PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαυρα φυλλα σε λιγκουστρο..

dimitris1
21-01-12, 21:39
Καλησπερα σε ολους.

Και στα δυο λιγκουστρα που εχω αρχισαν πολλα φυλλα να μαυριζουν. Ποτισμα κανονικο για τη περιοδο. Τα υπολοιπα δεντρα που ειναι γυρω τους δεν εχουν κανενα παρομοιο σημαδι...Καμια γνωμη?

Manosvince
21-01-12, 22:16
Ήταν εκτεθειμένο στο κρύο?

dimitris1
21-01-12, 22:24
Ήταν εκτεθειμένο στο κρύο?

Σε μπαλκονι και το βλεπει και ηλιος...Δεν εχει κανει και κανενα τρελο κρυο να πω οτι τα εκαψε..Για αρωστια μου κανει.

mesasola
22-01-12, 09:42
Καλησπερα σε ολους.

Και στα δυο λιγκουστρα που εχω αρχισαν πολλα φυλλα να μαυριζουν. Ποτισμα κανονικο για τη περιοδο. Τα υπολοιπα δεντρα που ειναι γυρω τους δεν εχουν κανενα παρομοιο σημαδι...Καμια γνωμη?

Μάλλον το έχεις ζορίσει πάρα πολύ το φυτό και τώρα αντιδρά. Μήπως έκανες πολλές εργασίες μαζί? μήπως το συρμάτωσες πολύ σφιχτά?

ria s
22-01-12, 13:05
Mοιάζει με κάψιμο των φύλλων από παγωνιά ή ήλιο ή συνδιασμό.

pavlos7
22-01-12, 16:15
το ιδιο επαθε κ εμενα εγιναν μαυρο μωβ αλλα μετα απο ενα μηνα ειναι οπως τα βλεπεις στιν φωτο,πριν ηταν σαν τα δικα σου,τωρα μονο στης ακρες,το φυτο ειναι στον κηπο απο την αρχη

Manosvince
22-01-12, 16:43
Μπράβο , τα πυξάρια σκευτόμουν, που μαυρίζουν τα φύλλα τους (κυρίως από την πάνω μεριά) όταν κάνει κρύο..

johnb
22-01-12, 17:50
και εγω πιστευω οτι εγιναν απο το κρυο...
απο προσωπικη εμπειρια σε καρμονες και πυξαρια...

sotiris
22-01-12, 20:02
Θα συμφωνήσω και γω με τα παιδία δεν νομίζω πως είναι κάτι το ανησυχητικό

Manosvince
22-01-12, 21:18
Ερώτηση...πότιζες κανονικά αυτές τι μέρες?

dimitris1
22-01-12, 22:01
Ας ελπισουμε οτι ειναι απο το κρυο γιατι ετσι θα επανελθει την ανοιξη...Αν και μπορει να ειναι και απο το στρες οπως ειπε ο mesasola. Γινανε πολλα φετος πανω στο δεντρο, ολα σχεδον..Οπως και να χει θα δειξει η ανοιξη...

GIANNHS
22-01-12, 22:05
Μερικά τέτοια φύλλα έκανε η ευγενία μου φέτος. Δεν την προστάτευσα καθόλου απο το κρύο (δεν έχει κάνει και κάτι τρελό) αλλά και το νερό με μέτρο της το δίνω :820492:. Η καρμόνα δεν έχει καταλάβει τίποτα πάντως και ο φίκος δεν έχει ρίξει ούτε φύλλο. Για να αγριέψουν τα κρύα να δω...

mesasola
23-01-12, 08:37
Αν ήταν κάψιμο από το κρύο τα νεύρα θα είχαν παραμείνει λίγο πράσινα, γιατί πρώτα επηρεάζονται οι πιο μαλακοί ιστοί .
Στις φωτογραφίες φαίνεται ότι επηρεάζονται πρώτα τα νεύρα, πράγμα που δείχνει κακή τροφοδοσία.

Zerkian
23-01-12, 10:51
Εγώ πάλι παρατήρησα κάτι άλλο στο δέντρο!
Δεν βλέπω καθόλου (ή έλάχιστο) φλοιό! Νομίζω ότι έχει υποστεί μεγάλη αφαίρεση φλοιού (carving) που σε συνδυασμό με το ψύχος να έφεραν αυτό το αποτέλεσμα. Δεν θα απέκλεια βέβαια και προσβολή από μύκητα.

Geo.K
23-01-12, 13:37
Το ιδιο ακριβως παρατηρησα κι εγω στο λιγουστρο μου. Δεν ανησυχησα. Ειναι προφανως απο το κρυο.

bilys
24-01-12, 14:08
εχεις αλλαξει καθολου το χωμα του καιζεν?ειανι κακο !!!και εχει διαφορους μυκητες δυστυχως,ενω το φυτο ειναι οκ -ξαφνικα...
αν το εχεις τοτε δωσε του χρονο αλλα αφαιρεσε τα φυλλα με το χερι που εχουν προβλημα,ειναι πολυ σκληρο φυτο αλλα επιρεπης σε ασθενειες!
παντως μην αγχωθεις και ολα τα φυλλα να πεσουν, αν ειναι απο το κρυο ,κανονικα καποια λιγουστρα οπως και το πριβετ ριχνουν τα φυλλα το χειμωνα

Stavros
24-01-12, 16:37
εχεις αλλαξει καθολου το χωμα του καιζεν?ειανι κακο !!!και εχει διαφορους μυκητες δυστυχως,ενω το φυτο ειναι οκ -ξαφνικα...
αν το εχεις τοτε δωσε του χρονο αλλα αφαιρεσε τα φυλλα με το χερι που εχουν προβλημα,ειναι πολυ σκληρο φυτο αλλα επιρεπης σε ασθενειες!
παντως μην αγχωθεις και ολα τα φυλλα να πεσουν, αν ειναι απο το κρυο ,κανονικα καποια λιγουστρα οπως και το πριβετ ριχνουν τα φυλλα το χειμωνα

πως ειμαστε σιγουροι οτι το χωμα του καιζεν ειναι κακο και εχει μυκητες και φταινε οι μυκητες?
χωρις να εχω δει απο κοντα τα δεντρα, στις πρωτες φωτο, το υποστρωμα δε φαινεται ασχημο.

dimitris1
24-01-12, 23:00
Το υποστρωμα το αλλαξα μετα απο λιγους μηνες γιατι ηθελε και μεταφυτευση (βασικα το πηρα με τις ριζες εξω απο το χωμα) αλλα και να μην το αλλαζα δεν θα ειχε πιστευω προβλημα.
Πριβετ ειναι αλλα τωρα που το παρατηρω καλυτερα υπαρχει περιπτωση να ειναι και απο υπερβολικο carving σε καποια σημεια, που δεν γινοταν κι αλλιως ομως. Οποτε ειπα ας αφησω 2 κλαδια μηπως και ζησουν.
Και στο αλλο πριβετ ομως τα ιδια. Και δεν εχει γινει τιποτα πανω σε αυτο 2 χρονια.

bilys
25-01-12, 14:06
ποτε δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα, απλα επειδη εχει τυχει και εχω παρει καποια δεντρα απο εκει χρειαζοταν μεταφυτευση γιατι το υποστρωμα(μειγμα cat litter ωσ επι το πλειστον)είχε κατακρατησει αρκετο νερο-μουχλιτσα...λογω του οτι ετυχε να κατσει αρκετο καιρο εκει+λογω του μεγαλου ογκου φυτων που εχει χρειζοταν και αποπαρασιτωση(καμπιες),θεωρω οτι δεν εχει το περιθωριο χρονου να τα τσεκαρει ολα!!!
παντως ειναι σκυλι το πριβετ και εφοσον εχει γινει και μεταφυτευση οπως ειπα δωσε οτυ χρονο γιατι μπορει απλα να του επεσαν πολλα η απλα ξεχειμωνιαζει

παντως για το χωμα τους εχει γινει ξανα θεμα στο παρελθον

Stavros
25-01-12, 16:16
ποτε δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα, απλα επειδη εχει τυχει και εχω παρει καποια δεντρα απο εκει χρειαζοταν μεταφυτευση γιατι το υποστρωμα(μειγμα cat litter ωσ επι το πλειστον)είχε κατακρατησει αρκετο νερο-μουχλιτσα...λογω του οτι ετυχε να κατσει αρκετο καιρο εκει+λογω του μεγαλου ογκου φυτων που εχει χρειζοταν και αποπαρασιτωση(καμπιες),θεωρω οτι δεν εχει το περιθωριο χρονου να τα τσεκαρει ολα!!!
παντως ειναι σκυλι το πριβετ και εφοσον εχει γινει και μεταφυτευση οπως ειπα δωσε οτυ χρονο γιατι μπορει απλα να του επεσαν πολλα η απλα ξεχειμωνιαζει

παντως για το χωμα τους εχει γινει ξανα θεμα στο παρελθον

Να σχολιασω μονον το cat litter:
Ισως να ηταν σωστοτερο να μην χρησιμοποιουμε γενικοτητες που δεν περιγράφουν ακριβώς το υλικο για να μην προκαλειται συγχιση.
Ενα υλικό απο τα πάρα πολλά που χρησιμοποιειται για cat litter, χρησιμοποιειτια και στην καλλιεργεια φυτών, και ειναι κοκκοι ψημενου άργιλου, υλικο το οποιο ειναι άριστο για τη δουλειά που το θέλουμε.
Ο κάιζεν, χρησιμοποιει αυτο το πράμα (terramol) . Ξερω απο 1ο χερι αφου τον επισκεφτηκα τον περασμένο Απριλη και τα ειδα απο κοντα και τα συζητησα.
Εχω παρει και εγω πολλές φορές δεντρα απο εκει και ποτέ δεν ειχα θεμα με το υποστρωμα.
Επισης το terramol το χρησιμοποιω για χρονια σε ολα μου τα δεντρα σε ποσοστό 80-100% και ποτέ δεν ειχα κατακρατηση νερου, μουχλα ή οτιδηποτε άλλο παραξενο.

Αν βεβαια καποια δεντρα σου που πηρες απο εκει θέλανε μεταφυτευση, αυτο ειναι κατι που γνωριζεις πιο καλά και δεν εχω λογο να το σχολιασω.

bilys
01-02-12, 14:24
Να σχολιασω μονον το cat litter:
Ισως να ηταν σωστοτερο να μην χρησιμοποιουμε γενικοτητες που δεν περιγράφουν ακριβώς το υλικο για να μην προκαλειται συγχιση.
Ενα υλικό απο τα πάρα πολλά που χρησιμοποιειται για cat litter, χρησιμοποιειτια και στην καλλιεργεια φυτών, και ειναι κοκκοι ψημενου άργιλου, υλικο το οποιο ειναι άριστο για τη δουλειά που το θέλουμε.
Ο κάιζεν, χρησιμοποιει αυτο το πράμα (terramol) . Ξερω απο 1ο χερι αφου τον επισκεφτηκα τον περασμένο Απριλη και τα ειδα απο κοντα και τα συζητησα.
Εχω παρει και εγω πολλές φορές δεντρα απο εκει και ποτέ δεν ειχα θεμα με το υποστρωμα.
Επισης το terramol το χρησιμοποιω για χρονια σε ολα μου τα δεντρα σε ποσοστό 80-100% και ποτέ δεν ειχα κατακρατηση νερου, μουχλα ή οτιδηποτε άλλο παραξενο.

Αν βεβαια καποια δεντρα σου που πηρες απο εκει θέλανε μεταφυτευση, αυτο ειναι κατι που γνωριζεις πιο καλά και δεν εχω λογο να το σχολιασω.

το τεραμολ(χωρις να το εχω δει)μονο απο οσα εχω ακουσει διαβασει ειναι αρκετα καλο υλικο,δεν εχω αποψη πως ειναι σκετο(δεν το εχω δουλεψει γιατι δε το βρηκα), παντως αυτο που ειχε ο καιζεν στα δικα μου δεντρα εμοιαζε με cat litter μειγμα διοτι ειχε διαφορες κοκκομετριες+σκονη μεσα και ειχε κανει κατακρατηση υγρασιας με τα επακολουθα της,οχι μονο σε δικα μου φυτα (δε ξερω ποια κοματια σου εδειξε η αν εχει αλλαξει κατι εχω περιπου 1,5 χρονο να παρω,),χωρις να σημαινει οτι τα φυτα του εχουν καποιο προβλημα,πολυ πιθανο βεβαια ειναι να εμφανιστηκε κατι λογω του ταξιδιου με το ναυλον? φυσικα αν δω κατι που μου κανει θα το παρω αλλα θα τσεκαρω το χωμα!(παντως καμπιες ειχε και κολλησε και τα διπλα!!!)
παντως αφου εχει γινει μεταφυτευση πιθανοτερο ειναι ενα σοκ ειτε απο κρυο ειτε απο τις εργασιες πανω του ,υπομονη

Stavros
01-02-12, 18:08
το τεραμολ(χωρις να το εχω δει)μονο απο οσα εχω ακουσει διαβασει ειναι αρκετα καλο υλικο,δεν εχω αποψη πως ειναι σκετο(δεν το εχω δουλεψει γιατι δε το βρηκα), παντως αυτο που ειχε ο καιζεν στα δικα μου δεντρα εμοιαζε με cat litter μειγμα διοτι ειχε διαφορες κοκκομετριες+σκονη μεσα και ειχε κανει κατακρατηση υγρασιας με τα επακολουθα της,οχι μονο σε δικα μου φυτα (δε ξερω ποια κοματια σου εδειξε η αν εχει αλλαξει κατι εχω περιπου 1,5 χρονο να παρω,),χωρις να σημαινει οτι τα φυτα του εχουν καποιο προβλημα,πολυ πιθανο βεβαια ειναι να εμφανιστηκε κατι λογω του ταξιδιου με το ναυλον? φυσικα αν δω κατι που μου κανει θα το παρω αλλα θα τσεκαρω το χωμα!(παντως καμπιες ειχε και κολλησε και τα διπλα!!!)
παντως αφου εχει γινει μεταφυτευση πιθανοτερο ειναι ενα σοκ ειτε απο κρυο ειτε απο τις εργασιες πανω του ,υπομονη

θα επιμεινω και θα πω ξανα για να λεμε τα πραματα σωστά και με το ονομα τους, οτι το cat litter δεν ειναι συγκεκριμενο υλικο. Δεν μπορουμε να βαφτιζουμε ενα υλικο με καποιο γενικο ονομα επειδη δεν ξερουμε το ονομα του, γιατι κινδυνευουμε να δημιουργησουμε λαθος εντυπωσεις και να οδηγουμε σε παρεξηγησεις ή λαθη.
Ασχετα με το τι συνεβηκε στα δεντρα σου, θελω να πω ξανα οτι το μοναδικο υλικο που χρησιμοποιειται για cat litter (= αμμος για να χ3ζουν τα γατιά) αποτελειται απο κοκκους ψημενου αργιλου, πωλειται επισης με την ονομασια terramol για καλλιεργεια φυτων, και "κατασκευαζεται" απο την δανεζικη εταιρια Damolin. Σε πολλές χωρες, οι "συναδελφοι" μας συν-χομπιστες, βρισκουν το υλικο σε συσκευασια που πωλειται για τα γατιά και το αγοραζουν και το βαζουν στα φυτα τους, γιατι υπαρχει στα σουπερμαρκετ σε καλη τιμη.

Οταν λεμε cat litter μπορει να ειναι ειτε κοκκοι μπεντονιτη, ειτε κομματακια απο πεπιεσμενο χαρτι, ειτε κοκκοι ψημενου αργιλου, και χιλια δυο αλλα πραματα. Ας ειμαστε πιο συγκεκριμένοι.