PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργια καινουργιου κλαδιου με μοσχευμα

glyn
03-05-09, 22:40
Το παρακατω δεντρακι ξεκινησε πριν πολλα χρονια απο δεντρο φυτωριου, εκανα πολλους πειραματισμους πανω του και εχει περασει διαφορα...σε μια απο τις τελευταιες μεταφυτευσεις, ξεραθηκε ενα απο τα βασικα κλαδια με αποτελεσμα να αδειασει η μια πλευρα του κορμου...Ειχα κανει μια αποτυχημενη προσπαθεια να βαλω μοσχευμα στο συγκεκριμμενο σημειο αλλα απετυχα. Τωρα κανω μια δευτερη προσπαθεια με ενα μοσχευμα με ριζα, εσκαψα τον κορμο και εφαρμοσα το νεο κλαδι που τροφοδοτειται απο την δικια του ριζα, μιας και οι φικοι εχουν την ταση να συγχωνευονται, ελπιζω να δεσει το νεο μοσχευμα με τον κορμο και το αποτελεσμα να φαινεται φυσικο.
Τα φυλλα του μοσχευματος ειναι αισθητα μεγαλυτερα αλλα ειναι το ιδιο ειδος με το βασικο δεντρο. Η εσωτερικη πλευρα του μοσχευματος, γδαρθηκε επισης για να βοηθησει στο "δεσιμο" των δυο κορμων, ολο μαζι δεθηκε σφιχτα με rafia....αν ολα πανε καλα υπολογιζω να αφαιρεσω τη ραφια σε 6-10 μηνες και πιθανον σε 3-4 χρονια να εξαλειφθει και το σημαδι...ειδωμεν.
http://img99.imageshack.us/gal.php?g=86214593.jpg

Τακης
03-05-09, 22:55
Ωραια προσπαθεια Γιωργο!!!
Αντε να δουμε πως θα παει!!!

Greg
03-05-09, 22:59
Δασκαλε που διδασκες που ειναι το ελαστικο καλιμμα που εβαλες στο κλωνακι πριν τη συρματωση για να μην αφησεις σημαδι !!:991552:

TSIF
03-05-09, 23:06
Διπλό τοπικ προτείνω συγχώνευση

glyn
03-05-09, 23:08
Δασκαλε που διδασκες που ειναι το ελαστικο καλιμμα που εβαλες στο κλωνακι πριν τη συρματωση για να μην αφησεις σημαδι !!:991552:

:991552: αν καναμε οτι λεγαμε.....:035:
χωρις πλακα ομως, το κλαδακι ειναι εξαιρετικα ευκαμπτο και εχει ελαχιστη πιεση στο συρμα...παρολο αυτα θα το τσεκαρω τακτικα.

philip
03-05-09, 23:20
Εμβολιασμος ' προσέγγιση' . Οι τομες σου επρεπε να είχαν γίνει με τον ειδικο κοφτη εμβολιασμου. Glyn εδω χρειάζετε η ειδικη κολα που λέγαμε ...
Να καλύψεις ολη την προσέγγιση με κολα για να μην αφυδατωθουν

glyn
03-05-09, 23:25
φιλε δεν τον γνωριζω το κοφτη εμβολιασμου...τι ακριβως ειναι?
τις τομες τις εκανα με νυστερι.
Η ιδεα της κολλας για την προκειμενη περιπτωση μου φαινεται καλη ιδεα...
:986390: που θα την βρω?
παντως εχω ξανακανει συγχωνευση κορμων σε φικο και με σφιχτο δεσιμο με raffia δεν ειχα προβλημα...δεν αφυδατωθηκε ο κορμος...λες να εχω θεμα?

philip
03-05-09, 23:40
Ειναι ειδικοι σουγίαδες ή μαχαίρια για εμβολιασμους τα βρίσκεις συνήθως σε φυτώρια εκτος αθηνων εκει εχει κ κολες . Η κολα αυξάνει πολυ την επιτυχια του μοσχευματος ειδικα σε άλλες τεχνικες εμβολιασμου που κάνουμε σε δέντρα στην ύπαιθρο. Υπαρχουν κ συνταγες για κολα μπολιασματος...αν ξερει καποιος ας μας την πει. Εγω οσους εχω ρωτήσει δεν μου την λενε κ φυσικα δεν λενε κ πολλα απο τα μυστικα του μπολιασματος

elsa
03-05-09, 23:51
Μπράβο Γιώργο! Πολύ καλή προσπάθεια και πολύ αξιόλογες φωτογραφίες!!! :247972::150492:

glyn
04-05-09, 00:03
ασε Ελσα, οι φωτογραφιες ειναι ψιλοχαλια γιατι ξεκινησα απογευμα και νυχτωσε....:820492:

glyn
04-05-09, 00:14
Ειναι ειδικοι σουγίαδες ή μαχαίρια για εμβολιασμους τα βρίσκεις συνήθως σε φυτώρια εκτος αθηνων εκει εχει κ κολες . Η κολα αυξάνει πολυ την επιτυχια του μοσχευματος ειδικα σε άλλες τεχνικες εμβολιασμου που κάνουμε σε δέντρα στην ύπαιθρο. Υπαρχουν κ συνταγες για κολα μπολιασματος...αν ξερει καποιος ας μας την πει. Εγω οσους εχω ρωτήσει δεν μου την λενε κ φυσικα δεν λενε κ πολλα απο τα μυστικα του μπολιασματος

Philip νομιζω οτι αυτα τα μαχαιρια που λες ειναι καταλληλα για εμβολιασμο με ¨ματι¨...πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα γιατι η τομη εγινε πολυ καθαρη και το νυστερι ηταν πολυ κοφτερο...παντως θα ψαξω για την κολλα.

kokaram
04-05-09, 00:27
Καλή επιτυχία Γιώργο...απο τα πιο δύσκολα πράγματα για μένα οι εμβολιασμοί κτλ...αυτό που λέτε για ειδικά ψαλίδια πρέπει να είναι κάποια που δίνουν ειδικό σχήμα στο εμβόλιο ώστε να έρθει σε τέλεια επαφή με το υποκείμενο...Χρήση σε αμπέλια, δένδρα...Δημιουργούν κάτι σαν "θυλικό-αρσενικό" για να "κουμπώσουν". Στην περίπτωση αυτή δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε.

philip
04-05-09, 15:43
philip νομιζω οτι αυτα τα μαχαιρια που λες ειναι καταλληλα για εμβολιασμο με ¨ματι¨...πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα γιατι η τομη εγινε πολυ καθαρη και το νυστερι ηταν πολυ κοφτερο...παντως θα ψαξω για την κολλα.

Κ το νυστέρι που χρησιμοποιησες κάνει δουλεια απλα η τομη πρέπει να γίνετε εντελως κάθετα. Τωρα αυτα τα μαχαίρια ειναι κάτι σουγιαδες πολυ κοφτεροι με λεπτη λάμα. Εχω δυο τέτοια εργαλεια κληρονομια απο τον παππου μου, φυσικα κ την τέχνη να μπολιάζω ελια , φυστικια ,αμπέλι. Σε λίγο καιρο θα μάθω κ την διαδικασια που φιαχνουν την παστα για το μπολιασμα ή κλάδεμα , μου την έχουν υποσχεθει.

glyn
04-05-09, 15:55
Κ το νυστέρι που χρησιμοποιησες κάνει δουλεια απλα η τομη πρέπει να γίνετε εντελως κάθετα. Τωρα αυτα τα μαχαίρια ειναι κάτι σουγιαδες πολυ κοφτεροι με λεπτη λάμα. Εχω δυο τέτοια εργαλεια κληρονομια απο τον παππου μου, φυσικα κ την τέχνη να μπολιάζω ελια , φυστικια ,αμπέλι. Σε λίγο καιρο θα μάθω κ την διαδικασια που φιαχνουν την παστα για το μπολιασμα ή κλάδεμα , μου την έχουν υποσχεθει.

Βασικα δεν εκανα καθετη την τομη γιατι ηθελα να δημιουργησω ενα καναλι που απο την ριζα του δεντρου που μελλοντικα θα δωσει κατα την επουλωση, εξτρα χαρακτηριστικο στον κορμο...ομολογω οτι δεν το εχω ξανακανει και δεν μπορω να εγγυηθω για το αποτελεσμα...θα δειξει στο μελλον αν πετυχε το πειραμα.
Τωρα σχετικα με τα νυστερια...εχω ενα πολυ ωραιο σετ με τρια νυστερια και καμια 15αρια λαμες διαφορετικες που εφαρμοζουν σε αυτα τα τρια...πιστευω οτι ειναι πολυ καλα για αυτη τη δουλεια...Οταν μαθεις για την παστα, πες μας...περιμενουμε με αγωνια!

philip
04-05-09, 16:04
Τωρα σχετικα με τα νυστερια...εχω ενα πολυ ωραιο σετ με τρια νυστερια και καμια 15αρια λαμες διαφορετικες που εφαρμοζουν σε αυτα τα τρια...πιστευω οτι ειναι πολυ καλα για αυτη τη δουλεια...Οταν μαθεις για την παστα, πες μας...περιμενουμε με αγωνια![/QUOTE]

Κ εγω εχω νυστέρι original χειρουργειου (λογο επαγγέλματος) είναι πιο βολικο για τα δεντράκια μας , ασε που οι σουγιάδες θέλουν μεγαλη εμπειρια. Τα υλικα τα ξέρω (περιπου) τον τροπο θελω να μου δειξουν ειναι λιγο κριψηνοι :820492:

glyn
04-05-09, 16:05
...εσυ ομως δεν εισαι.....ε? θα μας πεις και εμας μετα?
α! χειρουργος εισαι? και μιλαω σε χειρουργο για νυστερια εγω????:986390:

philip
04-05-09, 16:11
...εσυ ομως δεν εισαι.....ε? θα μας πεις και εμας μετα?
α! χειρουργος εισαι? και μιλαω σε χειρουργο για νυστερια εγω????:986390:

Σιγουρα θα σας πω την συνταγη...:247972: Περιπου ! ! Να δεις κατι μπολιασματα που κάνουμε σε ποδια χερια :991552: :991552:

glyn
04-05-09, 16:44
Σιγουρα θα σας πω την συνταγη...:247972: Περιπου ! ! Να δεις κατι μπολιασματα που κάνουμε σε ποδια χερια :991552: :991552:

:affraid: δεν θελω να ξερω!!!

philip
04-05-09, 17:02
:affraid: δεν θελω να ξερω!!!

Εχω δοκιμασει το wax bone (ειναι κερι που χρησιμοποιουμε σε χειρουργειο για ...... ) σε κλαδεμα . Απιστευτο υλικο..... τι κολα μου λες κ παστα

glyn
04-05-09, 17:04
αααα!να που πανε τα αναλωσιμα των χειρουργιων και ξεμενουν τα κρατικα νοσοκομεια!!!! :991552:

philip
04-05-09, 17:10
αααα!να που πανε τα αναλωσιμα των χειρουργιων και ξεμενουν τα κρατικα νοσοκομεια!!!! :991552:

Κ οχι μονο έχουμε κ κατι απιστευτα συρματα ολο των διαστάσεων ... ξέρεις για να δένουμε κανενα καταγματακι ...έ κ οτι περισεψει παει στα δεντρακια

:991552: :991552:

Τακης
04-05-09, 18:56
Βαρβαροι!!! :affraid:
Το κανατε θριλερ το θεμα!!!! :075::075:

:150492::150492:

glyn
04-05-09, 20:38
εγω???? ο γιατρος!!! :affraid:

Δημοσθενης
04-05-09, 22:13
Τι να κανουμε και εμεις οι γιατροι αν δεν αστειευτούμε με το επαγελμα μας Δασκαλε!

philip
04-05-09, 22:29
εγω???? ο γιατρος!!! :affraid:

Οχι κ ιατρος Glyn υλικα για ορθοπαιδικους έχουμε έ που κ που τους βοηθάμε για να τους ξεκουράσουμε

glyn
04-05-09, 23:07
υλικα για ορθοπαιδικους? μηπως μπορουμε να φτιαξουμε κανα ναρθηκα για ενα δεντρακι που εχω?:150492:

philip
04-05-09, 23:22
υλικα για ορθοπαιδικους? μηπως μπορουμε να φτιαξουμε κανα ναρθηκα για ενα δεντρακι που εχω?:150492:

Πουλάμε κ νάρθηκες ... κ ηλεκτρονικα ποδια χέρια ..κατασκευαστικη μονάδα πληρης
Λες να μας κράξει ο Τακης πάλι ? :075:

Τακης
04-05-09, 23:34
Λες να μας κράξει ο Τακης πάλι ? :075:

Μπα....
Δεν συμφερει...
Μπορει να σας χρειαστουμε!!!:991552:

glyn
05-05-09, 00:29
στο θεμα μας....με buxus τι μπορω να κανω απο εμβολιασμο για να φτιαξω κλαδι?

philip
05-05-09, 16:27
στο θεμα μας....με buxus τι μπορω να κανω απο εμβολιασμο για να φτιαξω κλαδι?

Απο τα βιβλια μου διαβασα , οτι μπορεις να κάνεις πλάγιο σχιστο εμβολιασμο ή σχιστο απλο αρχες άνοιξης

glyn
05-05-09, 16:33
Απο τα βιβλια μου διαβασα , οτι μπορεις να κάνεις πλάγιο σχιστο εμβολιασμο ή σχιστο απλο αρχες άνοιξης

για δωσε παραπανω πληροφοριες φιλε μου... οι γνωσεις μου στα μοσχευματα ειναι σκορπιες....

philip
05-05-09, 16:39
για δωσε παραπανω πληροφοριες φιλε μου... οι γνωσεις μου στα μοσχευματα ειναι σκορπιες....

Θα σου ήταν ενδιαφέρον να σου πω να πας να παρεις ένα απλο βιβλιο ,έτσι για αρχη να σε βάλει στο πνευμα των εμβολιασμων. Φυσικα οι εμβολιασμοι είναι τεχνη η οποια δεν υπαρχει σε κανένα βιβλιο αλα έτσι για αρχη

glyn
05-05-09, 16:40
Θα σου ήταν ενδιαφέρον να σου πω να πας να παρεις ένα απλο βιβλιο ,έτσι για αρχη να σε βάλει στο πνευμα των εμβολιασμων. Φυσικα οι εμβολιασμοι είναι τεχνη η οποια δεν υπαρχει σε κανένα βιβλιο αλα έτσι για αρχη

εννοειται οτι ειναι ενδιαφερον...ειμαι βιβλιοφαγος...για λεγε..ποιο βιβλιο να παρω?

philip
05-05-09, 16:45
εννοειται οτι ειναι ενδιαφερον...ειμαι βιβλιοφαγος...για λεγε..ποιο βιβλιο να παρω?

Ξεκίνα με αυτο κ θα σου πω την συνέχεια... http://www.psihalos.gr/product.asp?catid=99

Ωχ αν θελεις πουλαει κ αυτο http://www.psihalos.gr/product.asp?catid=291

glyn
05-05-09, 23:20
ευχαριστω philip...θα το τσεκαρω.:150492:

s0crates
11-11-09, 17:31
glyn είναι δυνατό να ξανα ανεβάσεις τις φώτο που είχες βάλει γιατι έχουν χαθεί, η και νέα αποτελέσματα/προσπάθειες;

glyn
11-11-09, 18:23
glyn είναι δυνατό να ξανα ανεβάσεις τις φώτο που είχες βάλει γιατι έχουν χαθεί, η και νέα αποτελέσματα/προσπάθειες;

Οκ, θα το κανω....

manos
11-11-09, 19:07
Δεν θα τα μαθεις ολα πονηρεschreiwegschreiwegschreiweg:279916:

glyn
11-11-09, 19:30
εχω αλλαξει στην πρωτη σελιδα το link για τις φωτο και εδω βαζω το δεντρο οπως ηταν τον Σεπ....συνεχιζει να πηγαινει μια χαρα...ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!

http://img694.imageshack.us/img694/8325/ficus.jpg (http://img694.imageshack.us/i/ficus.jpg/) http://img694.imageshack.us/img694/ficus.jpg/1/w600.png (http://g.imageshack.us/img694/ficus.jpg/1/)

s0crates
11-11-09, 19:47
Ωραία :376571: Καλό να το γνωρίζει κάποιος εαν και εφόσον παραστεί ανάγκη.

...ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!

Εγώ το κατάλαβα το μάθημα.. Δεν το βάζεις στο signature σου να μην κουράζεσαι κάθε φορά; schreiweg

glyn
11-11-09, 19:52
Ωραία :376571: Καλό να το γνωρίζει κάποιος εαν και εφόσον παραστεί ανάγκη.

Εγώ το κατάλαβα το μάθημα.. Δεν το βάζεις στο signature σου να μην κουράζεσαι κάθε φορά; schreiweg

Δεν προσπαθω να σας πεισω για το τι ειναι σωστο, γιατι ηδη το γνωριζεται...προσπαθω να σας πεισω να το πραξετε....
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ (ΒΕΡΓΗΣ) schreiweg

s0crates
11-11-09, 20:05
Ε σιγά σιγά θα καταφέρεις να το χαράξεις στο υποσυνείδητο αυτών που το διαβάζουν, με αποτέλεσμα να το κάνουν ενστικτωδώς πλέον. Με κατάλληλους χειρισμούς θα αποκτήσεις έλεγχο στο μυαλό τους και θα κατακτήσεις τον κόσμο! :961605: Οκ ξέφυγα..

Πέρα απ'τη πλάκα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική, όπως περιγράφεται και στο Bonsai Primer (http://www.bonsaiprimer.com/grafting/grafting.html), καθώς και απο ενα βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=V3PVlqQHZHM)που είδα. Αν γίνει σωστά μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά στην αισθητική και τη φόρμα του δέντρου.

Θα έχει ενδιαφέρον να περιμένουμε νεότερα και να δούμε το τελικό αποτέλεσμα. :279916:

glyn
11-11-09, 20:09
Ε σιγά σιγά θα καταφέρεις να το χαράξεις στο υποσυνείδητο αυτών που το διαβάζουν, με αποτέλεσμα να το κάνουν ενστικτωδώς πλέον. Με κατάλληλους χειρισμούς θα αποκτήσεις έλεγχο στο μυαλό τους και θα κατακτήσεις τον κόσμο! :961605: Οκ ξέφυγα..

Πέρα απ'τη πλάκα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική, όπως περιγράφεται και στο bonsai primer (http://www.bonsaiprimer.com/grafting/grafting.html), καθώς και απο ενα βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=v3pvlqqhzhm)που είδα. Αν γίνει σωστά μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά στην αισθητική και τη φόρμα του δέντρου.

Θα έχει ενδιαφέρον να περιμένουμε νεότερα και να δούμε το τελικό αποτέλεσμα. :279916:

Και εγω μαθαινω φιλε...το εχω δοκιμασει και αλλες φορες, αλλα λογω σφαλματων μου το αποτελεσμα δεν ηταν καλο, τωρα πιστευω οτι εμαθα απο τα λαθη μου και το πιο βασικο...δεν βιαστηκα...αυτο ειναι και το πιο δυσκολο ομως...Τωρα μενει να δουμε, τι σημαδι θα αφησει το καινουργιο κλαδι...πιστευω οτι θα πρεπει να ξαναασχοληθω με το δεντρο προς το τελος της ανοιξης για να αναπτυχθει το κλαδι και να συγχωνετει καλυτερα με τον κορμο...εν αναμονη λοιπον...τι αλλο?

philip
11-11-09, 23:14
Δεν θα τα μαθεις ολα πονηρεschreiwegschreiwegschreiweg:279916:

Ελα ντε θα πεινάσουν αυτοι schreiweg . Δέκα μπολια το καλοκαιρι σε φυστικιες 50 ευρω...μπολη κ ταλιρο. Τωρα να πουμε και την αληθεια ο παπους είχε 100% επιτυχια :376571:
Μανο εαν ξερεις καποια συνταγη για πεστην μας..:279916:

My Nellie
12-11-09, 08:53
Ελα ντε θα πεινάσουν αυτοι schreiweg . Δέκα μπολια το καλοκαιρι σε φυστικιες 50 ευρω...μπολη κ ταλιρο. Τωρα να πουμε και την αληθεια ο παπους είχε 100% επιτυχια :376571:
Κι ο πατέρας μου νομίζω ήξερε την τεχνική του μπολιάσματος.
Αλλά ερασιτεχνικά...

Σχετικά με αυτό:... ... Τα υλικα τα ξέρω (περιπου) τον τροπο θελω να μου δειξουν ειναι λιγο κριψηνοι :820492:
που βρίσκεσαι Γιώργο? Δεν ανακάλυψες ακόμη την μέθοδο?

philip
12-11-09, 08:59
Κι ο πατέρας μου νομίζω ήξερε την τεχνική του μπολιάσματος.
Αλλά ερασιτεχνικα...

Και εγω την ξέρω ....αλλα θέλει ''ματι και ''χερι''. Το μάτι για να διαλέξεις το σωστο μοσχευμα και το χερι για να πιάσει :)

mesasola
12-11-09, 09:01

Τυχερέ στην Πάτρα που βρήκα έναν ζητάει 100 Euro τα 10 Εσπεριδοειδή. :wallbash: Βέβαια τον τύπο τον έχω δει να έχει κάνει δέντρο με λεμόνια μανταρίνια σαγκουίνια και φράπες όλα σε ένα :376571: Τέσσερα κλαδιά κλαδί και είδος :376571::376571::376571:

philip
12-11-09, 09:13
Τυχερέ στην Πάτρα που βρήκα έναν ζητάει 100 Euro τα 10 Εσπεριδοειδή. :wallbash: Βέβαια τον τύπο τον έχω δει να έχει κάνει δέντρο με λεμόνια μανταρίνια σαγκουίνια και φράπες όλα σε ένα :376571: Τέσσερα κλαδιά κλαδί και είδος :376571::376571::376571:

schreiwegschreiweg Ναι ξερω για αυτα τα δέντρα ζητάνε ποιο πολλα...

Ηθελα κ εγω να κάνω στην Αιγινα σε κάτι αχλαδιες κορομηλιες αλλα το μετάνιωσα...ετσι και αλλιως οποτε παω δεν έχει τιποτα απο καρπους ....τα έχουνε καβατζώσει οι περαστικοι schreiweg