PDA

Επιστροφή στο Forum : ο φικος μου

bobos
08-04-09, 08:01
καλημερα .εχω και εναν φικο και μαλον χρειαζετε μεταμφυτευση.ειθελα να ρωτησαω αν βαλω 50% akadama και 50% φιλοχωμα θα κανω σωστα η θα κανω λαθως?επισεις θελω να ρωτισω αν η σκληροτητα του νερου επιρεαζει τα υπεροχα bonsai μου?εδω στην χαλκιδικη εχουμε πολυ σκληρο νερο!παρατιρισα επισεις κατω κατω στους κορμους μου ενα λευκο κοματι φλυου......περιμετρικα και σε υψος απο το εδαφος περιπου 1 ποντου......ειναι αλατα του ασβεστειου μοιπως?.......ξερει κανεις να μου πει....?
.....θελω να ζητισω συγνωμη για την ορθογραφια μου:red_smile:

Τακης
08-04-09, 09:46
Για τον φυκο δεν χρειαζεται να βαλεις τοσο πολυ akadama. Αν βαλεις μεχρι 20% ειναι καλα. Αντι για akadama μπορεις να βαλεις και περλιτη. Πουλανε σε μικρα σακουλακια ολα τα φυτωρια και πολλα ανθοπωλεια.
Το σκληρο νερο σιγουρα επηρεαζει. Ριξε μια ματια εδω http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=107
Η ορθογραφια σου δεν μας ενοχλει.

GIANNHS
08-04-09, 10:14
Τάκη εγώ στον δικό μου φίκο χθές έβαλα 50% ακαδάμα και 50% φιλόχωμα. Χρησιμοποίησα πιο πολύ το ακαδάμα στην βάση του δοχείου γιανα στραγγίζει καλά το νερό και να μην έχω σαπίσματα. Στην επιφάνεια έβαλα πιο πολύ φιλόχωμα γιανα κρατάει λίγο την υγρασία.Λάθος μου?

Τακης
08-04-09, 10:23
Δεν ειναι λαθος.
Απλα το akadama δημιουργει το προβλημα οτι το φυτο χρειαζεται περισσοτερο και συχνοτερο ποτισμα.
Εγω σε καποια απο τα δικα μου φυτα, οταν βαζω μεγαλο ποσοστο απο καποιο υλικο που μοιαζει με το akadama, τα βλεπω καθε απογευμα να εχουν κραμασει τα φυλλα απο την διψα. Αυτο δεν συμβαινει με αλλα που εχουν πιο πολυ φυλλοχωμα, τυρφη και αμμο.
Αν αυτο συμβαινει τωρα, που ακομα δεν εχουν πιασει οι ζεστες, μπορω να φανταστω τι θα γινει αργοτερα το καλοκαιρι....

GIANNHS
08-04-09, 10:34
Μου φαίνεται ότι πρέπει σιγα σιγά να μειώνω το ποσοστό του ακαδάμα που χρησιμοποιώ. Είναι για πιο δροσερά κλίματα - thanks

bobos
08-04-09, 18:17
καλησπερα.ευχαριστω πολυ για τις απαντισεις!
θα ειθελα επισεις να πω για οσους δεν το γνωριζουν......απιονισμενο νερο ειναι και αυτο που βγενει απο τα κληματιστικα μας!και μαλιστα απο τις ανωτερες πιωτητες απιονισμου!!!

bobos
08-04-09, 18:33
να ρωτισω βρε παιδια κατι ακομα......ποτιζω με ψεκαστιρακι(φσιτ φσιτ) μοιπως δεν ειναι σωστο?

Τακης
08-04-09, 19:07
Πρεπει να παιρνει νερο ολο το χωμα και οχι μονο η επιφανεια του. Μπορει ετσι στο κατω μερος να μενει στεγνο.
Ειναι καλο να βρεχεται και το φυλλωμα, αλλα αυτο μονο ωρες που δεν εχει ηλιο.
Αν αυτα τα δυο ισχυουν, μπορεις να ποτιζεις οπως θελεις

bobos
08-04-09, 19:59
ευχαριστω πολυ Τακη

bobos
09-04-09, 22:28
καλησπερα.τα οξυφιλα φυτα τι ακριβως ειναι?ρωταω γιατι εχω βρει ενα λιπασμα βιολογικο που λεει οτι ειναι για οξυφιλα φυτα......ξερει κανεις?
ριξτε μια ματια εδω και πειτε μου αν ειναι σωστα και αν αξιζει....
http://www.imathia1.gr/ocDemo/index.php?cPath=31_49&osCsid=bbbea64c263b04a8c55f53e6545c5c55

bobos
09-04-09, 22:30
συγνωμη που επιμενω στα βιολογικα λιπασματα αλλα.......αφενος εχω μικρα παιδια και φιβαμε .....δεν ξερεις καμια φορα τι γεινετε........ και αφετερου δεν τα παω τα χυμικα γενικοτερα....

Τακης
09-04-09, 23:43
καλησπερα.τα οξυφιλα φυτα τι ακριβως ειναι?ρωταω γιατι εχω βρει ενα λιπασμα βιολογικο που λεει οτι ειναι για οξυφιλα φυτα......ξερει κανεις?
ριξτε μια ματια εδω και πειτε μου αν ειναι σωστα και αν αξιζει....
http://www.imathia1.gr/ocDemo/index.php?cPath=31_49&osCsid=bbbea64c263b04a8c55f53e6545c5c55

Ειναι τα φυτα που θελουν το pH του χωματος να ειναι οξινο, δηλαδη κατω απο 7.

bobos
11-04-09, 18:05
καλησπερα.θα ειθελα να ρωτησω για τεχνητο φωτισμο.πειρα κατι λαμπες φθορισμου "fluora "osram.
τι αποσταση πρεπει να ειναι οι λαμπες απο τα δεντρα και ποσες ωρες μπορω να τις εχω αναμενες? ξερει κανεις να μου απαντισει?
σας ευχαριστω εκ τον προτερων.