PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΥΚΙΑ

gkorg
08-11-10, 13:49
Γειά σας και πάλι!
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, για την μικρούλα Συκιά που λεκιάζει τα φύλλα της και στεναχωριέται.
Το πρόβλημα παρουσιάστηκε τώρα το Φθινόπωρο και κάτι μου λέει ότι φταίει η αυξημένη υγρασία, βροχές και μειωμένη ηλιοφάνεια...
Ανεβάζω φώτο.
Ευχαριστώ πολύ.
Γιώργος

akis_chatzi
08-11-10, 13:54
καλημερα φιλε
αν ειδα καλα πρεπει να μην ειναι απο υγρασια ισως ειναι μυκητες καλυτερα να παρεις ενα φιλο και να το πας σε ενα γεωπονο να σου πει ακριβως
περαστικα τις

gkorg
08-11-10, 14:02
Ακη σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Και εγώ φοβάμαι ότι είναι μύκητες που θεριεύουν από την υγρασία (?).

glyn
08-11-10, 14:05
Γιωργο...πηγαινε στο γεωπονο στην ηρακλειτου....ξερεις που ειναι?

akis_chatzi
08-11-10, 14:09
ξερω εγω αμα μενεις κοντα γιοργο να σου πω

mike_petasos
08-11-10, 14:12
Μπορεί να είναι και λόγω εποχής .Κανονικά έπρεπε να έχουν πέσει τα φύλλα λόγω φθινοπώρου .Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς

elsa
08-11-10, 14:40
Κι εμένα έτσι μου φαίνεται... ότι ετοιμαζεται να ρίξει τα φύλλα της και να πέσει για ύπνο...

akis_chatzi
08-11-10, 15:23
εμενα ι δικια μου συκια αλλα και μια που εχουμε εδω στον κηπο δεν παρουσιαζει τετοια σημαδια

ValsGeo
08-11-10, 15:42
μύκητα βλέπω και εγώ.. :icon_scratch::icon_scratch:

johnb
08-11-10, 18:54
και η δικια μου τα ιδια σημαδια εχει...:icon_scratch::icon_scratch:

gkorg
09-11-10, 11:24
ΑΚΗ
ΓΙΩΡΓΟ
mike
elsa
valsgeo
johnb

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια. Λέω να την πάω στον γιατρό, να είμαι σίγουρος. Με το καλό, θα σας γράψω τί μου είπε.

ValsGeo
09-11-10, 11:51
ΑΚΗ
ΓΙΩΡΓΟ
mike
elsa
valsgeo
johnb

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ . ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

:376571::97669::97669:

johnb
09-11-10, 19:38
ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.
:bounce:πες μας να δουμε τι εχει και η δικια μας.....:376571:

gkorg
09-11-10, 23:43
Doctor said:

Γιά να δούμε...
Χμ, μπα, δεν πρέπει να είναι... Κάτι δεν πάει καλά...
Γιά να δούμε πιό καλά, στο φώς και κάτω από τα φύλλα.
ΑΧΑ!
Έλα εδώ. Είδες κάτω από τα φύλλα, αυτά τα μικροσκοπικά πλασματάκια? Αυτά που είναι σαν έντομα, λευκο-υποκίτρινα?
(Μάτι αετού ο Doctor, εγώ θέλω μικροσκόπιο...)
Βέβαια..., ΤΕΤΡΑΝΥΧΟΣ.
Αυτός είναι που προκαλεί όλο το πρόβλημα.
Λοιπόν, εντομοκτόνο, ακαρεοκτόνο και προσοχή στην δοσολογία.
1 ml φαρμάκου, σε 1 lt νερού. Φαντάσου ότι 1 ml είναι 3 σταγόνες και ότι αν βάλεις 4 σταγόνες, κατά λάθος, έχεις υπερβεί κατά πολύ την δόση. Τα φύλλα μάλλον θα πέσουν έτσι και αλλιώς, αλλά δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα. Θα βγάλει καινούργια. Καλό είναι να ψεκάσεις και τα άλλα φυτά σου...

Παίδες, αυτά είναι τα νέα.

elsa
10-11-10, 00:13
Όλα τα παραπάνω σου τα είπε γεωπόνος??? :hmmm:

gkorg
10-11-10, 00:22
Ακριβως Ελσα. Γιατι ομως εισαι σκεπτικη?
Λες να πρεπει να παρω και δευτερη γνωμη γιατρου?

elsa
10-11-10, 00:41
Doctor said:

Γιά να δούμε...
Χμ, μπα, δεν πρέπει να είναι... Κάτι δεν πάει καλά...
Γιά να δούμε πιό καλά, στο φώς και κάτω από τα φύλλα.
ΑΧΑ!
Έλα εδώ. Είδες κάτω από τα φύλλα, αυτά τα μικροσκοπικά πλασματάκια? Αυτά που είναι σαν έντομα, λευκο-υποκίτρινα?
(Μάτι αετού ο Doctor, εγώ θέλω μικροσκόπιο...)
Βέβαια..., ΤΕΤΡΑΝΥΧΟΣ.
Αυτός είναι που προκαλεί όλο το πρόβλημα.
Λοιπόν, εντομοκτόνο, ακαρεοκτόνο και προσοχή στην δοσολογία.
1 ml φαρμάκου, σε 1 lt νερού. Φαντάσου ότι 1 ml είναι 3 σταγόνες και ότι αν βάλεις 4 σταγόνες, κατά λάθος, έχεις υπερβεί κατά πολύ την δόση. Τα φύλλα μάλλον θα πέσουν έτσι και αλλιώς, αλλά δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα. Θα βγάλει καινούργια. Καλό είναι να ψεκάσεις και τα άλλα φυτά σου...

Παίδες, αυτά είναι τα νέα.
Λοιπόν... κοίταξε... σαφώς κι εγώ δεν είμαι ειδική για να σου πώ τί θα κάνεις ή για το αν θα πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Απλά έχω κάποιες επισημάνσεις στα όσα ειπώθηκαν παραπάνω:

1ον: 3 σταγόνες δεν είναι 1 ml και θα σε συμβούλευα να μετρήσεις τον όγκο του φαρμάκου με σύριγγα.

2ον: Κατά μία σταγόνα όπως λές, δεν υπερβαίνεις κατά πολύ τη δόση, και ούτε υπάρχει πρόβλημα.

3ον: Τα φύλλα της Συκιάς δεν θα πέσουν "μάλλον έτσι κι αλλιώς", θα πέσουν "σιγουρότατα έτσι κι αλλιώς"!!!

4ον: Το "δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα" δεν μου δείχνει ότι όντως υπάρχει επίγνωση του προβλήματος (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν).

5ον: Η κλινική εικόνα δεν μοιάζει με προσβολή από Τετράνυχο, αλλά ούτε και φαίνονται οι κλασσικοί ιστοί του τετράνυχου στις μασχάλες των φύλλων (όπως και στην κάτω επιφάνεια των φύλλων, για την οποία όμως δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, μιας και δεν φαίνεται από τις φωτογραφίες).

Και πάλι όμως το τονίζω, ότι δεν είμαι εγώ η ειδική που θα ξέρει καλύτερα, και ιδίως από φωτογραφίες που η διάγνωση ενός προβλήματος είναι τις περισσότερες φορές ιδιαίτερα δύσκολη.

ΥΓ. Να μην ξεχάσω να πώ επίσης ότι ένα απλό εντομοκτόνο στην περίπτωση του τετράνυχου, δεν κάνει τίποτα. Χρειάζεται ακαρεοκτόνο. Προφανώς σου έδωσε απ' ό,τι καταλαβαίνω φάρμακο που συνδυάζει εντομοκτόνο και ακαρεοκτόνο δράση. Σωστά?

gkorg
10-11-10, 02:15
Ελσα σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Και ο γεωπόνος είπε ότι καλύτερα να χρησιμοποιήσω σύριγγα για την δοσολογία και για να μου εξηγήσει την σημασία της ακρίβειας, χρησιμοποίησε το παράδειγμα της σταγόνας.
Κοιτώντας με προσοχή, κάποιος μπορεί να δει τα σημάδια που αναφέρεις (του τετρανυχου), αρκεί να ξέρει τι ψάχνει (προφανώς εσύ θα ήξερες). Για κάποιους χρειάζεται ίσως μεγεθυντικός φακός. Ναι, εντομοκτόνο και ακαρεοκτονο στομάχου και επαφής, μου έδωσε (και εδώ δίκιο έχεις), με το ονομα Apache (abamectin 1.8EC).
Ανεβάζω φωτο τραβηγμένες μέσα από μεγεθυντικό φακό και αναμένω σχόλια.

elsa
10-11-10, 03:05
Σε ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για τις διευκρινήσεις, έτσι ώστε να μην υπάρχει παραπληροφόρηση στο φόρουμ!
Και πάλι όμως δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά από τις φωτογραφίες.
Απλά το ξαναλέω, ότι ο τετράνυχος παρουσιάζει διαφορετική εικόνα στα προσβεβλημένα φύλλα.
Χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρη, η δεύτερη φωτογραφία μου θύμισε ένα πρόβλημα που είχα σε ένα φυτό μου, το οποίο είχε προσβολή από κάποιο είδος ιδιαίτερα μικροσκοπικής και λευκής αφίδας, όπως αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία σου.
Βάζω φώτο για να δείς:
6393
Όπως και να έχει, εφόσον το φάρμακο που σου έδωσε συνδυάζει 2 δράσεις, θα τα ξεπαστρέψεις όλα, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς! :376571:

mike_petasos
10-11-10, 12:24
Και εγώ θα συμφωνήσω με την Ελσα σχετικά με την τεκμηρίωση του προβλήματος κάνοντας την παρατήρηση ότι αυτή την εποχή που τα φυλλοβόλα ετοιμάζονται να ρίξουν τα φύλλα τους είναι ανώφελη κάθε επέμβαση δεδομένου
ότι το φύλλο πλέον αποκόπτεται από το μητρικό φυτό και κάθε ασθένεια στο φύλλο δεν μπορεί να προσδώσει καμία παρενέργεια στο φυτό .

xiospan
10-11-10, 14:25
ας λαβουμε υπ οψην μας οτι η συκια ειναι φυλλοβολο...ισως φταιει και αυτο

gkorg
10-11-10, 15:23
Η ΜΙΚΡΗ ΣΥΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ, ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΩΣ,ΤΟΥΣ:
Akis chatzi
glyn
mile petasos
elsa
valsgeo
johnb
xiospan

Για προληπτικούς λόγους και καθότι υπάρχουν και άλλα φυτά τριγύρω, έκανα ψεκασμό με ιδιαίτερη προσοχή στην αναλογία (σύριγγα). Θα ανεβάσω φώτο με τα αποτελέσματα, σε λίγο καιρό, αν και όντως είναι εποχή που ετοιμάζεται να ρίξει τα φύλλα της.

Σας ευχαριστώ και εγώ πολύ.

Γιωργος.

gkorg
04-04-12, 00:02
Η ΜΙΚΡΗ ΣΥΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ, ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΩΣ,ΤΟΥΣ:
Akis chatzi
glyn
mile petasos
elsa
valsgeo
johnb
xiospan

Για προληπτικούς λόγους και καθότι υπάρχουν και άλλα φυτά τριγύρω, έκανα ψεκασμό με ιδιαίτερη προσοχή στην αναλογία (σύριγγα). Θα ανεβάσω φώτο με τα αποτελέσματα, σε λίγο καιρό, αν και όντως είναι εποχή που ετοιμάζεται να ρίξει τα φύλλα της.

Σας ευχαριστώ και εγώ πολύ.

Γιωργος.

Τελικά η μικρή Συκιά έχει επιζήσει και ξανά ετοιμάζεται να ξεδιπλώσει την 'ομορφιά' της χαιρετώντας σας!!!

ValsGeo
04-04-12, 10:49
Να είναι καλά να την χαίρεσαι!! :667324::667324:

ria s
04-04-12, 20:00
Κανένα πρόβλημα στη μικρή συκιά... :thumbsup:

GIANNHS
04-04-12, 21:52
Όμορφη η συκιά σου. Ένα tip που μπορώ να πω για τις συκιές είναι ότι επειδή έχουν την τάση να δίνουν μάτια στο τέλος των κλαδιών τους, όταν κάποια στιγμή βγάλουν μάτια πιο πίσω (πράγμα που δεν συμβαίνει συχνά) κάλο είναι να αρπάζουμε την ευκαιρία και να κλαδεύουμε ως εκεί, έτσι ώστε να μην δημιουργούνται πολύ μακριά κλαδιά με τα χρόνια.

gkorg
04-04-12, 22:09
Ευχαριστω Ria s και Valsgeo!!!

Καλο το tip Γιαννη, ευχαριστω. Οντως καθε κλαδακι εχει και μια διακλαδωση. Ριξε μια ματια στο top view. Λες να την αρπαξω την ευκαιρια να τα κλαδεψω ολα ή θα την σκισω...
Νομιζω οτι θα μπορουσε να γινει σταδιακα, αρχιζοντας ισως απο το πιο ανεπτυγμενο (το δεξια). Τι λετε?