PDA

Επιστροφή στο Forum : Carmona Microphylla (Fujien Tea)

mybonsai
06-08-09, 16:41
elsa
Moderator
Θέμα: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 14:08

Καλησπέρα σε όλους και καλή επιτυχία στο Forum
Έχω μία Carmona (Fujien Tea). Όταν την αγόρασα (τον Ιούνιο 2008) ήταν υγιής, της άλλαξα γλάστρα (χωρίς όμως να πειράξω την ρίζα της) και πρόσθεσα καινούργιο χώμα (τύρφη με λίγο περλίτη και άμμο) και την τοποθέτησα κοντά στο παράθυρο για να έχει άπλετο φώς. Της παρείχα επίσης την κατάλληλη υγρασία που χρειάζεται για το φύλλωμά της με ψεκασμό.
Ενώ πήγαινε πολύ καλά και άνθιζε μέχρι πριν 1 μήνα περίπου, ξαφνικά άρχισε να χάνει όλα της τα φύλλα και την βλέπω πλέον να αργοπεθαίνει νιώθοντας ανήμπορη να τη βοηθήσω.
Είναι η δεύτερη Carmona που χάνω, αλλά πιστεύω ότι η πρώτη ήταν ήδη κατεστραμένη από το ανθοπωλείο που την αγόρασα.
Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα για το συγκεκριμένο δεντράκι και έχω εφαρμόσει όλα τα tips που αφορούν το είδος αυτό.
Τι λάθος έχω κάνει και τι μπορώ να κάνω μήπως και καταφέρω να το σώσω το δύστυχο?
Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι της έριξα Captan και Cuprico για τη μούχλα που έβγαινε στο χώμα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να συζητήσουμε. Έχω αντιαισθητικούς μύκητες στο χώμα (άσπρη μούχλα), ιδιαίτερα στα bonsai εσωτερικού χώρου. Δεν φαίνεται να ενοχλεί τα φυτά, αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη. Τι μπορώ να κάνω για να τους αποτρέψω? Κατά πόσο είναι απειλή για τα bonsai μου?
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας ζάλισα!

--------------------------------------------------------------------------

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 15:04

Γεια σου elsa! Καλως ορισες στο φορουμ! Η απώλεια των φύλλων σημαίνει κατα πάσα πιθανότητα οτι οι ρίζες έχουν σαπίσει ή εχουν προσβληθει από κάποιο μυκητα. Η ασπρη μούχλα που εμφανιζοταν ηταν μυκητες οι οποίοι εμφανίζονται λογω υπερβολικής υγρασίας του χωματος και υψηλής θερμοκρασίας. Τωρα πρέπει να κάνεις τα ακόλουθα: βγαλε το φυτό από την γλαστρα του, ξεμπλεξε τελείως τις ρίζες του ετσι ωστε να φαίνονται όλες! Αν έχουν μεινει απρα υγιη ριζιδια το φυτό εχει ελπίδες. Αφαίρεσε ολες τις μαυρισμένες ρίζες και τα σαπια κομματια. Αν υπαρχουν ιχνη μυκητίασης προμηθευσου από γεοπόνο μυκητοκτόνο διάλυμα και βούτα την ρίζα μέσα αφού την έχεις καθαρίσει. Στην συνέχεια φυτέψε το φυτό σε μείγμα με καλή αποστράγγιση δηλ. τυρφη, αμμο, χαλικακι και ελαχιστο πευκοχωμα. Αν θελεις να παρεχεις υγρασία τοποθετησε το πιατάκι σε ενα πιάτο με βοτσαλακια στο οποίο θα εχει συνεχως νερό. Φυσικα θα κλαδεψεις το δεντρακι σου τοσο οσο μειωθηκε η ριζα του. Διατηρησε το μεσα! Καλη επιτυχιά!!! Για οποιαδηποτε διευκρηνηση εδώ ειμαστε!

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 15:32

Ευχαριστώ πολύ Δημοσθένη. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα ενημερώσω για οποιοδήποτε εξέλιξη επι του θέματος.

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 20:26

Για τη μουχλα ηθελα να συμπληρωσω, οτι εκτος οτι παιζει ρολο η υγρασια οπου υπαρχει στο χωμα και δεν αποροφαται απο το φυτο για διαφορους λογους, φταιει και η μη σωστη ανακυκλωση του αερα στο χωρο οπου βρισκεται το φυτο.

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 20:43

Καλως ηρθες και απο μενα Ελσα.
Πολυ καλα τα λεει ο Δημοσθενης, αλλα αυτο που δεν σου ειπε ειναι οτι ολα αυτα γινονται γιατι το παρακανεις με το ποτισμα. Για να μην νομισεις οτι κανεις κατι προτοτυπο θα σου πω οτι απο τα 40 μπονσαι που χαλανε, τα 37 - 38 το παθαινουν απο το λαθος ποτισμα. Που σημαινει υπερβολικο ποτισμα.
Να πω λοιπον οτι οσο το χωμα στο πανω μερος ειναι νωπο, δεν ποτιζουμε. Νωπη επιφανεια σημαινει υπερβολικο νερο ακομα στις ριζες. Αρα, κοιταμε το φυτο, ακουμπαμε με το δαχτυλο το χωμα και αν ειναι υγρο, δεν θελει σταγονα νερο. Καποια ειδη μαλιστα, οπως ειναι η ελια, πρεπει το χωμα τους να στεγνωσει σχεδον για να ξαναποτσουμε.

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 21:18

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την τόσο πολύτιμη βοήθειά σας.
Γνωρίζω για τον αερισμό και για το πότισμα. Όντως, Τάκη, αυτό κάνω κι εγώ. Ακουμπάω το χώμα (για την ακρίβεια βάζω το δάχτυλό μου περίπου 1 cm μέσα στο χώμα) για να καταλάβω εάν θέλει πότισμα.
Για αερισμό προσθέτω περλίτη και άμμο και σκαλίζω το χώμα κάθε τόσο για να αναπνεύσουν οι ρίζες.
Παρόλα αυτά όμως, τα bonsai εσωτερικού χώρου πετάνε άσπρη μούχλα στο χώμα τους.
Υποψιάζομαι ότι επειδή αυτά που έχω μέσα είναι Ficus (Benjamin, Retusa Ginseng και Microcarpa), καθώς και το δύστυχο Fujien Tea και επειδή είναι τροπικά φυτά όλα, έχω κάνει μεγάλο λάθος με το τακτικό του ποτίσματος. Γνωρίζω ότι αυτά τα είδη θέλουν να μένουν και λίγο προς το ξερό ανάμεσα στα ποτίσματα. Φοβάμαι, λοιπόν, ότι επειδή μεσολαβούσαν και 2-3 μέρες ελαφριάς ξηρασίας, και κατόπιν περνούσαν στην φάση του ποτίσματος, αυτό πυροδότησε τους μύκητες στο χώμα. Μήπως λοιπόν να αποφύγω την φάση "ξηρασίας" και να ποτίζω κανονικά?
Εάν κάνω κάποιο λάθος σε αυτά που γνωρίζω, παρακαλώ διορθώστε με...

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 21:37

Αυτο που ειπε ο Στρατος ειναι οτι και ο χωρος αν δεν αεριζεται ικανοποιητικα, αυτο ευνοει τους μυκητες.
Οσο για το ποτισμα, δεν χρειαζεται οποσδηποτε περιοδος ξηρασιας τοσο, οσο να εχει το φυτο υγρασια χωρις να υπαρχει πλεονασμα νερου. Σημαντικο ειναι και το χωμα που βαζουμε, αφου και αυτο εχει μεγαλο μερος ευθυνης για τετοια προβληματα.

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 21:42

Εχει δικιο ο Τακης ξεχασα να σου πω σχετικα με το ποτοσμα! Ευτυχως που αλληλοσυμπληρωνόμαστε! Πολύ ευστοχη παρατηρηση και του Στράτου! Σχετικα με το χωμα θα ηθελα να προσθέσω οτι εγω προσωπικα οσες φορες την "πατησα" ειχα πολλή τυρφη στο εδαφικό μου μειγμα η οποία λάσπωνε και κατακρατούσε πολύ νερό!

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 03 2008, 21:55

Απο οτι βλεπεις Ελσα, ολοι μας την εχουμε πατησει με αυτο το προβλημα!!!
....και οχι μια φορα.....

elsa
Moderator
Θέμα: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Thu Dec 04 2008, 21:57

Για κοίτα να δεις που τελικά φταίει η τύρφη και δεν το είχα καταλάβει!!! Το κύριο μέρος του μίγματος που κάνω είναι τύρφη... :affraid:
Και όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάξω 286 γλαστράκια με πιάνει σύγκρυο!!!
Η πλάκα είναι, ότι την περασμένη άνοιξη τα άλλαξα όλα (γιατί πρώτα τα είχα σκέτη τύρφη!!!) και έβαλα μίγμα τύρφη-κοπριά-φυλλόχωμα-περλίτη-άμμο, αν θυμάμαι καλά σε αναλογία 5:2:1:1:1, και λίγη στάχτη.
Στην Carmona εβαλα μόνο τύρφη-περλιτη-άμμο όπως έγραψα και παραπάνω.
Ίσως και γι'αυτό το λόγο, τώρα που το σκέφτομαι, τα μοσχεύματά μου μόλις "πάρουν μπρός", μετά από λιγο καιρό τα μισά πεθαίνουν.
Το μίλι είναι καλό χώμα για προσθήκη στο μίγμα που κάνω για τα bonsai? Θα σωθεί η κατάσταση αν προσθέσω προσωρινά στην επιφάνεια κάθε δοχείου με ανάδευση???
Όσο για τον αερισμό του χώρου, έχω το παράθυρό μου ανοιχτό χειμώνα-καλοκαίρι, άρα δεν οφείλεται η παρουσία μυκήτων σε αυτό, αλλά σίγουρα στην τύρφη που λασπώνει. Τι αναλογία και τι αλλαγές προτείνετε στο παραπάνω μίγμα?

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Thu Dec 04 2008, 22:22

Δεν πρεπει να ειναι η τυρφη πανω απο το 1/3 του χωματος. Αλλο 1/3 αμμος και το υπολοιπο χωμα.
Γενικα η τυρφη θελει με μετρο. Ειναι διαφορετικο οταν την βαζουμε σε καποια φυτα σε κανονικη γλαστρα που εχει μεσα φυτο που αναπτυσεται με ταχυτητα και αλλο στα μπνσαι που εχουν αλλο ρυθμο αναπτυξης.

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Mon Dec 08 2008, 11:42

Πάει η Carmona παιδιά... δεν την πρόλαβα. Ήταν θέμα ημερών να πεθάνει απ' ότι κατάλαβα.
Και ακούστε το περίεργο: ενώ είχε ριζίδια όπως μου είπε ο Δημοσθένης, όταν έξυσα την φλούδα του δέντρου για να δώ άν ήταν ακόμη πράσινο από κάτω, αυτό ήταν κατάμαυρο (παντού). Δεν του είχε μείνει ίχνος ζωής...
Στο πρόγραμμα είναι και αυτά... δεν πειράζει...

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Sat Dec 20 2008, 12:51

ΚΙ εγω πρεπει να εχασα την δικη μου την ειχα αγορασει μικρη 3ευρω γιατι ειχε τα κακα της χαλια,πιστεψα πως μπορω να την σωσω αλλα εκτος οτι σταδιακα εχασε ολα τα φυλλα και τα ανθη της στην πορεια δεν ξαναεδωσε.Γιανα ειμαι ειλικρινης δεν την εχω ξυσει να δω τι γινεται αλλα παρολα αυτα 3,4μηνες δεν εχει πεταξει τιποτα. Δεν εχω Χασει δεντρο ακομα......

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Sat Dec 20 2008, 15:43

Μην στεναχωριέσαι Στράτο μου. Τελικά η Carmona είναι πολύ πιο ευαίσθητο δέντρο από αυτά που λένε στα διάφορα άρθρα. Έχω ακούσει κι άλλους πολλούς που χάσανε αυτού του είδους δέντρα. Ξύσε οπωσδήποτε τον κορμό της για να βεβαιωθείς αν της έχει μείνει καθόλου ζωή (κάτω χαμηλά προς την βάση, σε σημείο που δεν φαίνεται ιδιαίτερα). Αν δεν είναι καθόλου πράσινη από μέσα... άστα! Τουλάχιστον θα σου περισσέψει η γλάστρα για το επόμενο bonsai σου.

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Sun Dec 21 2008, 13:35

Τελικα εξυσα ισως λιγο παραπανω την Carmona Microphylla και τα αποτελεσματα πιστευω πως ειναι ακρως αντιθετα με αυτο που πιστευα, Με λιγα λογια Ελσα πιστευω πως το φυτο δεν το χασαμε κοιτα και τις φωτογραφιες

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/Stratoz/Bild025.jpg

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/Stratoz/Bild026-2.jpg

Στο παραθυρο την εβαλα μονο για να την φωτογραφισω αλλα κανονικα την εχω στην ξυλοκατασκευη μαζι με ταλλα, παντως προκειται για ευαισθητο φυτο ενω στα βιβλια που εχω την παρουσιαζουν αλλιως.

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Sun Dec 21 2008, 14:46

Έχει πολλή ζωή η Carmona σου Στράτο μου. Θα συνέλθει!
Δεν πειράζει που την έξυσες τόσο πολύ, αλλά αφαίρεσε την φλούδα ή δέσε την ξανά επάνω στην πληγή (σφιχτά για να θρέψει). Βάλε και μέλι μην πάρει κανένα μύκητα (βρε αυτό το μέλι μας έχει σώσει!!!)

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Dec 23 2008, 05:26

Ελσα απλα τωρα να το αφησω το φυτο στην ησυχια του ε?

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Dec 23 2008, 09:25

Με το χωμα της τι γινεται Στρατο?
Μηπως το προβλημα ειναι στη ριζα λογω χωματος?
Για ψαξε το λιγο....

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Dec 23 2008, 12:13

Νομίζω ότι ο Τάκης έχει δίκιο. Έλεγξε το χώμα της γιατί σαν να μου
φαίνεται ότι έχει κάτι σαν μύκητα και μάλλον κατακρατεί πολύ νερό
(εκτός κι άν με ξεγελάει η φωτογραφία).
Πάντως προσπάθησε να την ενοχλήσεις όσο το δυνατόν λιγότερο γιατί σε
αυτή την κατάσταση οτιδήποτε υπερβολικό είναι επικίνδυνο για την υγεία
της.
Τα φυλλαράκια και τα άνθη που έχει φαντάζομαι ότι είναι παλιά, ε? Το γεγονός ότι δεν τα έχει χάσει τελείως όλα, είναι καλό σημάδι. Καμιά φορά, τα φυτά τινάζουν όλα τα φύλλα τους για να βγάλουν καινούργια, πιο υγιή. Σαν να αλλάζουν ρούχα... Έτσι μου έκανε φέτος το κουμκουάτ μου. Περίεργο, αλλά υπαρκτό!

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 24 2008, 18:59

Χωμα αλαξα οταν την αγορασα και το ριζικο της συστημα φαινεται μια χαρα απλα δεν λεει να βγαλει φυλλα και φυτα και μετα το Σεπτεμβρη σταδιακα
αρχισε να χανει τα φυλλα της μεχρι τωρα που δεν εμεινε τιποτα επανω.

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Dec 24 2008, 19:27

Καλύτερα άφησέ την τότε να ησυχάσει και την ξαναβλέπεις σε 2-3 μήνες.

GIANNHS
Μέλος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Thu Jan 08 2009, 11:26

Εγώ γενικά αποφεύγω την αγορά bonsai εσωτερικού χώρου, γιατί είναι λίγο δύσκολο μέσα στο διαμέρισμά μου να τους παρέχω το φως και την υγρασία που απαιτούν. Κάποια που είναι λιγότερο απαιτητικά, όπως τα διάφορα είδη φίκου τα έχω στην συλλογή μου. Όσον αφορά το Fukien tea (όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που έχω διαβάσει) είναι πολύ σημαντικό η θερμοκρασία του περιβάλλοντος να μην πέφτει κάτω από τους 10C. Επίσης είναι ευαίσθητο στις μεταβολές τις θερμοκρασίας. Δεν ξέρω τι λένε τα ελληνικά βιβλία αλλά στην ξένη βιβλιογραφία το Fukien tea είναι από τα ιδιαίτερα απαιτητικά bonsai με αυξημένες ανάγκες σε θερμότητα και υγρασία. Τα περισσότερα που έχω βρει σε ανθοπωλεία είναι προβληματικά – δεν είναι λοιπόν τυχαίο.

Στην φωτογραφία φαίνεται να ζει ακόμα το δεντράκι… οι αρχάριοι πάντως ας επιλέξουν κάτι άλλο από εσωτερικά bonsai…

TSIF
Μέλος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Thu Jan 08 2009, 11:37

Και αυτοί πού δεν έχουν κατάλληλο χώρο σαν πχ εμένα(καλά εγώ είμαι 2 σε 1 τα συνδυάζω και τα 2)

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Mon Feb 09 2009, 23:31

Τελικα εχουν περασει 5 6 μηνες και δεν εχει πεταξει ουτε ενα φυλο την ξαναεξυσα σε ενα σημειο και ειναι μια χαρα το χωμα της ειναι καλο το ξανα αλαξα και το ριζικο συστημα φαινεται μια χαρα τι μπορει να φταιει?Καμια ιδεα?

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Mon Feb 09 2009, 23:51

Οταν λες το ριζικο συστημα μια χαρα τι εννοεις?

rommel06
Μέλος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Feb 10 2009, 08:12

Και η δικια μου η Carmona ειναι μια χαρα βαση κορμου.Την εξυσα κι εγω κι ειναι αρκετα πρασινη.Παρ'ολα αυτα,κανενα σημαδι νεας βλαστησης και επισης εδω και κανα μηνα ο κορμος της εχει ζαρωσει...

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Feb 10 2009, 17:31

Ενοοω πως δεν δειχνει καοποιο σημαδι προβληματος αλλα ουτε και αναπτυξης,
οπως εγραψα παραπανω αλαξα χωμα τον σεπτεμβρη μετα απο 5 μηνες δεν θα επρεπε να εχουν αναπτυχθει;Αυτο παρεμεινε οπως ηταν,δεν εχει ουτε χαλασμενες ριζες ουτε τιποτα.Σαν να περασε ο χρονος απο επανω της ανεπαφος,ενοειται πως την ποτιζω οποτε χρειαζεται,αν οι ριζες ειχαν προβλημα μεχρι τωρα θα ειχε σαπισει.

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Feb 10 2009, 18:13

Ειναι περιεργο αυτο, αλλα αφηνω ενα παραθυρακι μηπως και περιμενει την ανοιξη για να αντιδρασει. Αν δεν το κανει ουτε τοτε, δεν μενει παρα να το παρεις αποφαση οτι το φυτο δεν την βγαζει καθαρη.....
Οσο για το ζαρωμα του κορμου του φυτου του Γιαννη, αυτο δεν ειναι καθολου καλο σημαδι...
Εγω πηγα σημερα να αλλαξω το χωμα μιας Carmona που πηρα προ ημερων για να δω τι γινεται. Αυτο που ειδα ηταν τρελο. Φανταστητε ενα μεγαλο κουβαρι απο ριζες, τυλιγμένο γυρω γυρω σαν νημα για πλεξιμο!! Πρεπει να ειχαν μηκος τουλαχιστον 40 cm!! Αυτες οι ριζες μεσα σε ενα χωμα σαν λασπη, μεσα σε μια μικρη γλαστρα τι πιθανοτητες ειχαν να μην σαπισουν? Ο κορμος και τα κλαδια ειναι ακομα πρασινα. Νομιζεις οτι ειναι μεσα στην υγεια. Αλλα εγω δεν του δινω πανω απο 5% πιθανοτητες να συνελθει. Εχει ακομα χυμους και υγρασια μεσα στο ξυλο του, αλλα η ισορροπια ειναι τοσο διαταραγμενη που δεν υπαρχει περιπτωση να συνελθει...
Νομιζω τελικα οτι αυτα τα φυτα ερχονται τοσο χαλια φτιαγμενα, που τις περισσοτερες φορες ειναι απο την αρχη διαταραγμενα. Ενας ακομα λογος που ερχονται σε ασχημη κατασταση ειναι και το γεγονος οτι ενω ειναι εσωτερικου χωρου και θελουν θερμοκρασια πανω απο 10 C, κατα την μεταφορα απο Κινα ή Ιαπωνια τραβαμε μεγαλο σοκ. Δεν νομιζω να πιστευετε οτι τα φερνουν με θερμανση!!!
Εκεινο που θα αξιζε τον κοπο και δεν ξερω αν το εκανε κανενας ειναι να ξεκινησουμε ενα νεο φυτο απο μοσχευμα. Ισως ετσι να δουμε, μεσα σε φυσιολογικες συνθηκες τι μπορει να κανει.

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Feb 10 2009, 18:22

Τακη συμφωνω μαζι σου ως προς το οτι ερχονται ειδη προβληματικα.Αυτο που αγορασα εγω το ειχαν στην ακρη με προσφορα και ετσι το πηρα γιατι εχω παρει κι αλλα σε τετοια κατασταση και τα εστρωσα αλλα το συγκεκριμενο με εχει τρελανει κυριολεκτικα,αυτο το ζαρωμα του κορμου εμενα δεν το επαθε ακομα αλλα αφου δεν πηρε τα πανω του απο το Σεπτεμβρη μαλλον κατι τετοιο θα πρεπει να περιμενω οστωσο δεν το εχω πλεον στην ξυλοκατασκευη αλλα στο παραυθυρο με τις δυο ελιες.

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Feb 10 2009, 19:20

Αφησε το ακομα λιγο και αν δεις οτι δεν κανει τιποτα και με την Ανοιξη, κρατας το γλαστρακι και το πετας.
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο δυστυχως.

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Feb 10 2009, 20:14

Καπως ετσι το βλεπω κι εγω να γινεται Τακη,Πεσαμε σε αφιλοτιμο φυτο τι
να κανουμε.

ΛΕΝΑ
Μέλος
Θέμα: kar Tue Mar 10 2009, 17:27

Στράτο η carmona σου φιλοτιμήθηκε να ξυπνήσει ή όχι ακόμη?

rommel06
Μέλος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Mar 10 2009, 17:31

Η δικια μου παντως μετα απο περιπου 3 μηνες τιποτα....Παρολαυτα ξυνοντας τον κορμο,υπαρχει πρασιναδα ακομα απο μεσα...

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Mar 10 2009, 17:40

Η δικια μου μας αποχαιρετησε προ πολλου....
Το γλαστρακι εμεινε...

ΛΕΝΑ
Μέλος
Θέμα: ψ Tue Mar 10 2009, 17:46

Η δικια μου παντως μετα απο περιπου 3 μηνες τιποτα....Παρολαυτα ξυνοντας τον κορμο,υπαρχει πρασιναδα ακομα απο μεσα...

Αν θυμάμαι καλά την είχες μέσα στο σπίτι, σε μεγάλη θερμοκρασία, σωστά?

forester_1987
Μελος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Mar 10 2009, 18:12

Καλά παιδιά, η δικιές μου, όχι μόνο έχουν ξυπνήσει προ πολλού, αλλά βγάζουν και άνθη σιγά σιγά!

Και ακόμα δεν έχω κάνει και μεταμφύτεψη που σας έλεγα..

Φτύστε τες να μην τις ματιάσετε!

takis
Μέλος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Mar 10 2009, 18:47

η δικια μου carmona βγαζει ανθη απο τον δεκεμβριο αλλα τιποτα αλλο δεν βλεπω να πηγαινει καλα.

γιατι νομιζω οτι απο τα ακρα των κλαδιων δεν βγαινουν ανθη πλεον.ειναι λογικο να ανθιζει συνεχεια και να μην δινει φυλλα?

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Tue Mar 10 2009, 19:19

Εμενα οπως ητανε ειναι προσπαθησα ενα διαστημα σε ενα λιγο πιο δροσερο δωματιο με 18βαθμους περιπου3 μηνες και εδω και μια εβδομαδα την μετεφερα εκει αρχικα που την ειχα στο Σταντ οπου εχει πολυ περισσοτερο φως και θερμοκρασια περιπου 22/23 αλλα ακομα τιποτα υπομονη................

http://i256.photobucket.com/albums/hh191/Stratoz/Bild025.jpg

Εμενα διστυχως εδω και 4 μηνες ουτε ανθη δινει ουτε φυλλα,ενω ζει την ποτιζω οταν πρεπει κ.τ.λ.
αλλα κουτσουρο η αφιλοτιμη.

rommel06
Μέλος
Θέμα: Απ: Carmona Microphylla (Fujien Tea) Wed Mar 11 2009, 17:43

Μεσα την ειχα και την εχω Λενα.Θερμοκρασια δωματιου.Λεω να την βγαζω σιγα σιγα εξω...Δεν ξερω.Μπορει να της κανει καλο ο καθαρος αερας μπας και ξυπνησει....

Πιστευετε πως θα ηταν καλη λυση τωρα που ζεσταινει ο καιρος,μαζι με την μεταφορα εξω να γινει και κλαδεματακι???Υπαρχει περιπτωση συμβαλλει θετικα στην ανακαμψη του???Μιλαω και για την δικια μου αλλα και για του Στρατου..

Damnqq
15-08-09, 13:19
μαγιτες αληθεια το μελι κανει τετοια δουλεια?? εκοψα κεντρικο κορμο και εβαλα μελι για να μην σαπισει ή το οτιδηποτε... εκανα καλα? θα κανει τπτ?