PDA

Επιστροφή στο Forum : ασπριλα στον κορμο απο κατω προς τα πανω

jordan
19-03-10, 23:30
τι φταιει το νερο η λιπανση στο χωμα? τροποι αντιμετοπισης?

mesasola
19-03-10, 23:33
τώρα δύσκολο αυτό που θα σου ζητήσω αλλά αν δε πεις μερικές λεπτομέρειες παραπάνω και αν δε βάλεις και καμιά φωτογραφία δύσκολα να καταλάβουμε τι είναι? :hmmm:

Εδώ λέει πως βάζουμε φωτογραφίες
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=230

jordan
19-03-10, 23:48
Ficus Microcarpa για φωτογραφίες αυριο

jordan
20-03-10, 15:16
http://www.mypicx.com/03202010/ficus/ επιτελους βρηκα μια.

jordan
20-03-10, 15:20
http://www.mypicx.com/03202010/ficus/

mesasola
20-03-10, 17:26
Δε θέλαμε να μας δείξεις ένα φίκο αλλά το δικά σου το φυτό για να δούμε την ασπρίλα που λες :wallbash:

jordan
20-03-10, 19:11
μα αυτο ειναι το δικο μου:hmmm:

mesasola
20-03-10, 19:38
και για ποια ασπρίλα λες? :hmmm:

Stavros
20-03-10, 19:51
στην φωτο αυτή τουλαχιστον, δέν μπορώ να διακρίνω κάποιο πρόβλημα.

jordan
20-03-10, 20:06
ο κορμος, δεν ειναι πολυ ασπρος?και αν μπορουσα να σας εδειχνα και τις ριζες, εκει να δεις αλατι ουτε στην θαλασσα δεν εχει τοσο.

Greg
20-03-10, 22:31
[QUOTE=jordan;37948]ο κορμος, δεν ειναι πολυ ασπρος?και αν μπορουσα να σας εδειχνα και τις ριζες, εκει να δεις αλατι ουτε στην θαλασσα δεν εχει τοσο.[/QUOTE

του νερου θα ειναι μαλλον

ValsGeo
22-03-10, 11:37
του νερου θα ειναι μαλλον

Το πιθανότερο… αλλά αν δεν δούμε από κοντά δεν γίνεται δουλειά.. :97669:

jordan
22-03-10, 20:51
η φωτογραφια ηταν προπερσινη, απο τοτε το παρατησα στο ελεος του καιρου για 2 χρονια και το ποτιζα οποτε το θυμομουν:sleep:(επρεπε να τα κατεβασω τα δεντρακια απο την βεραντα που τα ειχα ομορφα τακτοποιημενα με αυτοματο ποτισμα, "λογο βαψιματος του σπιτιου" και απο τοτε τα ειχα παρατησει στον κηπο) αλλα απο τοτε που σας γνωρισα ξαναξυπνησε μεσα μου το μικροβιο:667324:.ετσι εχω ξεκινησει και τα πιανω ενα ενα,και πρωτο πρωτο αυτο της φωτογραφιας.θα ριξω photo σε σχετικη κατηγορια.

george1
22-03-10, 22:25
η ασπριλα ειναι απο το νερο.....θα ηταν πολυ καλο να βρασεις νερο και αφου το αφησεις να ερθει σε θερμοκρασια κανονικη να ποτισεις με αυτο.

elsa
23-03-10, 02:08
χμμ... έχω μια απορία... αν βράσουμε νερό, τί κερδίζουμε?
Γιατί λογικά, με τον βρασμό προκαλείται εξατμιση του νερού, το νερό λιγοστεύει και η συγκέντρωση των αλάτων συνεπώς αυξάνεται.

george1
23-03-10, 02:41
ελσα εχεις δικιο......εγω εκανα λαθος στο οτι οταν βρασει πρεπει να συμπληρωσουμε νερο βρυσης μεχρι να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια.αυτο ειναι το σωστο.

mesasola
23-03-10, 10:19
Σωστή η Έλσα :97669:

Stavros
23-03-10, 10:53
Γιατί δέν πέρνεις μιά οδοντόβουρτσα να το καθαρίσεις και σπάς το κέφάλι σου για το τι να κάνεις με το νερό??? Την οδοντόβουρτσα θα την χρειάζεσαι μια στους τόσους μήνες, ενώ το πότισμα είναι καθημερινό....

jordan
23-03-10, 20:19
καλα εδω που τα λεμε εδω στην αρτακη ειχαμε φοβερο προβλημα με το νερο εδω και χρονια! κανεις δεν επινε νερο απ την βρυση ειχε απαγορευτει κι ετσι ειχα βαλει ενα φιλτρο για τα δεντρακια ομως δεν καταφερα να το κρατησω πολυ, γιατι οπως σας ειπα ολο το σχεδιο χαλασε.

elsa
24-03-10, 04:49
ελσα εχεις δικιο......εγω εκανα λαθος στο οτι οταν βρασει πρεπει να συμπληρωσουμε νερο βρυσης μεχρι να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια.αυτο ειναι το σωστο.
Και πάλι δεν νομίζω ότι θα επιτευχθεί κάτι έτσι. :hmmm:
Η αρχική ποσότητα αλάτων θα συνεχίσει να παραβρίσκεται εκεί που ήταν, σύν το ότι θα προστεθεί νέα ποσότητα από το νερό βρύσης.
Γενικά νομίζω ότι με τον βρασμό δεν υπάρχει αποτέλεσμα.
Θεωρώ την οδοντόβουρτσα την καλύτερη λύση για την συσσώρευση αλάτων στον κορμό.
Επίσης μπορούμε προκαταβολικά να ακολουθήσουμε κάποιους τρόπους που θα μαλακώσουν το νερό που θα ποτίσουμε (σίγουρα όμως πολύ χρονοβόροι και κοπιαστικοί για κάποιον που έχει πολλά δεντράκια...)

Κάπου κάπου μπορούμε να ποτίζουμε με νερό στο οποίο θα έχουμε προσθέσει λευκό ξύδι (1-2 κουταλάκια του γλυκού ξύδι σε 4-5 λίτρα νερό). Έτσι μαλακώνει το νερό, αλλά χρειαζεται προσοχή στη συχνότητα ποτίσματος με αυτόν τον τρόπο, γιατί ρίχνει το pH του χώματος.

Επίσης μια καλή λύση είναι να βάλουμε στο νερό που θα ποτίσουμε λίγη τύρφη (μπορούμε να την βάλουμε σε ένα κομμάτι τούλι ή καλσόν) και να το αφήσουμε να σταθεί για 24 ώρες πριν ποτίσουμε.

jordan
24-03-10, 20:44
ελσα, το ξυδι ειναι μονο για ποτισμα ? η μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε και για ψεκασμα στα φυλλα?μηπως υπαρχει καποιο λιπασμα για το φυλλωμα που θα διωχνει τα αλατα?εγω ξερω μονο τον θερινο πολτο γι αυτην την δουλεια, αλλα δεν ξερω αν κανει.

mesasola
24-03-10, 21:25
ελσα, το ξυδι ειναι μονο για ποτισμα ? η μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε και για ψεκασμα στα φυλλα?μηπως υπαρχει καποιο λιπασμα για το φυλλωμα που θα διωχνει τα αλατα?εγω ξερω μονο τον θερινο πολτο γι αυτην την δουλεια, αλλα δεν ξερω αν κανει.

Τι δουλειά έχει ο Θερινός πολτός με τα άλατα. Ο θερινός πολτός είναι η κοινή ονομασία ενός εντομοκτόνου που σκοτώνει τα αυγά από τα ακάρεα και το εφαρμόζουμε αρχές με μέσα ¶νοιξης και ποτέ όταν οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές :hmmm:

jordan
24-03-10, 21:51
απο την πραξη ξερω οτι ο θερινος πολτος καθαριζει (γιαλιζει) τα φυλλα στα φυτα εσωτερικου χωρου.

mesasola
24-03-10, 21:52
απο την πραξη ξερω οτι ο θερινος πολτος καθαριζει (γιαλιζει) τα φυλλα στα φυτα εσωτερικου χωρου.

Στα εσωτερικού χώρου το βάζουν για να φεύγει ο τετράνυχος :97669:

jordan
24-03-10, 22:08
το βάζουν για να φεύγει ο τετράνυχος?ναι, αλλα τα φυλλα αποκτουν μια γυαλαδα.

mesasola
24-03-10, 22:30
το βάζουν για να φεύγει ο τετράνυχος?ναι, αλλα τα φυλλα αποκτουν μια γυαλαδα.

Ναι γιατί ένα από τα συστατικά του είναι ένα έλαιο που κάνει το φάρμακο να κολλάει πάνω στα μαμούνια για να δρα καλύτερα. :97669:

jordan
24-03-10, 22:41
ετσι εξηγειται το γυαλισμα στα φυλλα:97669:

mesasola
24-03-10, 22:44
Αν κάνεις πάνω από 2-3 φορές εφαρμογή με το σκεύασμα μετά μάλλον κάνεις κακό στο φυτό γιατί το έλαιο αυτό κλείνει τα στόματα των φύλλων και δεν λειτουργούν σωστά.

jordan
24-03-10, 22:52
αρα τι μου μενει για τα αλατα στα φυλλα?γιατι το θεμα με το ποτισμα ειναι πως δεν εχω την πολυτελεια του χρονου να μαζευω βροχινο νερο για να τα ποτιζω εγω η τελοςπαντων να τα ποτιζω εγω.Το μονο που μου μενει ειναι το αυτοματο ποτισμα με καμια πατεντα με δεξαμενη νερου.:97669: