PDA

Επιστροφή στο Forum : ανταλλαγή δέντρων

Stavros
03-06-10, 20:14
Το σκέφτομαι εδώ και καιρό....
Έχω μερικά δέντρα τα οποία είτε δέν καταφεραμε να κάνουμε κλικ, είτε δέ πολυγουστάρω σαν είδος, που κάθονται στους πάγκους μου και μου τρώνε τον χώρο. :wallbash::wallbash:
Με μερικά απο αυτά, έκανα πραγματικές προσπάθειες να τα αγαπήσω και να με αγαπήσουν (:991552::991552::991552:), αλλά πάντα, μετά απο λίγο τα απατούσα (:991552::991552:)με κάτι σέξυ Junipers, μεγάλες ελιές, μυρτιές.......

Σημειώνω είδη, και σύντομα φωτογραφίες:
- Ficus microcarpa (διάφορα μεγέθη)
- Callistemon (βάση 10-12ψμ διαμ.)
- Ficus benjamin (διάφορα μεγέθη)
- Ελιές μικρού διαμετρήματος
- Ροδιές μικρού διαμετρήματος
- Juniperus chinensis Stricta, (διαφορα μεγέθη)

Ενδιαφέρεται κανένας??

φώτης
03-06-10, 20:20
Σταύρο έτσι είναι οι σχέσεις .:035:

Σάκης
03-06-10, 20:33
- Ροδιές μικρού διαμετρήματος :lol::lol::lol:
Ποσο μικρου δηλαδη 1 εκατοστου ας πουμε?

jordan
03-06-10, 20:37
με τρωει η περιεργια να δω τον καλλιστιμονα :)

Stavros
03-06-10, 20:50
- Ροδιές μικρού διαμετρήματος :lol::lol::lol:
Ποσο μικρου δηλαδη 1 εκατοστου ας πουμε?

1-2 εκατοστά....

Stavros
03-06-10, 20:50
με τρωει η περιεργια να δω τον καλλιστιμονα :)

να δώ αν έχω φώτο για να ανεβάσω, αλλιώς αναμονη μέχρι την κυριακή...

Stavros
03-06-10, 21:05
να δώ αν έχω φώτο για να ανεβάσω, αλλιώς αναμονη μέχρι την κυριακή...

Βρήκα μιά φώτο απο το 2005, οταν κάναμε μιά απλή διαμορφωση με τον Peter Chan. Απο τότε, το μονο που έγινε ουσιαστικά είναι η μεταφύτευση του 2 φορες σε γλάστρες μικρότερες (σταδιακά), τελευταία μεταφύτευση φέτος.
Το δέντρο είναι λίγο μεγαλύτερο σε διάμετρο σήμερα και έχει περισσοτερα κλαδιά.

Greg
03-06-10, 22:15
:hmmm: δεν θα ελεγα οχι για κανενα Ficus benjamin και Stricta!

Stavros
03-06-10, 22:18
:hmmm: δεν θα ελεγα οχι για κανενα Ficus benjamin και Stricta!

Θα σου φέρω ένα stricta δώρο το σάββατο, το οποίο μεταφύτευσα τον Φλεβάρη. Έχει ενδιαφέρον κορμό, περιπου 4 εκ. διαμετρο.

Greg
03-06-10, 22:23
Θα σου φέρω ένα stricta δώρο το σάββατο, το οποίο μεταφύτευσα τον Φλεβάρη. Έχει ενδιαφέρον κορμό, περιπου 4 εκ. διαμετρο.

με σκλαβωνεις ρε φιλε!
Ευχαριστω να εισαι καλα!!!
να σου φερω 5-6 κιλα αμμο ?? :lol::lol:

Stavros
03-06-10, 22:25
με σκλαβωνεις ρε φιλε!
Ευχαριστω να εισαι καλα!!!
να σου φερω 5-6 κιλα αμμο ?? :lol::lol:

φέρε:991552:
για μένα είναι πιό χρήσιμη απο το συγκεκριμένο δέντρο.
ευχαριστώ.

Greg
03-06-10, 22:32
φέρε:991552:
για μένα είναι πιό χρήσιμη απο το συγκεκριμένο δέντρο.
ευχαριστώ.

οκ να κανονισω να σου βρω αυριο :991552::991552:

Σαββας Παπαλοιζου
03-06-10, 23:50
Εγω ανταλλαγματα δεν προσφερω,αλλα δεν θα ελεγα οχι σε κατι αξιολογο:97669::97669::97669::991552::991552:

Stavros
03-06-10, 23:53
Εγω ανταλλαγματα δεν προσφερω,αλλα δεν θα ελεγα οχι σε κατι αξιολογο:97669::97669::97669::991552::991552:

τι θα καθόριζες σαν αξιόλογο?:hmmm:

glyn
04-06-10, 00:26
Το σκέφτομαι εδώ και καιρό....
Έχω μερικά δέντρα τα οποία είτε δέν καταφεραμε να κάνουμε κλικ, είτε δέ πολυγουστάρω σαν είδος, που κάθονται στους πάγκους μου και μου τρώνε τον χώρο. :wallbash::wallbash:
Με μερικά απο αυτά, έκανα πραγματικές προσπάθειες να τα αγαπήσω και να με αγαπήσουν (:991552::991552::991552:), αλλά πάντα, μετά απο λίγο τα απατούσα (:991552::991552:)με κάτι σέξυ junipers, μεγάλες ελιές, μυρτιές.......

Σημειώνω είδη, και σύντομα φωτογραφίες:
- ficus microcarpa (διάφορα μεγέθη)
- callistemon (βάση 10-12ψμ διαμ.)
- ficus benjamin (διάφορα μεγέθη)
- Ελιές μικρού διαμετρήματος
- Ροδιές μικρού διαμετρήματος
- juniperus chinensis stricta, (διαφορα μεγέθη)

Ενδιαφέρεται κανένας??

Με ενδιαφερουν οι γιουνιπεροι, εσενα τι σε ενδιαφερει?

Stavros
04-06-10, 00:38
Με ενδιαφερουν οι γιουνιπεροι, εσενα τι σε ενδιαφερει?

αμα είναι για stricta, έχω 2 κομμάτια που αξίζουν κάτι... το ένα το υποσχέθηκα πριν απο λίγο στον Greg.
το άλλο είναι ένα που το ξεκίνησα πριν απο 9 χρόνια...είναι σε ποτ αλλά δεν μου κάνει κεφι να το συνεχίσω...μαλλον παει στα σκουπίδια.....δε νομιζω να σου κάνει.... αν το θέλεις να σου το στείλω...:lol:

έχω πολλά junipers (chinese, san jose, horizontalis, phoenicean, sabina), σε διάφορα στάδια εξέλιξης, αλλά δέν αποφάσισα ακόμα τι θα τα κάνω....Ειδικά τα san jose, έχω απο 1 χρονων cuttings ριζωμένα (περισσοτερα απο 50-60), μεχρι δέντρα με περιπου 1 - 1 1/2 ιντζα (16 κομάτια), με 3-3 1/2 ιντζες κορμό(2 κομματια)....προς το παρόν δέν τα ανταλλάσσω..ίσως πιό μετά αν μου την δώσει

mike_petasos
04-06-10, 12:48
Καλημέρα σε όλους!!

Καλό μου ακούγεται σαν ιδέα «η ανταλλαγή δένδρων» μεταξύ μας όμως τι γίνεται με όσους από εμάς βρισκόμαστε στην επαρχία και η επικοινωνία μπορεί να γίνει μόνο με ταχυδρομείο ή κουριερ?
Εγώ πάντως προτίθεμαι να διαθέσω ελιές (αγριελιές ) και από του χρόνου και άλλα είδη .

Stavros
04-06-10, 13:19
Καλημέρα σε όλους!!

Καλό μου ακούγεται σαν ιδέα «η ανταλλαγή δένδρων» μεταξύ μας όμως τι γίνεται με όσους από εμάς βρισκόμαστε στην επαρχία και η επικοινωνία μπορεί να γίνει μόνο με ταχυδρομείο ή κουριερ?

με τον ίδιο τρόπο που μας αποστελλονται απο το εξωτερικό....με κούριερ

jordan
04-06-10, 14:07
Βρήκα μιά φώτο απο το 2005, οταν κάναμε μιά απλή διαμορφωση με τον peter chan. Απο τότε, το μονο που έγινε ουσιαστικά είναι η μεταφύτευση του 2 φορες σε γλάστρες μικρότερες (σταδιακά), τελευταία μεταφύτευση φέτος.
Το δέντρο είναι λίγο μεγαλύτερο σε διάμετρο σήμερα και έχει περισσοτερα κλαδιά.

πολυ καλο,τα κλαδια τα εχεις γυρισει σε στυλ κλαιουσας?(θα περιμενω για φωτο την κυριακη)

Plot
04-06-10, 14:18
Πολύ καλή ιδέα. Όλοι συμφωνούμε.
Ας αρχίσουν να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες λοιπόν.

Stavros
04-06-10, 15:20
πολυ καλο,τα κλαδια τα εχεις γυρισει σε στυλ κλαιουσας?(θα περιμενω για φωτο την κυριακη)

την έχω αφήσει στο έλεος του θεού γιατι βαριέμαι να ασχοληθω μαζί του... δεν με εμπνέει....

GIANNHS
05-06-10, 18:24
με τον ίδιο τρόπο που μας αποστελλονται απο το εξωτερικό....με κούριερ

Σταύρο δεν πρέπει κάποιος να ετοιμάσει και την συσκευασία σωστά ώστε να φτάσουν σε καλή κατάσταση τα δεντράκια? Εγώ δεν θα αντάλλαζα κάτι αλλά θα αγόραζα ευχαρίστως αν κάτι είναι ενδιαφέρον. Ουσιαστικά αγοράζεις μετά ότι θες με τα χρήματα. Φωτογραφίες των υποψήφιων προς υιοθεσία bonsai...?

Stavros
05-06-10, 18:40
Σταύρο δεν πρέπει κάποιος να ετοιμάσει και την συσκευασία σωστά ώστε να φτάσουν σε καλή κατάσταση τα δεντράκια? Εγώ δεν θα αντάλλαζα κάτι αλλά θα αγόραζα ευχαρίστως αν κάτι είναι ενδιαφέρον. Ουσιαστικά αγοράζεις μετά ότι θες με τα χρήματα. Φωτογραφίες των υποψήφιων προς υιοθεσία bonsai...?

Σίγουρα η συσκευασία πρέπει να ειναι καλή, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο....

Σήμερα αντάλλαξα ένα Juniper Stricta με 2 σακκιά άμμο με τον Greg:lol::lol:

Το να πουλήσω κάτι με ξενίζει γιατί δέν το βλέπω εμπορικά τουλάχιστον στην παρούσα φάση.....:icon_scratch::icon_scratch:

Θα βάλω γωτο των δέντρων για υοθεσία πάντως σύντομα.

Plot
05-06-10, 19:26
Το να πουλήσω κάτι με ξενίζει γιατί δέν το βλέπω εμπορικά τουλάχιστον στην παρούσα φάση.....:icon_scratch::icon_scratch:

Αντιθέτως εγώ το βλέπω ως μία πολύ καλή ιδέα.

Εκτός από το να ξεφορτωθείς κάποια τα οποία δεν σου αρέσουν με την ανταλλαγή, αν όντως έχεις ένα καράβι δεντράκια όπως έχεις πει, το να αρχίσει να πουλάς και κάποια άλλα θα είχε διπλό όφελος.
Πρώτον θα ελευθέρωνες χώρο για τις επόμενες αγορές σου (γιατί από ότι κατάλαβα δεν σταματάς ποτέ να παίρνεις καινούργια), δεύτερον ρίχνεις το κόστος του χόμπι αφού με τις πωλήσεις που θα κάνεις θα αγοράζεις τα επόμενα.
Έτσι και αλλιώς, το όλο ζήτημα και η όλη χαρά είναι στο να το φτιάξεις, όχι στο να το κοιτάς.

Τρίτο όφελος, στον ελληνικό χώρο υπάρχει μεγάλο έλλειμμα στην αγορά μπονσάι, νομίζω ότι θα έκανε καλό να βοηθήσεις κάπως.

Stavros
05-06-10, 20:01
.............το να αρχίσει να πουλάς και κάποια άλλα θα είχε διπλό όφελος.
Πρώτον θα ελευθέρωνες χώρο για τις επόμενες αγορές σου (γιατί από ότι κατάλαβα δεν σταματάς ποτέ να παίρνεις καινούργια), δεύτερον ρίχνεις το κόστος του χόμπι αφού με τις πωλήσεις που θα κάνεις θα αγοράζεις τα επόμενα.
Έτσι και αλλιώς, το όλο ζήτημα και η όλη χαρά είναι στο να το φτιάξεις, όχι στο να το κοιτάς.

......στον ελληνικό χώρο υπάρχει μεγάλο έλλειμμα στην αγορά μπονσάι, νομίζω ότι θα έκανε καλό να βοηθήσεις κάπως.

Ήδη ελευθέρωσα χώρο με το να δώσω αρκετά δέντρα σε φίλους για τον κήπο τους........
Θα μπορούσα να ρίξω το κόστος του χόμπυ, αλλά δέν έιμαι εμπορικό μυαλό με την στενή εννοια του όρου, να ασχοληθώ δηλαδή με το να κοστολογήσω δέντρα, να τα πακετάρω και να τα στέλνω σε τακτική βαση....
Είναι αλήθεια οτι μαζευω οτι βρίσκω σαν μανιακός και ξοδέυω όλο το "χαρτζιλικι" μου στα μπονσάι...... Και κάθε φορά που κλαδευω, έχω μιά μανια να φυτευω τα cuttings ειδικά με τα juniper...:wallbash:
Ποτέ δέν το είδα εμπορικά το θέμα...ίσως αν βρώ κάποιον να με μανατζαρει θα το κάνω(κάτι σαν τσατσά) :991552::991552::991552:
Ελλειμμα απο μπονσάι υπάρχει, καθώς και απο κατάλληλο υλικό πρε-μπονσάι, αλλά με λίγο ψάξιμο (όπως έκανες εσύ σήμερα), όλο και κάτι βρίσκεται....

GIANNHS
06-06-10, 13:11
Θα μπορούσα να ρίξω το κόστος του χόμπυ, αλλά δέν έιμαι εμπορικό μυαλό με την στενή εννοια του όρου.

Με αυτό τον τρόπο ρίχνουν και όσοι πάρουν αυτά τα δεντράκια το κόστος τους γιατί οι πραγματικοί έμποροι βάζουν ένα μεγάλο καπέλο στις τιμές - αυτό θα πει εμπορικό μυαλό...

novice
07-06-10, 00:21
Για μένα τίποτα έχεις? :)

Stavros
07-06-10, 09:00
Για μένα τίποτα έχεις? :)

τι θα ηθελες ιδανικά?

novice
07-06-10, 12:50
Γαλλική μύτη :991552:

Σοβαρά τώρα, όταν σκεφτείς να "ξεφορτωθείς" κανένα άρκευθο ενδιαφέρον κορμό είτε γιατί το έχεις βαρεθεί, είτε γιατί δεν σου αρέσει το συγκεκριμένο είδος, είτε γιατί θέλεις να κάνεις χώρο στείλε μαιλ.

Θεόφιλος

thanospour
18-07-10, 01:43
ειδα κατι για φικο???:affraid: θα με ενδιεφερε!εχω σκοτωσει εναν μεχρι τωρα αλλα...ξαναπροσπαθω αμα λαχει!:97669:

ValsGeo
19-07-10, 14:45
ειδα κατι για φικο???:affraid: θα με ενδιεφερε!εχω σκοτωσει εναν μεχρι τωρα αλλα...ξαναπροσπαθω αμα λαχει!:97669:

:991552::991552::991552: