22:19
Στο μικρο σφενδαμακι εγινε πριν απο μια βδομαδα μερικη αποφυλωση.

Κατα την γνώμη μου δεν είναι η κατάλληλη εποχή για αποφύλωση. Πρέπει να δίνεις χρόνο στο δέντρο να δυναμώνει τα νέα κλαδιά που έχει φτιάξει. Θες να το κάνεις να ζήσει μια δεύτερη άνοιξη χωρίς καλά καλά να έχει περάσει η πρώτη. Τώρα θα μου πεις ότι σε λίγο θα είναι υψηλές οι θερμοκρασίες και απο ανάπτυξη ψώφια πράγματα... εγώ πέρσι έκανα ολική αποφύλλωση Σεπτέμβρη μήνα και είχα αλλο ένα κύκλο ανάπτυξης στο φούλ.

dimitris1
17-05-12, 23:20
Μεταφυτευση εγινε περυσι, οποτε δε νομιζω να ειναι απο αυτο. Περυσι που εκανα αποφυλωση μεσα ιουνιου, που ειναι η καταληλοτερη περιοδος οπως διαβαζω παντου, πλακωσανε οι ζεστες αποτομα και παει το arakawa. Οποτε ειπα φετος να την κανω νωρις, αλλα το αποτελεσμα ιδιο. Καλα, δεν εχει πεθανει ακομα. Θα το βαλω παλι σε ποιο ζεστο μερος με περισσοτερο ηλιο και βλεπουμε.

Αιμιλία
17-05-12, 23:32
Δημητρη στο ξαναλέω....αν δεν ειναι απο μεταφυτευσεις, λίπανση, ζωήφια κ.τ.λ. πηγαινε σε γεωπονο για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο....γιατί αλλιώς.........:wallbash:

glyn
18-05-12, 00:20
Μεταφυτευση εγινε περυσι, οποτε δε νομιζω να ειναι απο αυτο. Περυσι που εκανα αποφυλωση μεσα ιουνιου, που ειναι η καταληλοτερη περιοδος οπως διαβαζω παντου, πλακωσανε οι ζεστες αποτομα και παει το arakawa. Οποτε ειπα φετος να την κανω νωρις, αλλα το αποτελεσμα ιδιο. Καλα, δεν εχει πεθανει ακομα. Θα το βαλω παλι σε ποιο ζεστο μερος με περισσοτερο ηλιο και βλεπουμε.

φιλε μου, εμενα το acer που εχω αρκετα χρόνια, χαροπαλευει καθε χρονιά, την ανοιξη παει super και μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να ξεραινονται τα φυλλα,
το εχω πλεον σε αρκετη σκια, δε το πειραζω ιδιαιτερα απο εδω και περα και σχεδον δε το κλαδευω κιολας... Γενικα το αφηνω στην ησυχια του γιατι το καλοκαιρι δε το γουσταρει καθολου...και αμα ειναι ταλαιπωρημενο το βαρανε και οι αρρωστιες...οποτε, δε θα σου συνιστουσα ετσι και αλλιως την αποφυλλωση, εκτος αν πηγαινει τουμπανο...αυτα

bilys
18-05-12, 15:15
+1
μετα απο αρκετα χρονια με ασερακια θα σου πω δυστυχως οτι ειναι οτι πιο ευαισθητο σε ηλιο,λιπανση και ακομα χειροτερα μολυνονται ευκολα αν δεν ειναι η ΣΩΣΤΗ περιοδοςκλαδεματος-απολυμανση εργαλειων...αστα εγω μονο αερα που δε τους κανω ,παντως εκει που φαινεται οτι ξεψυχανε μπορει να πεταξει πιο χαμηλα κατι ε

anemos70
18-05-12, 17:56
Φιλε μου νομιζωτα δεντρακια σου εχουν πολυ καλο κορμο αλλα καθολου ανεπτυγμενα κλαδια με αποτελεσμα η αποφυλλωση να τα θανατωνει...ειναι πολυ μικρα ακομη...
Απο την αλλη εγω πιστευω πως τα σφενδαμια ειναι απο τα ποι ευκολα δεντρακια εδικα εαν τα συγκρινεις με τα πευκα....

dimitris1
19-05-12, 10:40
Ρε παιδια στο μεγαλο προτεινετε να κοψω τα μεγαλα κλαδια στις καταβολαδες μηπως και προχωρησει το προβλημα προς τα κατω?

Τακης
19-05-12, 13:58
+1
μετα απο αρκετα χρονια με ασερακια θα σου πω δυστυχως οτι ειναι οτι πιο ευαισθητο σε ηλιο,λιπανση και ακομα χειροτερα μολυνονται ευκολα αν δεν ειναι η ΣΩΣΤΗ περιοδοςκλαδεματος-απολυμανση εργαλειων...αστα εγω μονο αερα που δε τους κανω ,παντως εκει που φαινεται οτι ξεψυχανε μπορει να πεταξει πιο χαμηλα κατι ε

Σε ενα απο αυτα που εχω εγω, εγινε αναγκαστικη αποφυλλωση πριν καποιες μερες. Εμεινε αποτιστο για 3 μερες και ολα τα φυλλα του ξεραθηκαν. Τα αφαιρεσα και τωρα ολο χαρα εχει ξεκινησει να πεταει νεους βλαστους σε ολα τα σημεια.
Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ειναι κατι που πρεπει ετσι αψυχολογητα να κανουμε σε ολα. Μπορει την επομενη φορα να μην χαρει και τοσο....
Το συγκεκριμενο το εχω σε ηλιο, αλλα κατω απο ενα δίχτυ που μειωνει ελαφρως την ακτινοβολια. Ισως γι αυτο να επαθε και το σοκ απο την ελλειψη του νερου.