PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματο ποτισμα

orck
19-04-09, 09:34
δεν ξερω ποσοι εχετε κατι τετοιο (για τον κηπο η το μπαλκονι σας, οχι μονο για τα μπονσαι)
θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας σχετικα με το μηχανηματακι που ρυθμιζουμε τις ωρες και ανοιγοκλεινει την ηλεκτροβανα
ποια ειναι καλη μαρκα; ειναι απαραιτητο ενα ψηφιακο;
τι αλλα εξαρτηματα χρειαζονται; τι εξαρτηματα βαζουμε ωστε να ποτιζεται καλα η γλαστρα του μπονσαι; (εχει παρα πολλες διαφορετικες παραλαγες)

GIANNHS
19-04-09, 09:59
Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ που δεν έχω βάλει ακόμα. Πάντως σίγουρα δεν μπορείς να εμπιστευτείς 100% το αυτόματο πότισμα για πολύ καιρό γιατί πάντα υπάρχει η πιθανότητα βλάβης.

orck
19-04-09, 12:00
ναι αλλα ουτε μπορω να εμπιστευτω και τον ευατο μου πολυ καιρο γιατι εχω ξερανει αρκετα φυτακια
τα λυπαμαι που τα αγοραζω πρασινα για να τα ξερανω εγω σε 6μηνες-1χρονο

οποιος συμφορουμιτης γνωριζεις και εχει ορεξη και διαθεση ας προτεινει εξοπλισμο (ακομη και τι διαμετρο σωληνα βαζουμε) γιατι τους υπαλληλους των καταστηματων δεν τους εμπιστευομαι με τιποτα:wallbash:

glyn
19-04-09, 19:07
Παιδια θα σας πω το δικο μου σεταρισμα για τα bonsai μου το οποιο "τρεχει" 3 χρονια απροβληματιστα....εχω ενα μηχανακι Gardena γυρω στα 50ε, εναν κεντρικο σωληνα που φτανει απο το μηχανημα στα stand των bonsai και απο εκει και περα 3 σωληνακια που καταληγουν σε μπεκακια ψεκασμου (βροχη). Το μηχανημα το λειτουργω μονο σε περιπτωση που λειπω διακοπες και επισης τους καλοκαιρινους μηνες κυριως για ψεκασμο. Το ρυθμιζω καθε φορα αναλογα με τον καιρο και την θερμοκρασια, συνηθως σε αρκετα ζεστες περιοδους δουλευει καθε 8 ωρες για 3 λεπτα. Γενικα τα δεντρακια μου σε περιοδους που δουλευει μονο του το αυτοματο και εγω λειπω, παιρνουν αρκετο νερο, παραπανω απο οτι χρειαζονται, αλλα προτιμω για μικρο χρονικο διαστημα να υπερποτιζονται παρα να κινδυνευω να χασω καποιο. Επισης το καθε δεντρακι εχει τις δικες του απαιτησεις σε νερο και για αυτο το χειροκινητο ποτισμα ειναι το καλυτερο. Προτιμω τα μπεκακια ψεκασμου παρα τα μπεκακια σταγονας, γιατι υπαρχει περιπτωση τα ¨σταγονας" να βουλωσουν και περα απο αυτο το φυτο ποτιζεται μονο σε συγκεκριμμενα σημεια και δεν δημιουργηται υγρασια στο φυλλωμα σε σχεση με τα "βροχινα"...αυτα...περιμενω να ακουσω και αλλους που χρησιμοποιουν αυτοματα για να ανταλλαξουμε αποψεις.

Rommel
19-04-09, 19:22
Ποση ωρα διαρκει ο ψεκασμος Τζωρτζη?

Petris
19-04-09, 20:22
συμφωνώ κ εγώ με τον ψεκασμό ... αντί για σταγονες
ακόμη δεν έχω εφαρμόσει αυτόματο σύστημα ποτίσματος αλλά γενικά το πότισμα το κάνω καθημερινά με ψεκασμό κ κάθε 4-5 μέρες ποτίζω ένα ένα τα φυτά ώστε να αποροφήσουν και πίο βαθιά νερό.Φυσικά το καλοκαίρι το πότισμα είναι πιο έντονο και ο ψεκασμός γίνεται πάλι καθημερίνα....οσο περισσότερο τόσο το καλύτερο ψεκασμός.ετσι θα ήταν ΄καλό να υπάρχει ένα σύστημα αυτόματου ψεκασμού ωστε να ψεκάζονται κ τις ώρες που λείπουμε απο το σπίτι έστω και αν είναι λίγες οι ώρες ,με τον διακόπτη να είναι ρυθμίσμένος ανάλογα,δηλαδή 2 φόρες απο 2 λεπτα για το πότισμα(νωρίς το πρωι και αργα το απόγευμα) και 2-3 φορές απο 15 δεύτερα για απλό ψεκασμό του φυλλόματος ... αυτό είναι ένα παράδειγμα κ όχι κανόνας...εξαρτάτε απο το πόσο είναι εκτεθημένα σε ήλιο και αερά ,απο την ποσότητα νερού που ψεκάζει το συστημα μας ανα λεπτό (λιτρα/λεπτο) κτλ
κατι άλλο το οποίο είναι σημαντικό ... ο ψεκασμός πρέπει να γίνεται με όσο το δυνατό μικρότερα σταγονίδια και οσό το δυνατο μεγαλύτερο ύψος ουτος ώστε να μην ξεπλένετε το επιφανιακό στρώμα χώματος και για να μην συμπιέζεται ... φυσικα αν το χώμα είναι καλό με αρκετή ποσότητα άμμου ή ακαδάμα ή περλίτη κτλ ο κίνδυνος να συμπιεστεί μειώνεται

orck
19-04-09, 20:48
δεν εχει τυχει να τα δω ποτε μου μπεκακια ψεκασμου και δεν εχω καμια ιδεα πως ειναι αυτα τα πραγματα
ισως κατι σαν και αυτο (http://www.gardena.com/servlet/ProductDisplay?catalogId=10052&storeId=10052&productId=13154&langId=10&parent_category_rn=12565); αυτο λογικα το χωνεις στο χωμα (την πλαστικη σφηνα που εχει) και το πορτοκαλι μερος ψεκαζεις προς τα επανω, λογικα αυτα τα βιδωνεις για να ρυθμισεις την ροη του νερου

1) σε ενα αυτοματο ποτισμα τι ωρες ειναι καλυτερα να ποτιζουμε; νωρις το πρωι; καταμεσημερο που το χωμα ειναι με την λιγοτερη υγρασια;
2) δεν θα ηταν καλυτερο να ποτιζουμε αντι για μια φορα για 3 λεπτα αλλα 3 φορες του 1 λεπτου η καθε μια;

Petris
19-04-09, 20:57
1) σε ενα αυτοματο ποτισμα τι ωρες ειναι καλυτερα να ποτιζουμε; νωρις το πρωι; καταμεσημερο που το χωμα ειναι με την λιγοτερη υγρασια;
2) δεν θα ηταν καλυτερο να ποτιζουμε αντι για μια φορα για 3 λεπτα αλλα 3 φορες του 1 λεπτου η καθε μια;

1)νωρίς το πρωί κ αργά το απόγευμα είναι οι καλύτερες ώρες για πότισμα

2)όταν ποτίσεις για ένα λεπτό ,το νερό δεν θα είναι αρκετό ώστε να εισχωρίσει
πιο βαθεία στο χώμα ... μεχρι το επόμενο πότισμα θα έχει εξατμιστεί και παει λέγοντας....ενώ με περισσότερη ώρα ποτίσματος το χώμα θα αποροφίσει πιο βαθεία το νερό

Petris
19-04-09, 21:04
επίσης δεν είναι σωστό να ψεκάζονται ούτε να ποτίζονται την ώρα που τα βλέπει ο καυτός ήλιος του μεσήμεριού ....υπάρχη πιθανόνητα να καούν

Τακης
19-04-09, 22:05
Εγω οσο ειμαι στο σπιτι, ποτιζω με το χερι.
Οταν ειμαι σε διακοπες βαζω ολα τα γλαστρακια κατω, στο εδαφος, οπου ειναι στρωμενη πετρα και οχι χωμα. Δημιουργω εναν κυκλο με αυτα και στην μεση βαζω αυτο:
http://www.agrokip.gr/Upload/2073-Πότισμα-επιφανείας.jpg
Το συνδεω με αυτοματο και ποτιζει καθε βραδυ. Την ενταση του νερου την ρυθμιζω ετσι ωστε ολα τα φυτα να εχουν νερο, αλλα να μην πεταγεται το νερο και εξω απο την περιοχη που ειναι τα γλαστρακια.
Φυσικα θα κοιταξω αυτη την χρονια να βαλω πανω απο τα φυτα, εκει που βρισκονται, μπεκ, για να μην χρειαζεται να τα μεταφερω. Θα το ψαξω να βρω λυση.

gavros
19-04-09, 22:15
αν και μονο με φωτογραφια θα φανει ο τροπος, αλλα ενα εξπλεην γινεται.

στο σταντ που τα εχω 6 μπεκ ψεκασμου 180 μοιρων ανοιγμα κ με ρυθμιστη ποσοτητας .
τα 6 μπεκ ειναι 2 απο πανω 2 απο το πλαι κ 2 απο κατω απο τα πλακακια δλδ προς τα πανω.
με τον τροπο αυτο γινεται ενα μπανακι σενιο, φυσικα θελει πολυ καλο τσεκαρισμα μηπως κ καποιο δεν βρεχεται,
δε θελει δυνατο ψεκασμο κ φυγει το χωμα, και διαφορες τετοιες λεπτομερειες που καθιστουν το συστημα ασφαλες.

βρισκουμε μπεκακια με ανοιγμα 90-180-360 μοιρων, και τα σκοπευουμε εκει που θελουμε εμεις.

καρα τσεκαρισμενο σαν αποδοση, φυσικα υπαρχει το προβλημα της απαιτησης του καθε δεντρου, αλλα οπως ειπε κ ο δρ. γλυν,
καλυτερα πολυ παρα στεγνωμα.

παντα ποτισμα μετα τη δυση του ηλιου φυσικα.

με την πρωτη ευκαιρια θα εχουμε κ φωτο.:480608:

glyn
20-04-09, 00:06
Συμφωνω με τα μπεκακια που λεει ο γαβρος...Σιμο το δικο μου τρεχει 3-5 λεπτα, αναλογα τον μηνα.
Φιλε Πετρη, ειναι μυθος αυτο που λεγεται οτι αν ποτιζεις οταν βαραει ο ηλιος καιγονται τα φυλλα (ο μυθος λεει οτι οι σταγονες λειτουργουν σαν μεγενθυντικος φακος και δημιουργουνται τρυπες), το εχω τσεκαρει και δεν ισχυει, το καλοκαιρι ποτιζω πρωι,μεσημερι,βραδυ.

Rommel
20-04-09, 00:15
Θυμασαι περιπου κοστος Γιωργο??Αν θυμασαι!

glyn
20-04-09, 01:05
τα τελευταια που πηρα απο το carrefour ειναι ρυθμιζομενα για διαφορα ψεκασματα και ειχαν περιπου 9ε τα δυο....τα αλλα που δεν ειναι ρυθμιζομενα αλλα στανταρ σε 180 ή 360 μοιρες νομιζω οτι ειχανε 8-9ε τα 4....το μηχανημα οπως ειπα νωριτερα το πιο φθηνο απο gardena που κανει δουλεια 45-50ε, συν τους σωληνες που νομιζω για τα λεπτα σωληνακια 5ε τα 15 μετρα....στο περιπου ομως φιλε ολες οι τιμες παραπανω γιατι δεν θυμαμαι καλα...

gavros
20-04-09, 08:43
απαπαπα ... σε γδαραν ζωντανο ! :icon_scratch:

με 5 εβρα πηρα 10 μπεκακια. (το γκαρντενα πληρωνεται σαν ονομα)

οσον αφορα στο κομπιουτερακι, οι τιμες ειναι αναλογες του τι θες...

εξαιρουμενου του μηχανηματος αυτοματης ... αναφλεξης, το κοστος δεν ειναι πανω απο 15 εβροπουλα παιδες.

ολα μαζι, σωληνακια ληψης, σωληνες 16φ, βανακια κλπ κλπ κλπ.

orck
20-04-09, 09:02
υπαρχουν μηχανηματακια (ηλεκτροβανα) με καπακι για προστασια απο παιδια;

GIANNHS
20-04-09, 10:37
Φαντάζομαι ότι η λύση του Τάκη είναι για κήπο & όχι για βεράντα...Μου φάνηκε η πιο απλή αλλά αν μπει στο μπαλκόνι μου θα γίνει χαμός

Τακης
20-04-09, 21:32
Αυτο που λες Γιαννη ειναι σιγουρο. Ειναι μονο για εξωτερικο χωρο. Πολυ καλη λυση, αλλα ειναι το προβλημα οτι πρεπει να ειναι σε κυκλο τα φυτα, οποτε τωρα ψαχνω για αλλη λυση....

GIANNHS
21-04-09, 09:47
Αυτο που λες Γιαννη ειναι σιγουρο. Ειναι μονο για εξωτερικο χωρο. Πολυ καλη λυση, αλλα ειναι το προβλημα οτι πρεπει να ειναι σε κυκλο τα φυτα, οποτε τωρα ψαχνω για αλλη λυση....

Για μια στιγμή χάρηκα με την λύση σου Τάκη, αλλά μετα που το σκέφτηκα... Το πράγμα περιπλέκεται όταν δεν θες αυτόματο πότισμα μόνο για τα bonsai, αλλά και για άλλα φυτά τα οποία δεν χρειάζονται ίδιας συχνότητας πότισμα. Αν βρεις καμια άλλη καλή λύση πες μας

gavros
21-04-09, 16:56
η λυση ειναι απλη.

2 ηλεκτροβανες αντι μια, με τα αναγκαια προγραμματακια για το καθε ειδος και καθαρισες. :480608:

orck
21-04-09, 20:05
σημερα που περασα απο το leroya merlyn ειχε το παρακατω πληρης σετ με 69€

http://www.gardena.co.uk/Uploads/Image/i/1398.gif
Universal starter set: for watering either 5m balcony boxes, 10 terrace plants, 10 shrubs/bushes or 20 vegetable plants. Complete with Water Computer for fully automatic regulation.

Contents: Water Computer C 14e, 1 Master Unit 1000, 15m Connecting Pipe, 15m Supply Pipe, 20 Inline Drip Heads 2 l, 10 Adjustable Endline Drip Heads, 10 Reducing T-Joints, 5 End Caps 13mm (½"), 2 End Caps 4.6mm (3/16"), 10 Pipe Pegs 4.6mm (3/16"), 1 cleaning needle.

http://www.gardena.co.uk/catalog/prodid.cfm?lang=uk&art_nr=1398-20

φανταζομαι οτι τα σπρει που αναφερουμε ειναι τα παρακατω
http://www.gardena.co.uk/Uploads/Image/i/8321.gif
With "Quick & Easy" connection technology. For accurate metering of water over small areas. Ideal for shrubs and bushes. Irrigation diameter can be adjusted from 10 - 40cm. Detachable, fully adjustable drip head with integrated cleaning needle.

Contents: 10 x Inline Small Area Spray Nozzles, 1 x cap. For installation into 4.6mm (3/16") Supply Pipe.

http://www.gardena.co.uk/catalog/prodid.cfm?art_nr=8321-20

ακουω γνωμες, μην αγορασω αχρηστα πραγματα

GIANNHS
22-04-09, 09:42
Σαν τιμή μου φαίνεται καλή. Τώρα κάποιος σχετικός με το αντικείμενο ας μας πει αν είναι καλό σαν λύση

stratoz
30-04-09, 21:44
Αποτι διαβασα απο το ποστ και η τιμη φαινεται καλο οπως και η μαρκα Gardena
δεν ειναι καμια τυχαια,στην θεση σου αν το χρειζομουν θα το αγοραζα.Το θεωρω
καλη αγορα.:97669:

glyn
30-04-09, 21:53
αν ειναι gardena...παρτο...
φιλε Γαβρε...θα σε στεναχωρησω παλι....εγω αν δεν το χρυσοπληρωσω, δεν το ευχαριστιεμαι!!! :035:

gavros
30-04-09, 22:06
ο βηχας κ το χρημα δεν κρυβονται :820492:...
χωσε -χωσε !!! :035:

glyn
30-04-09, 22:11
μπα....μαλλον με πιανουν κοτσο!!! εσυ συνεχιζεις να προσπαθεις ομως και το εκτιμω!! που να σου πω για το πιστολακι που πηρα απο εξω και το πληρωσα 25ε και ειδα ενα παρομοιο σημερα στο alex park με 9ε :991552::991552::991552:

gavros
30-04-09, 22:24
χμμ...:986390: σε τρωει μου φαινεται :991552:.

προτεινω πριν παιρνεις κατι να ριχνεις ενα ποστακι, και αν δε γλυτωνεις τα μισα εγω θα κατσω να με ...:434707: φτυσεις :035:

glyn
30-04-09, 23:58
ναι φιλε...το πηρα το μαθημα μου, θα σε ρωταω πρωτα...α! ασχετο, πηρα ενα κιουρτο 35ε, 90 cm διαμετρο, καλα το πηρα? :991552:

gavros
01-05-09, 08:07
μια χαρα, αλλα ελπιζω να ειναι γαλβανιζε και να μη γινει μαυρος σε 2 ψαρεματα.

για πε μας κ τι ψαρευεις...

stratoz
01-05-09, 12:49
, πηρα ενα κιουρτο 35ε, 90 cm διαμετρο, καλα το πηρα? :991552:Τι ειναι αυτο αν επιτρεπεται?

glyn
01-05-09, 13:12
το καναμε χαλια το topic, τελος παντων, κιουρτος ειναι ενα πλεγμα μεταλλικο σε σχημα καλαθιου για ψαρεμα, βαζεις δολωμα μεσα και μπαινουν τα ψαρια απο πανω και επειδη ως γνωστον δεν μπορουν να κολυμπησουν προς τα πανω, παγιδευονται και τραβας μετα το καλαθι και ειναι ΓΕΜΑΤΟ ψαρια....αυτο στην θεωρια, γιατι στην πραξη, ψαρευα το Πασχα 5 ημερες στην Κεα και δεν μπηκε ουτε λεπι....μπηκε ομως ενα χταποδι κανα κιλο το οποιο το τσακωσα το κακομοιρο και το φαγαμε....γαβρε θα σου στειλω μειλ να με ενημερωσεις γιατι ειναι πρωτη φορα που εχω τον κιουρτο και θελω συμβουλες...

stratoz
02-05-09, 10:53
Το ξερω το Κιουρτο παλια εριχνε ο πατερας μου με την βαρκα σε δυο τρια μερη
απο τι θυμαμαι γιατι ειμουν παιδι,βγαζαμε σπαρους αλλα μπορει να μπουν μεγαλα καβουρια και να σου φανε τα μισα ψαρια αν μεινει αρκετα μεσα.Παντως
για το χταποδι ηταν οτι καλυτερο που εβγαλες.Χταποδια τελη Αυγουστου με Σεπτεμβρη τραβιουνται στα ρηχα για να ζευγαρωσουν,στην Χαλκιδικι βγαζω πολλα οταν..................κατεβαινω,Αφου το ξεσκισαμε το τοπικ να πουμε και
καμια ιστορια.:150492::035::035::035:

elsa
02-05-09, 16:10
Συνταγή για χταποδάκι ξυδάτο θέλετε? :lol::247972:

glyn
02-05-09, 19:26
Συνταγή για χταποδάκι ξυδάτο θέλετε? :lol::247972:

:991552: Ελσα θα μας δειρει ο Τακης και δεν θα εχει και αδικο...φαντασου οτι ειμαστε και moderators και παλι χαλια τα κανουμε τα τοπικς!
(για πε ομως)

Τακης
02-05-09, 21:12
Θα αρχισω να ξηλωνω βαθμοφορους μου φαινεται...:064::075:
(Χταποδακι ξυδατο ειναι το αγαπημενο μου....:97669:)

elsa
02-05-09, 21:18
Σας ετοιμάζω όπου νά 'ναι τη συνταγή... στα ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!!!!!
(τα θέλω τα γαλόνια μου Δάσκαλε... :247972::247972:)

glyn
02-05-09, 21:39
[b]
(Χταποδακι ξυδατο ειναι το αγαπημενο μου....:97669:)

δασκαλε που διδασκες......!!! :991552:

lena
03-05-09, 03:09
Παιδιά όποιος θέλει χταπόδια κατα αύγουστο μεριά, κάτω απ το σπίτι μου όσα θέλετε, κ ουζάκι στην αυλή μου.:247972:

s0crates
04-10-09, 12:31
Βρήκα τυχαία σήμερα αυτό... (http://www.kainotomo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=2&lang=en) (PlantWatcher λέγεται αν θέλετε να το ψάξετε)

Πως το βλέπετε; Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα τεχνολογία... Όπως πάντα βέβαια θα πρέπει να είναι προσωρινό και να βεβαιωθούμε οτι δουλεύει καλά πρώτα. (Ναι ξέρω ότι αν έχεις πολλά μπονσάι θα ξυλωθείς αλλά τι να κάνουμε.. εμείς 2 έχουμε μόνο :()

Βέβαια για τα μπονσάι το small (280) μοντέλο θα ήταν καλό... αλλά δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά... στο eBay (http://cgi.ebay.ca/Medium-Automatic-Plant-Watering-System-PlantWatcher-New_W0QQitemZ270405157168QQcmdZViewItemQQptZFertil izer_Soil_Amendments?hash=item3ef5674130&_trksid=p3911.c0.m14#ht_2952wt_1165) βρήκα καλές τιμές (και με δυνατότητα Best Offer) για το medium (680), αλλά δεν νομίζω να χωράει στα pots τον μπονσάι...

Τακης
04-10-09, 15:05
Αυτα ειναι καλα για γλαστρες κλασικες, αλλα για μπονσαι δεν ειναι και οτι καλυτερο....
Θα μου πεις τωρα, για δυο φυτα τι να κανεις....
Ειναι ζητημα, αλλα απο δω και περα, τον χειμωνα δεν θελουν καθε μερα νερο, οποτε μπορεις να τα παρακολουθεις...

xorhe
14-03-10, 16:51
Γειά σας!!!
Θα προτείνω τους προγραμματιστές της Calcon που τους χρησιμοποιώ 10 χρόνια περίππου σε μικρούς και μεγάλους κήπους και τους βρίσκώ πολύ αξιόπιστους. Το κόστος αγοράς είναι το ίδιο με τους Gardena αλλα εγω τουλάχιστον εχω μεινει πιο ευχαριστημένος με τους Calcon.
Τωρα οσων αφορά με τα μπεκάκια μπορεί κάποιος να τοποθετήσει ρυθμιζόμενα μπεκάκια ψεκασμού σε κάθε γλάστρα οπου θα εχει την δυνατότητα ρύθμισης ξεχωριστα σε κάθε φυτό. Μια άλλη λύση ειναι χωρίσουμε το δύκτιο σε 2 ή 3 τμήματα με βάνα σε κάθε τμήμα, μετράμε πόσο νερό πέφτει ανα λεπτό και ρυθμίζουμε το κάθε τμήμα ανάλογα με τις ανάγκες μας. Επίσης βρίσκουμε και μικρά βανάκια που μπαίνουν στο μακαρονάκι που πηγαίνει στο μπέκακι και μπορούμε να ρυθμίσουμε και απο εκει την ποσότητα να νερού που ψεκάζει.
Όπως και να έχει έχουν βγεί και προγραμματιστές που εχουν και αισθητήρες υγρασίας οπου μεταβάλουν αυτόματα το πρόγραμμα ποτίσματος ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν