PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με bonsai

bpel86
09-02-12, 00:50
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Πριν απο 2 μηνες μας εκαναν δωρο στη δουλεια ενα bonsai. Ειναι το πρωτο φυτο με το οποιο ειπα οτι θα ασχοληθω ωστε να το κρατησω οσο περισσοτερο μπορω. Οι οδηγιες ελεγαν να το ποτιζω καθε Τριτη και Παρασκευη με ενα μικρο φλυτζανακι νερο και μιας και δεν γνωριζα περισσοτερα τις ακολουθησα. Με τον καιρο λοιπον το bonsai μου κατεληξε να εχει την παρακατω εικονα. Διαβασα στο φορουμ οτι γενικα δε χρειαζεται πολυ νερο παρα μονο να το ποτιζουμε οταν στεγνωνει το χωμα και ετσι αραιωσα το ποτισμα μηπως και διορθωθει το προβλημα. Παρολαυτα η εμφανιση παραμενει η ίδια. Μπορειτε να με βοηθησετε να το σωσω? Να σημειωσω οτι επειδη εχω δει τα δεντρακια των συναδελφων δεν εχουν καμια σχεση. Τα φυλλα τους εχουν μεγαλωσει και ειναι καταπρασινα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

sotiris
09-02-12, 01:28
Καλώς ήρθες!:icon_study:Πρώτα από όλα θα πρέπει να το βγάλεις έξω από το σπίτι "να πάρει αέρα":icon_lol:(κάπου προστατεύμενα από τον άνεμο και την πολύ παγωνιά) από τα φύλλα του βλέπω, ότι δεν είναι και στα καλύτερά του αλλά επείδη δεν είναι και τόσο δύσκολο να ξαναβρεί την υγεία του συνέχισε να το ποτίζεις καλά όταν στεγνώνει το χώμα και τώρα που θα έρθει η άνοιξη ρίξτου και λίγο λίπασμα και σίγουρα θα γίνει καλά.:thumbsup:

bpel86
09-02-12, 01:50
Oκ να περασουν λιγο αυτες οι μερες που εχει κρυο και θα το βγαλω εξω μηπως και επανελθει

GIANNHS
09-02-12, 07:48
Σίγουρα έξω θα τα πάει καλύτερα. Θα το ποτίζεις όπως σου είπαν όταν στεγνώσει και θα του δώσεις όσο νερό χρειάζεται για να αρχίσει να τρέχει απο κάτω. Το φλιτζανάκι είναι πολύ μικρή ποσότητα. Όταν βγεί έξω να του ρίχνεις που και που και νερό απο πάνω να φύγει και η σκόνη απο τα φύλλα. Έπειτα μπορείς να του αλλάξεις και το χώμα

Zerkian
09-02-12, 10:57
Όλα τα φυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί. Κι όπως εμείς οι άνθρωποι, έτσι κι αυτά απεχθάνονται την ευλαβική τακτικότητα. Φαντάσου να έπεινες νερό κάθε μέρα στις 11:30, 16:15 και 21.40. Πόσες μέρες μπορείς να αντέξεις;
Το καλύτερο πότισμα είναι να ποτίζουμε άφθονα (μέχρι απορροής) αλλά μόνο όταν το φυτό αρχίζει να διψάει, όπως είπε και ο Γιάννης με άλλα λόγια.
Τώρα στο φυτό σου (από όσο μπορώ να διακρίνω) πρέπει να έχει κάποιου είδους τροφοπενία ή μπορεί και κάποια προσβολή από μήκυτα.
Η άμεση μεταφορά του, σε εξωτερικό χώρο αυτή την εποχή δεν είναι καλή ιδέα.

korf
09-02-12, 22:20
Περικλή, σε αυτό που λες για το πότισμα αν και φαίνεται να έχει λογική, τα δικά μου εμπειρικά συμπεράσματα είναι ότι όταν τα φυτά (και τα μπονζαι) είναι στο ποτιστικό με σταθερό πρόγραμμα, πάνε σφαίρα. όταν τα ποτίζω με βάση το πότε δείχνει να θέλει δεν έχουν τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης. Το είδα και το καλοκαίρι, που τα έβαλα στο αυτόματο για τις διακοπές και όταν ήρθα πίσω είχαν γίνει διπλάσια. Επίσης το έχω δει και με πολλά φυτά που έχω όπως γαρδένιες, γεράνια και άλλα. Βέβαια θέλει να παρακολουθείς το σύστημα γιατί πολλές φορές οι συνθήκες αλλάζουν. Αν όμως έχεις καλή αποστράγγιση, και σχετικά σωστές ποσότητες νερού σε σχέση με την εποχή, τότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο να υπάρχει πρόγραμμα.

kyriacos26
10-02-12, 00:58
Καλησπέρα! Καινούριος στο φόρουμ και λόγο του ότι έχω και εγώ φίκο, νομίζω ότι το συγκεκριμένο μπονσαί είχε πρόβλημα με τετράνυχο. Τώρα λόγο των χαμηλών θερμοκρασιών δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά όταν οι θερμοκρασίες ανέβουν θα αναπτυχθούν ξανά. Να χρησιμοποιείσεις ένα κοινό εμτομοκτόνο για αφίδες και τετράνυχους. Θα το βρείς σε υπεραγορές και από την άνοιξη και μετά μπορείς να βάλεις το μπονσάι σου έξω από το σπίτι. Χαρακτηριστικό του τετράνυχου είναι οι ιστοί που κάνει σε φύλλα και στελέχοι.

bpel86
10-02-12, 01:09
Οντως εχει ιστους αναμεσα στα κλαδια. Κι εγω φοβαμαι οτι απο κατι εχει προσβληθει μιας και οι περισσοτεροι συναδελφοι το εχουν σε εσωτερικο χωρο και ειναι σε καλη κατασταση τα δεντρακια τους. Τι να του ριξω? Βοηθηστε με

kyriacos26
10-02-12, 01:16
'Αρα είναι καθαρή περίπτωση τετράνυχου. Ο κυριότερος λόγος είναι διότι το δικό σου μπονσάι είναι πιθανόν να μήν είναι μπολιασμένο με το ficus microcarpa όπως των συναδέλφων σας αλλά έχει αναπτυχθεί μόνο ο ficus ginseng. Γιαυτό και το δικό σου μπονσάι έχει μεγαλύτερα και πιό οξυκατάλυκτα φύλλα. Το συγκεκριμένο είναι αρκετά ευαίσθητο στον τετράνυχο σε σχέση με τον microcarpa. To μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το ψεκάζεις με κοινό εντομοκτόνο κάθε φορά που βλέπεις αυτούς τους ιστούς (προχωρημένο στάδιο) ή όταν βλέπεις πολύ μικρά κίτρινα ζωύφια πάνω στα φύλλα (πιό πρώιμο στάδιο)