PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟ bonsai ΜΟΥ ??

ginitsa
25-07-11, 01:06
Καλησπερα σας, για αρχη να σας πω οτι ξερω ελαχιστα για τα bonsai (για να μην τιποτα). Λοιπον,πριν απο καποιους μηνες μου φερανε δωρο ενα bonsai και μου ειπαν οτι θελει ποτισμα καθε 10 μερες περιπου, εγω το ποτιζα περιπου στις 10 μερες που μου ειχαν πει, καποια στιγμη λοιπον (λογω προβληματων ) το ξεχασα και δεν το ποτισα και επειδη το μερος που το ειχα ηταν και με ελαχιστο φως το εχω βαλει εδω και μια εβδομαδα περιπου στο κλιμακοστασιο οπου εχει φως αρκετες ωρες την ημερα και δεν εχει ηλιο να το χτυπαει, πρεπει να πω επεισης οτι πριν το αλλαξω θεσει ειχε ενα κλαρακι με λιγα πρασινα φυλλα, τωρα ομως δεν εχει κανενα φυλλα πρασινο ειναι ολα κιτρινα και ξερα. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω και αν εχει τελειωσει σαν φυτο (πραγμα που δεν θελω καθολου)
Σας δειχνω και ερικες φωτογραφιες για να το δειτε και να μου πειτε την γνωμη σας .Σας παρακαλω βοηθηστε με.

8727 8728 8729 8730

mike_petasos
25-07-11, 08:50
Καλή σου μέρα !!!

Καταρχήν για να δεις αν ζει το φυτό σου ξύσε λίγο τον κορμό με το νύχι σου ξεκινώντας από πάνω προς τα κάτω αν είναι πράσινος σημαίνει ότι ζει .Αν είναι μαύρος σημαίνει ότι έχει πεθάνει .Αν το ξερό φθάνει μέχρι τον κορμό (πολύ χαμηλά) δεν γίνεται τίποτα .
Αν υπάρχει κάπου ζωή τότε πότισε το και βάλε το σε μέρος φωτεινό και σκιερό (εξωτερικό χώρο) θα πετάξει από κάπου σύντομα Το πότισμα δεν έχει χρονικό όριο ποτίζουμε όταν είναι στεγνό το χώμα δοκιμάζεις με το δάκτυλο .
Καλή τύχη

ValsGeo
25-07-11, 10:22
Καλώς ήρθες, έχει πεθάνει!!

glyn
25-07-11, 12:38
παρολο που οι φικοι ειναι σχετικα αθανατοι, ο συγκεκριμμενος ειναι σχετικα νεκρος, αν βλεπεις να εχει παρει τετοια υφη ο κορμος (σαν αφυδατωμενο) εχει χαιρετησει προ πολου

Manosvince
25-07-11, 12:47
Μου φένεται κλινικά νεκρό και μένα... ειδικά με αυτές τις ζέστες!

Plot
25-07-11, 12:59
Requiem æternam dona eis, Domine,
et lux perpetua luceat eis.

Ακόμα και να ξύσει χαμηλά τον κορμό και να δει πράσινο αυτό θα σημαίνει ότι το ginseng ζει αλλά ο φίκος, τα μοσχεύματα δηλαδή που έχουν βάλει είναι νεκρά.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου για να το ξεκάνεις.:lol:

Πότιζες κάθε 10 μέρες μέσα στον σκληρό πυρήνα του καλοκαιριού, το είχες σε εσωτερικό χώρο ώστε ακόμα και να έχει αμφιβολίες για το αν θέλει να ζήσει, να του είναι ξεκάθαρο ότι ο θάνατος είναι μονόδρομος. Και σαν χαριστική βολή το ξέχασες και δεν το πότισες καθόλου για κάποιο διάστημα. :angel:

Καλώς ήρθες στο κλαμπ λοιπόν, εδώ μέσα όλοι σκοτώσαμε αργά ή γρήγορα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το πρώτο μας δεντράκι. :279916:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, καλές περιπλανήσεις και καλή αρχή :667324:

ginitsa
25-07-11, 16:39
Το εξυσα και δεν ειναι ουτε πρασινο αλλα ουτε και μαυρο, ειναι καφε (το χρωμα του ξυλου) και απο τις τρεις ριζες(αν μπορω να το περιγραψω ετσι) που βλεπετε σαν κορμο η μια ειναι μαλακια, μπορω και την πιεζω( σαν φελος ας πουμε).Εχετε καμια προταση???
Σας ευχαριστω παντος για το καλωσορισμα αν και θα προτιμουσα να ηταν πιο ομαλο στο φορουμ αρχιζοντας κι εγω με ενα απλο θεμα για το bοnsai μου και οχι για τον επιλογο του (αν ειναι ετσι τελικα ) .

Υ.Γ Ναι plot εχεις δικιο ολα στραβα τα εκανα.

ginitsa
25-07-11, 16:48
Επεισης να σας πω οτι εδω και ενα μιση μηνα (απο τις αρχες Ιουνιου ) το ποτιζω τακτικα μηπως και ανακτηση τις δυναμεις του αλλα δεν γινεται κατι γι'άυτο και σας ρωταω ( με την πολυ ζεστη που κανει τον τελευταιο καιρο το bonsai ειναι ποτισμενο).

glyn
25-07-11, 18:12
99 % δεν θα επανελθει...αλλα μη στεναχωριεσαι, ειναι κλασσικη αυτη η εναρξη για τους περισσοτερους, οποτε ΄η τα παρατας ΄η ξεκινας με νεο δεντρακι, απο σεπ

ginitsa
25-07-11, 19:19
Ενταξει λοιπον, θα δουμε απο Σεπτεμβρη.
Σας ευχαριστω παντος ολους για την βοηθεια σας.

:667324:

Αιμιλία
25-07-11, 21:38
Έχουν δίκιο τα παιδιά με όλα όσα ανέφεραν. Κατά τη γνώμη μου και ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι απο εμένα δεν έχει σημασία που το ποτίζεις τον τελευταίο ενα μισυ μήνα που κάνει ζέστη γιατί η ζημιά έχει γίνει και στην περίπτωση που έχουν καεί οι ρίζες του δεν μπορεί να τραβήξει νερό όσο και αν του ρίχνεις. Αντίθετα μπορεί να του έκανες και περαιτέρω κακό γιατί εκεί που το είχες χωρίς νερό τώρα έχει πληθώρα. Βγάλτο έξω σε σκιερό μέρος όπως σου είπαν, πότιζε το όποτε το έχει ανάγκη και ίσως κάτι να αλλάξει...:820492::820492: Αυτό το πιο σκούρο που έχει στο υπόστρωμα γύρω απο τον κορμό του τι είναι;:hmmm:

Geo.K
25-07-11, 22:27
Κανένας λοιπόν δεν ενημέρωσε σωστά τον φίλο ότι πρέπει να λιπαίνει το φυτό του, να το έχει σε μέρος με φως και φυσικά του είπαν και το τραγικό " πότιζε ανά x μέρες"
Η γνωστή ιστορία με λίγα λόγια.

Αιμιλία
25-07-11, 22:58
Κανένας λοιπόν δεν ενημέρωσε σωστά τον φίλο ότι πρέπει να λιπαίνει το φυτό του, να το έχει σε μέρος με φως και φυσικά του είπαν και το τραγικό " πότιζε ανά x μέρες"

Τι να ενημερώσουν για λίπανση και τα λοιπά...αυτά είναι γνώσεις πανεπιστημίου...οι περισσότεροι που δουλεύουν σε φυτώρια ή ανθοπωλεία είναι άσχετοι και όχι μόνο είναι άσχετοι αλλά και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν. Στην πολύ μικρή μου εμπειρία των 7 μηνών με τα μπονσάι έχω επισκευτεί τρια φυτώρια στα οποια ρώταγα τι φυτό είναι αυτό και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Σε ενα μάλιστα ρώτησα δυο υπαλλήλους, δεν ήξεραν και αναγκάστηκαν να φωνάξουν τον γεοπώνο για να μου λύσει αυτήν την τόσο δύσκολη απορία....Άλλη περίπτωση: Εμείς εδω στην πόλη μου έχουμε ένα ανθοπωλείο που έχει ζωή καμιά δεκαετία και ονομάζεται "Μπονσαι"...τι τραγικό...εεεε;;; Μπαίνω μέσα και την ρωτάω τι είδη μπονσαι έχει, τι δέντρα....και μου απαντάει ταυτίζοντας τους φίκους ως τα μοναδικά μπονσαι...δηλαδή ότι μπονσαι είναι μόνο ο φίκος και οχι η τεχνοτροποιία...κάτι που υποθέτω πως θα είναι πολύ γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με αυτήν την τέχνη εδω στην Ελλάδα...μετά βαρέθηκα και έφυγα και δεν της έδωσα περαιτέρω σημασία...τι να εξηγούσα....υποτίθεται ότι είχε μαγαζί που το ονομάζει και μπονσαι...τέλοσπαντων...αλλά τι να περιμένεις απο μια χώρα όπου σχεδόν όλοι κάνουν μια δουλεια μονο για να την κάνουν, χωρίς αγαπη, ενδιαφέρον για το αντικείμενο και χωρίς να έχουν τη θέληση για να μάθουν...η χώρα των μετρίων....

Geo.K
25-07-11, 23:08
Τι να ενημερώσουν για λίπανση και τα λοιπά...αυτά είναι γνώσεις πανεπιστημίου...οι περισσότεροι που δουλεύουν σε φυτώρια ή ανθοπωλεία είναι άσχετοι και όχι μόνο είναι άσχετοι αλλά και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν. Στην πολύ μικρή μου εμπειρία των 7 μηνών με τα μπονσάι έχω επισκευτεί τρια φυτώρια στα οποια ρώταγα τι φυτό είναι αυτό και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Σε ενα μάλιστα ρώτησα δυο υπαλλήλους, δεν ήξεραν και αναγκάστηκαν να φωνάξουν τον γεοπώνο για να μου λύσει αυτήν την τόσο δύσκολη απορία....Άλλη περίπτωση: Εμείς εδω στην πόλη μου έχουμε ένα ανθοπωλείο που έχει ζωή καμιά δεκαετία και ονομάζεται "Μπονσαι"...τι τραγικό...εεεε;;; Μπαίνω μέσα και την ρωτάω τι είδη μπονσαι έχει, τι δέντρα....και μου απαντάει ταυτίζοντας τους φίκους ως τα μοναδικά μπονσαι...δηλαδή ότι μπονσαι είναι μόνο ο φίκος και οχι η τεχνοτροποιία...κάτι που υποθέτω πως θα είναι πολύ γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με αυτήν την τέχνη εδω στην Ελλάδα...μετά βαρέθηκα και έφυγα και δεν της έδωσα περαιτέρω σημασία...τι να εξηγούσα....υποτίθεται ότι είχε μαγαζί που το ονομάζει και μπονσαι...τέλοσπαντων...αλλά τι να περιμένεις απο μια χώρα όπου σχεδόν όλοι κάνουν μια δουλεια μονο για να την κάνουν, χωρίς αγαπη, ενδιαφέρον για το αντικείμενο και χωρίς να έχουν τη θέληση για να μάθουν...η χώρα των μετρίων....

Έτσι ακριβώς Αιμιλία. Δυστυχώς.

ginitsa
26-07-11, 01:33
Έχουν δίκιο τα παιδιά με όλα όσα ανέφεραν. Κατά τη γνώμη μου και ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι απο εμένα δεν έχει σημασία που το ποτίζεις τον τελευταίο ενα μισυ μήνα που κάνει ζέστη γιατί η ζημιά έχει γίνει και στην περίπτωση που έχουν καεί οι ρίζες του δεν μπορεί να τραβήξει νερό όσο και αν του ρίχνεις. Αντίθετα μπορεί να του έκανες και περαιτέρω κακό γιατί εκεί που το είχες χωρίς νερό τώρα έχει πληθώρα. Βγάλτο έξω σε σκιερό μέρος όπως σου είπαν, πότιζε το όποτε το έχει ανάγκη και ίσως κάτι να αλλάξει...:820492::820492: Αυτό το πιο σκούρο που έχει στο υπόστρωμα γύρω απο τον κορμό του τι είναι;:hmmm:
ειναι ποτισμενο γι'αυτο φαινεται ετσι το χωμα.

ginitsa
26-07-11, 01:37

Να λιπαινο το φυτο?? πως??? (να το ξερω για το επομενο φυτο μου( που θα προσπαθησω να ειναι bonsai .

Stavros
26-07-11, 09:23
Να λιπαινο το φυτο?? πως??? (να το ξερω για το επομενο φυτο μου( που θα προσπαθησω να ειναι bonsai .

εκμεταλλευσου το χρονο μεχρι που θα παρεις το επομενο δέντρο και ριξε λιγο διάβασμα για τα υποστρωματα (χωμα), και τη λιπανση. Υπαρχουν αρκετά μεταφρασμένα αρθρα στο φορουμ, και εξηγουν τις περισσοτερες πτυχες του θέματος.

ginitsa
26-07-11, 09:28
[QUOTE=Stavros;76532]εκμεταλλευσου το χρονο μεχρι που θα παρεις το επομενο δέντρο και ριξε λιγο διάβασμα για τα υποστρωματα (χωμα), και τη λιπανση. Υπαρχουν αρκετά μεταφρασμένα αρθρα στο φορουμ, και εξηγουν τις περισσοτερες πτυχες του θέματος.[/QUOT

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.