PDA

Επιστροφή στο Forum : Acer palmatum

ddio
25-08-09, 22:46
Σε ένα φυτώριο, σήμερα, μου "γύαλισε" ένα acer.Ωραίος ανορθωμένος κορμός με κλαδιά αρκετά χαμηλά, αν θυμάμαι καλά, ώστε να μπορεί να κοντίνει σε ύψος.Υπολογίζοντας με το μάτι, περίπου 55-60cm ύψος και 8cm διάμετρος κορμού.
Παρόλ' αυτά τα φύλλα του ήταν σκούρο κίτρινο και στην πλειοψηφία τους ξερά.
Ο πωλητής είπε ότι ετοιμάζεται να τα ρίξει.
Δέν έκανα την αγορά γιατί δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτή την εποχή να συμβαίνει αυτό.
Ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα, γιατί αρκετοί έχετε acer.Δεν έχω ιδέα πώς συμπεριφέρεται το φυτό.
Μήπως είναι κάπως νωρίς για να ρίξει τα φύλλα του;;
Μήπως ήταν άρρωστο ή το είχαν αμελήσει;;

elsa
25-08-09, 23:36
Τα δικά μου Acer ακόμα έχουν φύλλα και κανένα δεν ετοιμαζεται να τα ρίξει προς το παρόν.
Γνωρίζεις πόσο καιρό το έχουν στο φυτώριο? Μήπως το φέρανε τώρα κοντά και περνάει σόκ από την αλλαγή θέσης?
Σε τί σημείο το έχουν το δεντράκι? Μήπως το βαράει ο μεσημεριανός ήλιος γιατί ο ήλιος κάνει τα φύλλα να φαίνονται σαν καψαλισμένα στις άκρες (αλλά όχι κίτρινα).
Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί το δεντράκι να παρουσιάζει τέτοια εικόνα.
Αν μπορούσες να πάρεις πληροφορίες από το φυτώριο, και αν του έβγαζες και κάποια φωτογραφία, να μπορούσαμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για το τί μπορεί να συμβαίνει.

GIANNHS
26-08-09, 09:30
Και το δικό μου πλατανάκι είναι ακόμα καταπράσινο. Βέβαια όπως λέει η Έλσα χρειάζεται να συγκεντρώσεις πιο πολλές πληροφορίες, έτσι ώστε να είσαι εξασφαλισμένος. Δεν είναι απίθανο να μην το ποτίζουν σωστά και να έχει αρχίσει να ξεραίνεται ή απλώς να έχει αλλάξει ο ''κύκλος'' του δέντρου.

ddio
26-08-09, 15:46
Το σίγουρο είναι ότι το χτυπάει ο ήλιος από της 11:00 εως το σούρουπο.Τρώει όλο το μεσημεριανό ήλιο γιατί είναι σε ακάλυπτο σημείο.Anyway.Θα μάθω περισσότερα και θα σας ενημερώσω.Thanks.

elsa
26-08-09, 16:29
Τις χειρότερες ώρες δηλαδή... γι' αυτό και έχει φάει τέτοιο σόκ και τα φύλλα του είναι ξερά και κίτρινα.
Πόσο σου το δίνει?

ValsGeo
26-08-09, 16:31
Το σίγουρο είναι ότι το χτυπάει ο ήλιος από της 11:00 εως το σούρουπο.Τρώει όλο το μεσημεριανό ήλιο γιατί είναι σε ακάλυπτο σημείο.Anyway.Θα μάθω περισσότερα και θα σας ενημερώσω.Thanks.

Όχι όλη μέρα ήλιο τα Acer …για να μην σου πω καθόλου θα σου πω μόνο πολύ πρωινές ώρες…

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό φταίει…. Αγόρασε ένα αρχές άνοιξης για να είσαι σίγουρος…

Σαββας Παπαλοιζου
26-08-09, 20:19
Εγω το πηρα αρχες ανοιξης,το ειχα συνεχως σε σκια και μονο ο ζεστος αερας και εκαψε τα φυλλα του.Σιγουρα ΟΧΙ για τη Κυπρο.:986390::986390:

glyn
27-08-09, 00:26
Σε ένα φυτώριο, σήμερα, μου "γύαλισε" ένα acer.Ωραίος ανορθωμένος κορμός με κλαδιά αρκετά χαμηλά, αν θυμάμαι καλά, ώστε να μπορεί να κοντίνει σε ύψος.Υπολογίζοντας με το μάτι, περίπου 55-60cm ύψος και 8cm διάμετρος κορμού.
Παρόλ' αυτά τα φύλλα του ήταν σκούρο κίτρινο και στην πλειοψηφία τους ξερά.
Ο πωλητής είπε ότι ετοιμάζεται να τα ρίξει.
Δέν έκανα την αγορά γιατί δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτή την εποχή να συμβαίνει αυτό.
Ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα, γιατί αρκετοί έχετε acer.Δεν έχω ιδέα πώς συμπεριφέρεται το φυτό.
Μήπως είναι κάπως νωρίς για να ρίξει τα φύλλα του;;
Μήπως ήταν άρρωστο ή το είχαν αμελήσει;;
Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο...τι τιμη σου ειπε?

ddio
27-08-09, 00:34
Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο...τι τιμη σου ειπε?

Δεν ρώτησα καν για όλα αυτά που ανέφερα!
Θα περάσω αύριο να ρωτήσω!Έτσι για το κουτσομπολιό!:247972:

bilys
27-08-09, 13:56
εμενα παντως ειναι ετοιμο και ηδη εχει αρχισει και ριχνει καποια ,εχει και πρασσινα αλλα φαινεται ετοιμο να τα ριξει

ειχε ανοιξει ομως νωρις...

glyn
27-08-09, 23:52
εμενα παντως ειναι ετοιμο και ηδη εχει αρχισει και ριχνει καποια ,εχει και πρασσινα αλλα φαινεται ετοιμο να τα ριξει

ειχε ανοιξει ομως νωρις...

παιζει ρολο αυτο φιλε...αν δεν περασει "χειμερια ναρκη¨ υπαρχει προβλημα...ο δικος μου σφενδαμος παει....dead...

ddio
28-08-09, 09:54
Αυτό, λοιπόν, είναι το δεντράκι.
Απο πέρισυ το έχει στο φυτώριο.15 ευρώ η τιμή του.
Πώς το βλέπετε?Αξίζει να ασχοληθώ ή να ψάχνω κανένα άλλο?
(Ελπίζω η ανάλυση των φώτο να βοηθάει γιατί είναι τραβηγμένες με "κουνητό".)
Στο σημειωμένο με κύκλο πετάει καινούρια φυλλαράκια.

http://www.imageshack.gr/files/kqz4fky0utpqbae6bq3p.jpg

http://www.imageshack.gr/files/g60p48hdp2lpfvobqerx.jpg

http://www.imageshack.gr/files/wyy3err8jmbqe4ek0h8c.jpg

http://www.imageshack.gr/files/l0rs1l3lehd8af1z707r.jpg

Σαββας Παπαλοιζου
28-08-09, 10:04
Εγω δεν θα ασχολουμουν.Μου φαινετε αρκετα ταλαιπορημενο το δεντρο και ειναι και πολυ ευαισθητο το ειδος αυτο.Σιγουρα θα βρεις καλυτερο αν εχεις υπομονη:97669::97669:

bilys
28-08-09, 13:54
οχι ,μη το παρεις

elsa
28-08-09, 14:09
Μάλιστα, από ήλιο (σύν ίσως θερμό αέρα) έγινε έτσι. Το ψηλό κλαδί πρέπει να έχει πεθάνει (φαίνεται τελείως ξερό μέχρι ένα σημείο).
Πιστεύω ότι έχει καλές πιθανότητες να συνέλθει με την κατάλληλη φροντίδα μιας και πετάει νέα φύλλα, αλλά στην κατάσταση που είναι δεν αξίζει για 15 ευρώ. Κάνε παζάρια και πάρτο με 7-8 ευρώ αν το θές τόσο πολύ κι αν δεν μπορείς να βρείς άλλα στην περιοχή σου.

glyn
28-08-09, 14:23
οπως τα λεει η Ελσα...αν στο δωσει 7-8ε αξιζει το ρισκο...

ddio
29-08-09, 00:58
Ευχαριστώ παιδιά!
Θα ρίξω μία ματιά και σε άλλα φυτώρια!Μέχρι τώρα δεν είχα την ευκαιρία(και έχω άλλα 4 σε απόσταση μικρότερη των 3km από το σπίτι!)
Βέβαια την Δευτέρα θα με πάει ο δρόμος μου από τα Βρασνά.Εχω διαβάσει τόσα καλά στο forum για ένα φυτώριο εκεί και ανυπομονώ να ρίξω μια γενικότερη ματιά.
Μετά θα ψάξω και στα κοντινά!

Panagioths
30-08-15, 09:38
Μάλιστα, από ήλιο (σύν ίσως θερμό αέρα) έγινε έτσι. Το ψηλό κλαδί πρέπει να έχει πεθάνει (φαίνεται τελείως ξερό μέχρι ένα σημείο).
Πιστεύω ότι έχει καλές πιθανότητες να συνέλθει με την κατάλληλη φροντίδα μιας και πετάει νέα φύλλα, αλλά στην κατάσταση που είναι δεν αξίζει για 15 ευρώ. Κάνε παζάρια και πάρτο με 7-8 ευρώ αν το θές τόσο πολύ κι αν δεν μπορείς να βρείς άλλα στην περιοχή σου.

Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ. Θέλω να ρωτήσω κάτι για το Acer μου.
Μπορείτε να μου πείτε ένα καλό μίγμα χώματος;
"Το οργανικό πόσο ποσοστό υγρασίας είναι το καλύτερο να έχει;
Ανοργανο έχω acadama.
Αυτό που έχω ακούσει και διαβάσει είναι 60% ανοργανο 40% οργανικό.
Θα περιμένω απάντηση σας.

korf
30-08-15, 10:02
Παναγιωτη αυτο ειναι αλληλένδετο με το ποσό νερό ρίχνεις. Σε γενικές γραμμές οι αναλογίες που αναφέρεις ειναι μια χαρα. Θέλει παραπάνω υγρασία απο αλλα είδη.

tsalambas
30-08-15, 11:00
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ. Θέλω να ρωτήσω κάτι για το Acer μου.
Μπορείτε να μου πείτε ένα καλό μίγμα χώματος;
"Το οργανικό πόσο ποσοστό υγρασίας είναι το καλύτερο να έχει;
Ανοργανο έχω acadama.
Αυτό που έχω ακούσει και διαβάσει είναι 60% ανοργανο 40% οργανικό.
Θα περιμένω απάντηση σας.

Το "καλο" ειναι σχετικο. Το ποσοστο οργανικης υλης στο υποστρωμα καθοριζει κακρατηση νερου. Λιγοτερη οργανικη υλη=συχνοτερο ποτισμα.

GIANNHS
30-08-15, 16:24
Φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που στο μίγμα των acer μου εκτός του akadama πρόσθεσα 10% kanuma. Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό ούτε μια καψαλισμένη άκρη φύλλου και βγήκε και ο Αύγουστος!! Το είχα διαβάσει στου καιζεν το μαγαζί και είπα να το δοκιμάσω. Στον πάτο του ποτ έχω και ένα στρώμα ελαφρόπετρα για καλή αποστράγγιση γιατί και η υπερβολική υγρασία βλάπτει το ίδιο την εμφάνιση των φύλλων αλλά και την υγεία του δέντρου. Φυσικά όλο το καλοκαίρι τα προστατεύω απο ήλιο και αέρα...

tsalambas
30-08-15, 20:04
Φυσικά όλο το καλοκαίρι τα προστατεύω απο ήλιο και αέρα...

Εδω ειναι το μυστικο της επιτυχιας και οχι το υποστρωμα πιστευω. Εγω στο ιδιο μπαλκονι ειχα μια γλαστρα συνεχως στον ηλιο και αλλη μια φυλαγμενη με καλαμωτη. Η 2η με την καλαμωτη ειναι εντελως αθικτη, η αλλη κατακαηκε. Πειραμα βεβαια να δω πως αντεχει στις ζεστες της Γερμανιας το σφενδαμι.

Panagioths
31-08-15, 11:52
Εδω ειναι το μυστικο της επιτυχιας και οχι το υποστρωμα πιστευω. Εγω στο ιδιο μπαλκονι ειχα μια γλαστρα συνεχως στον ηλιο και αλλη μια φυλαγμενη με καλαμωτη. Η 2η με την καλαμωτη ειναι εντελως αθικτη, η αλλη κατακαηκε. Πειραμα βεβαια να δω πως αντεχει στις ζεστες της Γερμανιας το σφενδαμι.
Ποτίζω μια φορά την εβδομάδα περίπου μπορεί και στις 5 μέρες κάποιες φορές.
Οργανικό χώμα κάνει του κοκοφοινικα ή όχι και καλύτερο είναι η τύρφη. Έχω και ένα ειδικό οργανικό για μπονσάϊ. (Pocon)είναι 30% οργανικό με 20 νερό.
Μήπως είναι καλύτερα να βάλω μόνο αυτό, με υπόστρωμα μόνο ελαφρό πέτρα ή ακανταμα, ή κυουι

Panagioths
31-08-15, 12:01
Ποτίζω μια φορά την εβδομάδα περίπου μπορεί και στις 5 μέρες κάποιες φορές.
Οργανικό χώμα κάνει του κοκοφοινικα ή όχι και καλύτερο είναι η τύρφη. Έχω και ένα ειδικό οργανικό για μπονσάϊ. (Pocon)είναι 30% οργανικό με 20 νερό.
Μήπως είναι καλύτερα να βάλω μόνο αυτό, με υπόστρωμα μόνο ελαφρό πέτρα ή ακανταμα, ή κυουι
Να ρωτήσω και που δεν έχει να κάνει με μπονσάϊ, αλλά δεν βρίσκω αλλού επαρκής πληροφορίες;
Πήραμε μια παχυρα (tree money)δεν ξέρω τη χώμα πρέπει να τις βάλω.
Την πήραμε από το praktiker και δεν ξέρανε να μου δώσουν πληροφορίες.
Το φυτό χρειάζεται γρήγορα μετά φύτευση και καλό χώρα γιατί τα φύλλα αρχίζουν και μαρενονται. Σας ζάλισα λίγο και είναι και πρωί. :) αλλά χάρη σε εσάς έχω σώσε μια carmona microphylla που είχα αγοράσει γιατί την είδα ότι θα πέθαινε και είπα να δοκιμάσω να την σώσω. Χάρη σε εσάς τα κατάφερα και είναι μια χαρά θα ανεβάσω και φοτο να την δείτε. Καλή σας μέρα γεμάτη κουράγιο (να με αντέχεται) και χαρες.

GIANNHS
31-08-15, 17:51
Εδω ειναι το μυστικο της επιτυχιας και οχι το υποστρωμα πιστευω.

Τα προηγούμενα χρόνια που χρησιμοποιούσα μόνο ακαδάμα είχα πάντα ζημιές στα φύλλα. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που στην ίδια θέση τα σφενδάμια μου έχουν φύλλωμα σε άριστη κατάσταση. Θέλουν υπόστρωμα που να συγκρατεί την υγρασία χωρίς να κολυμπλανε μέσα στο νερό συνέχεια και το κανούμα βοηθάει ακριβώς σε αυτό - κρατάει πολύ υγρασία ενώ συγχρόνως έχει καλή κοκκομετρία και η ρίζα αναπνέει

Panagioths
01-09-15, 08:05
Κάποια πληροφορία για την Παχυρα στο τη χώμα να βάλω;

tsalambas
01-09-15, 09:16
Τα προηγούμενα χρόνια που χρησιμοποιούσα μόνο ακαδάμα είχα πάντα ζημιές στα φύλλα. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που στην ίδια θέση τα σφενδάμια μου έχουν φύλλωμα σε άριστη κατάσταση. Θέλουν υπόστρωμα που να συγκρατεί την υγρασία χωρίς να κολυμπλανε μέσα στο νερό συνέχεια και το κανούμα βοηθάει ακριβώς σε αυτό - κρατάει πολύ υγρασία ενώ συγχρόνως έχει καλή κοκκομετρία και η ρίζα αναπνέει

Εγω τα εχω ολα σε 100% absodan, εκτος απο 2 καταβολαδες που εβγαλα που προσθεσα και απλο χωματακι 10%. Για εμενα επαιξε ρολο η θεση παντως.

kostasd87
01-09-15, 11:53
Εγω τα εχω ολα σε 100% absodan, εκτος απο 2 καταβολαδες που εβγαλα που προσθεσα και απλο χωματακι 10%. Για εμενα επαιξε ρολο η θεση παντως.

Γιώργο πρώτη φορά το ακούω αυτό το absodan. Κάποια πράγματα βρήκα στο νετ (ουδέτερο πορώδες υλικό που απορροφά υγρά /λάδια), αλλά θα ήθελα να διαβάσω εντυπώσεις από τη χρήση του στην καλλιέργεια φυτών. Πχ είναι πιο απορροφητικό από την ελαφρόπετρα;
Αν υπάρχει παραπομπή κάπου θα με ενδιέφερε.
Ευχαριστώ!

tsalambas
01-09-15, 13:04
Ακριβως το ιδιο υλικο αλλα σε αλλη συσκευασια η Damolin (η εταιρια παραγωγης) το πουλαει και ως υποστρωμα, αν δεις τους πινακες των χαρακτηριστικων.http://www.terrafit.de/Bodenhilfsstoffe/Damolin/Damolin-TE-30K-20-kg.html

https://www.gfd-katalog.com/domeyer_bremen/index.php?IdTreeGroup=14655&IdProduct=17849&E4IdTreeGroup=14655

Επειδη παντως δειχνει να εχει καλη κατακρατηση, θελω να το δω πως θα παει και τον χειμωνα στις παγωνιες γιατι και το acadama δεν εχει καλες αντοχες. Ο Walter Pall παντως παιζει με λαβα και υλικο αναλογο με το fibotherm που σου αναφερω παρακατω.

Σε σχεση με την ελαφροπετρα δεν ξερω τι απορροφητικοτητα εχει παντως. Επισης ειναι διαδεδομενο εδω το και το εξης υλικο Fibotherm λεγεται. http://www.hood.de/i/fibotherm-trockenschuettung-1-5mm-im-50-ltr-sack-preis-pro-sack-estrichunterbau-58255061.htm?utm_source=gshopping&utm_medium=pc&utm_campaign=shop&gclid=CjwKEAjw7YWrBRCThIyogcGymQsSJAAmz_ndlqn_fTqo CPvi7cAb9cavXr7XRQmOXy_KU1BgRSFt1RoCN7nw_wcB